Reklama

Wierzchowiska

Radość i dziękczynienie

Różne okoliczności złożyły się na radość i dziękczynienie, które miało miejsce 24 czerwca w Wierzchowiskach. Było to święto patronalne parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, czyli dzień dorocznego odpustu, który zgodnie z dziewięćdziesięcioletnią tradycją jest obchodzony w niedzielę przed uroczystością narodzenia św. Jana Chrzciciela. W tym roku bieg kalendarza sprawił, że w tę niedzielę nastąpiła zbieżność uroczystości i parafia w Wierzchowiskach w tym dniu czciła swoją Patronkę. Było to po raz dziewięćdziesiąty, bo parafia została erygowana 27 lipca 1922 r. Niezwykłą okolicznością, dającą powód do świętowania, był złoty jubileusz kapłaństwa dwóch rodaków: abp. prof. dr. hab. Stanisława Wielgusa i ks. Józefa Struskiego. Otrzymali oni święcenia kapłańskie 10 czerwca 1962 r. w katedrze lubelskiej z rąk bp. Piotra Kałwy.
W swej historii parafia wydała siedemnastu kapłanów. Niektórzy z nich mieli i mają powierzone ważne zadania, ale tylko jeden uzyskał pełnię kapłaństwa przez święcenia biskupie. Jest to złoty jubilat, profesor filozofii, były rektor KUL i zarazem arcybiskup, który swe siły twórcze oddał w służbie Odwiecznej Mądrości i Miłości. Jego intelekt przyćmiewa nawet tych, którzy uchodzą za tęgie głowy życia społecznego. Jest to Człowiek najwyższego formatu, zabiegający o dobro Kościoła i Ojczyzny, nawołujący do budowania przyszłości na fundamencie Dekalogu, a nie narzucanych takich czy innych nowinek. Dlatego Wierzchowiska się cieszą, Wierzchowiska są dumne, że mają wielkiego Syna arcybiskupa Stanisława Wielgusa - podkreślał ks. kanonik Zbigniew Solarz, proboszcz parafii w Wierzchowiskach. Podkreślał ks. prał. Czesław Grzyb, kaznodzieja rodem z Wierzchowisk. Podkreślał Witold Kowalik, wójt gminy Modliborzyce, na terenie której jest usytuowana parafia. Podkreślali to wszyscy mówcy, których było bardzo wielu. Zaczynali oczywiście najmłodsi, których wystąpienia urzekły nie tylko Jubilatów.
Tuż po zakończeniu homilii wszyscy z uwagą wysłuchali listu, który Ojciec Święty Benedykt XVI skierował do Złotego Jubilata. W liście tym są uwydatnione zasługi Najdostojniejszego Adresata dla nauki, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, diecezji płockiej i Kościoła katolickiego, którego Magisterium Ksiądz Arcybiskup jest wierny. List kończy się apostolskim błogosławieństwem. Wierną kopię tego listu uczestnicy uroczystości mogli zobaczyć na wystawie poświęconej abp. S. Wielgusowi i wydarzeniom z dziejów parafii w Wierzchowiskach. Oczywiście wystawa obrazowała wybrane fakty, ale wzbudzała wielkie zainteresowanie mieszkańców i gości.
Na zakończenie Mszy św., po licznych i serdecznych życzeniach składanych przez reprezentantów różnych grup, głos zabrał abp Stanisław Wielgus. Znowu mogliśmy doświadczyć głębokiej i rozległej wiedzy, imponującej erudycji, gorliwości w pełnieniu swej służby i tego, jak łączy się dostojność z życzliwością i szacunkiem dla każdego. Oczami wyobraźni zobaczyliśmy naszych przodków wiernych Bogu i Ojczyźnie, którzy: „w jakiejś cudownej sztafecie z pokolenia na pokolenia przekazują nam wiarę Chrystusową i miłość do Ojczyzny”. W tej sztafecie przybywa mądrych, odważnych, pracowitych ludzi, których mogliśmy widzieć sprawujących Eucharystyczną Ofiarę. Była bowiem duża grupa księży wywodzących się z miejscowej parafii, a pracujących w różnych zakątkach Polski i świata. Cieszyliśmy się, że to właśnie u nas Pan Bóg znalazł oddanych pracowników swej Winnicy.
Uroczystość zakończyła się procesją, po której radośnie wybrzmiał hymn „Ciebie, Boga wysławiamy”.
Zorganizowanie tak wielkiej uroczystości, w tak małej miejscowości, jest zasługą miejscowych duszpasterzy, dyrekcji szkoły i nauczycieli, dzieci, młodzieży, rady parafialnej oraz wielu życzliwych ludzi, którzy nie szczędzili swych sił, by pokazać siłę wspólnoty. Wracaliśmy do domu ubogaceni duchowo i pełni nadziei, że świat nie jest taki zły. A nawet może będzie lepszy. Wszak znowu usłyszeliśmy z ust abp. Wielgusa: „Dobra jest więcej! Ono jest kamieniem węgielnym cywilizacji miłości, do budowania której tak niestrudzenie nawoływał bł. Jan Paweł II”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję