Reklama

Bóg jest we wnętrzu swojego Kościoła

Panu Bogu w Trójcy Jedynemu, poprzez Najświętsze Serce Jezusa oraz pośrednictwo Matki Bożej Królowej Polski, składamy dziękczynienie za bezmiar łask i wszystkie błogosławione dni budowania wielkiego dzieła, tego Domu Bożego, naszej świątyni, której poświęcenie dzisiaj przeżywamy - te słowa usłyszeli 15 czerwca wierni parafii Radymno z ust swojego proboszcza, ks. prał. Czesława Jaworskiego. Tego dnia abp Józef Michalik poświęcił nowy kościół, nadając mu wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa. „Jestem wdzięczny Panu Bogu, że dzisiaj dotykam owocu wiary waszej wspólnoty” - powiedział. Uroczyście sprawowana Eucharystia była jednocześnie pierwszą Mszą odpustową w nowej świątyni. Przybyli na nią licznie księża rodacy, kapłani, którzy na przestrzeni lat służyli duszpastersko w Radymnie, księża z dekanatu, siostry zakonne oraz przedstawiciele władz miasta. W świątyni zgromadzili się pełni radości i dumy parafianie.
Budowa kościoła to zawsze ogromne przedsięwzięcie, wymagające mnóstwa pracy, cierpliwości i poświęceń. W Radymnie znalazło się wielu oddanych tej sprawie ludzi. Zbudowali ten kościół własnymi siłami, nie tylko wspierając budowę finansowo, ale i spędzając wiele godzin na placu budowy, bardzo konkretnie i namacalnie przykładając rękę do dzieła Bożego. Ks. prał. Czesław Jaworski, mając już doświadczenie w podobnych przedsięwzięciach, wiedział, jak wiele trudu go czeka i jak poważnym problemom będzie musiał stawić czoła. Mimo to sam zgłosił się do podjęcia tego dzieła i - jak zaznaczył Ksiądz Arcybiskup - przystąpił do jego realizacji z wielkim entuzjazmem. Poświęcenie placu pod budowę świątyni i początek prac miały miejsce w 2007 r., a w niespełna rok później poświęcono i wmurowano kamień węgielny. Już wtedy gotowe były ściany fundamentowe oraz kaplica przedpogrzebowa pod prezbiterium kościoła. Obok świątyni powstawało w tym samym czasie Rejonowe Centrum Formacji i Przeciwdziałania Uzależnieniom im. Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Trwały również prace przy rozbudowie budynku parafialnego przy kościele pw. św. Wawrzyńca.
Nie mniej ważna od prac przy budowie kościoła była dla parafian praca nad budowaniem świątyni Ducha Świętego we własnych sercach. Ks. prał. Franciszek Rząsa w 9-miesięcznej nowennie prowadził ich do pogłębienia relacji z Panem Bogiem. Założył także Honorową Straż Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przed poświęceniem świątyni rekolekcje wygłosił ks. prał. Michał Józefczyk z diecezji sandomierskiej. Pod koniec maja ponad dwustu parafian udało się w pielgrzymce na Jasną Górę, aby poświęcić tam kopię Obrazu Jasnogórskiego do nowego kościoła (dzieło państwa Wajdów), i aby prosić Matkę naszego Pana o pomoc potrzebną w tych ważnych, ostatnich dniach przygotowań do uroczystości. 9 czerwca wierni uczestniczyli w procesji, podczas której przeniesiono obraz z kościoła pw. św. Wawrzyńca do nowej świątyni.
Kościół został wzniesiony według projektu opracowanego przez inżynierów-projektantów: Fryderyka Liputa, Piotra Jurczaka i Piotra Marszałka. Obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa w głównym ołtarzu kościoła oraz obraz św. Józefa wykonał Oleg Czyżowski, a tabernakulum ufundowała rodzina Krystyny i Antoniego Przytułów. „Niech będzie uwielbione Święte Imię Boże za rzesze wspaniałych parafian zaangażowanych w budowę świątyni, za ich życzliwość, modlitwy, ofiary i pracę. (...) to wy pozostawiliście w tej wspaniałej świątyni swój trud, wysiłek i poświęcenie” - powiedział Ksiądz Proboszcz, dziękując wszystkim współpracownikom, wykonawcom, ofiarodawcom i darczyńcom, także spoza radymniańskiej parafii.
„Dzisiaj, w tym miejscu tworzy się historia nowej świątyni, historia naszej wiary. Tak jak kiedyś nasi ojcowie zbudowali kościół, z którego obecnie korzystamy, tak też i my, dla czci i chwały Bożej, ku pożytkowi naszemu i przyszłych pokoleń, wznieśliśmy tę budowlę, wierząc że ożyje ona duchem wiary, miłości odwagi i patriotyzmu, duchem życia wolnego od jakiegokolwiek zniewolenia, a korzystanie z niej, za pośrednictwem Matki Najświętszej, poprowadzi wiele pokoleń do Chrystusa, naszego Pana” - powiedział przewodniczący komitetu budowy, Adam Lisańczuk. W imieniu całej parafii podziękował on Księdzu Proboszczowi, który bez reszty oddał temu dziełu swoje siły i zdrowie, a także Księdzu Arcybiskupowi za jego obecność w ważnych dla powstania tego świętego miejsca momentach.
Nowa świątynia wymaga jeszcze wiele pracy i troski, jednak już dzisiaj jest pięknym miejscem, w którym sprawowane są święte obrzędy i w którym wzrasta żywa wspólnota radymniańskiego Kościoła. Bogu niech będą dzięki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Koncert organowy w Lubojnie

2021-09-21 09:26

[ TEMATY ]

koncert organowy

Karol Porwich /Niedziela

Koncert organowy odbywa się z okazji rocznicy poświęcenia organów piszczałkowych w kościele parafialnym. W tym roku jest on także połączony z rocznicą konsekracji świątyni.

Podczas koncertu zaprezentują się artyści: Tomasz Sokołowski, organista, student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, oraz tenor Paweł Żurawski. W programie znajdą się utwory takich kompozytorów jak: Jan Sebastian Bach, Stanisław Moniuszko, Felix Mendelsohn-Bartholdy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję