Reklama

Podwójny jubileusz ks. Władysława Zązla

Parafianie w Kamesznicy oraz przedstawiciele środowisk trzeźwościowych świętowali podwójny jubileusz ks. prał. Władysława Zązla. Kapelan Związku Podhalan i duszpasterz środowisk trzeźwościowych obchodzi w tym roku 70-lecie urodzin i 45-lecie kapłaństwa

Mszy św. 1 lipca w parafialnym kościele Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kamesznicy przewodniczył emerytowany proboszcz wadowickiego kościoła ks. inf. Jakub Gil. W dziękczynnej modlitwie wzięli także udział górale z Podhala i Żywiecczyzny zrzeszeni w Związku Podhalan. O muzyczną oprawę uroczystości zadbali kapela i zespół „Grojcowianie” z Wieprza oraz kapela z Skomielnej Białej. Uroczystość wpisała się także w obchody 22. Kamesznickich Dni Trzeźwości i parafialny festyn.
Z okazji jubileuszu podczas liturgii został odczytany okolicznościowy list przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, bp. Tadeusza Bronakowskiego z Łomży. „Obserwując troskliwym okiem problemy całej Polski, ludzi gór i swojego ukochanego Podhala, nasz Dostojny Jubilat poznał wielkie zagrożenie, jakim jest brak trzeźwości. To krwawiąca rana całej naszej ojczyzny. Ksiądz Prałat z odwagą i gorliwością podjął działania, które mają budować nową kulturę trzeźwości. Stąd narodziła się wspaniała inicjatywa Wesela Wesel, która już dawno przekroczyła granice tej regionalnej wspólnoty i zapala serca ludzi w całej naszej ojczyźnie. Dzisiaj możemy być pewni, że w ten jubileusz włączają się dziesiątki rodzin w całej Polsce, które dzięki inspiracji Księdza Prałata wybrały i wygrały w swoim życiu trzeźwość” - napisał bp Bronakowski. List łomżyńskiego hierarchy odczytał franciszkanin o. Oskar Puszkiewicz OFM.
Ks. Zązel otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyły 20 marca 1967 r. Konsekracja odbyła się w Białce Tatrzańskiej i była wyrazem uhonorowania rodziny Nowobilskich, z której wyszło 3 braci kapłanów i siostra zakonna. Z ks. Zązlem święcenia otrzymali jego koledzy z Podhala: ks. Władysław Nowobilski z Białki, ks. Władysław Janczy z Maniów i ks. Andrzej Tylka z Rogoźnika.
Ks. Zązel swą posługę duszpasterską sprawował jako wikariusz w Jordanowie, Zakopanem i Gdowie. W 1976 r. został skierowany do Kamesznicy na Żywiecczyźnie. 70-letni proboszcz parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kamesznicy, w której od kilkudziesięciu lat propagowane są wesela bezalkoholowe, co roku przewodniczy Drogom Krzyżowym w intencji trzeźwości narodu na terenie byłego obozu niemieckiego Auchwitz-Birkenau. Organizuje też Kamesznickie Dni Trzeźwości oraz Zimowe Igrzyska Abstynentów. Aktywnie uczestniczy w życiu Związku Podhalan, którego jest wieloletnim kapelanem. Co roku odprawia Mszę św. na Górze Turbacz dla ludzi gór.
Propagowanie trzeźwości w kamesznickiej parafii ks. Zązel rozpoczął w czasie misji św. w 1979 r., kiedy to powstała specjalna Księga Trzeźwości. W 1986 r. ks. Zązel wydał „proboszczowską ustawę”, która mówiła, że wesela, śluby i pogrzeby mają być bez alkoholu. We wspólnocie parafialnej odbyło się już prawie 200 wesel bez alkoholu. W 1995 r. zrealizował kolejny pomysł - ogólnopolskie spotkanie małżeństw, które miały bezalkoholowe wesela. Teraz impreza pod hasłem Wesela Wesel odbywa się cyklicznie.
Zdaniem specjalistów, oryginalna metoda propagowania trzeźwości przez ks. Zązla polega na integracji ideału trzeźwości z kulturą lokalnej społeczności, zwłaszcza przez nową formę masowej rozrywki, eksponującej osobowość każdego z jej uczestników, stawiającej na ich intelekt, zaangażowanie i samoorganizację, co promuje trzeźwych uczestników.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Szlakiem św. Jakuba z Sobótki do Mietkowa [Zaproszenie]

2021-09-20 18:47

Karol Porwich/Niedziela

Miłośnicy Dróg św. Jakuba planują kolejne przejście odcinkiem drogi św. Jakuba. Odbędzie się ono 25 września (sobota). Tym razem do przejścia będzie odcinkiem drogi ślężańskiej z Sobótki do Mietkowa (ok. 20 km)

Zaproszenie do wszystkich miłośników “Camino” wystosował ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan “Dróg św. Jakuba” w naszej archidiecezji oraz proboszcz parafii pw. NMP Różańcowej w Kruszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję