Reklama

Czterdziestolecie diecezji szczecińsko-kamieńskiej

Czterdzieści lat w porównaniu do dziejów ludzkości oraz wymiaru wieczności to bardzo mały przedział czasu. Jednak gdy spojrzy się na ten odcinek z perspektywy życia pojedynczego człowieka, to jest już dość duży dorobek dziedzictwa historycznego. Podobna miara dotyczy życia poszczególnych wspólnot. Jedną z nich jest diecezja, jednostka administracji kościelnej, która powołana jest do tworzenia na tym terenie godnego oblicza życia Kościoła i tutejszych wiernych. Piękny jubileusz 40-lecia istnienia diecezji szczecińsko-kamieńskiej 28 czerwca 2012 r. obchodziliśmy podczas uroczystości, które odbyły się w bazylice archikatedralnej w Szczecinie.
Niedawno, 11 czerwca, wspominaliśmy 25-lecie pobytu w Szczecinie bł. Jana Pawła II. Przypomnieliśmy wówczas bardzo skrótowo kontekst historyczny ogłoszenia bulli papieża Pawła VI, która erygowała do życia 28 czerwca 1972 r. naszą diecezję. Ukazaliśmy także doniosłe kolejne daty związane z posługą kolejnych biskupów i arcybiskupów oraz z istotnymi wydarzeniami, które na trwałe przeszły do historii. Cały dorobek minionych lat stał się kanwą modlitewną uroczystego dziękczynienia, które zgromadziło w murach bazyliki blisko 100 kapłanów, siostry zakonne, władze samorządowe województwa i Miasta Szczecina oraz przede wszystkim rektorów, dziekanów i senaty wszystkich szczecińskich wyższych uczelni, a także nowo wybrane władze tych szkół. Przybyły także liczne delegacje wiernych z wielu parafii archidiecezji, a o oprawę muzyczną zadbały połączone chóry szczecińskich uczelni oraz parafii. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga wraz z bp. seniorem Janem Gałeckim. Dostojny Celebrans wygłosił także jubileuszowe Słowo Boże, w którym skoncentrował się nad wymową i znaczeniem każdego jubileuszu, a szczególnie gdy chodzi o diecezję. Ksiądz Arcybiskup nawiązał najpierw do fundamentu biblijnego, przypominając 40-letnią wędrówkę narodu wybranego przez pustynię, a także skomplikowaną postać króla Dawida stojącego przez 40 lat na czele Izraela. „Czterdziestolecie to czas, kiedy stawaliśmy przed Bogiem napełniając ten czas miłością, dobrocią, sprawiedliwością, aktywnością i dynamizmem. To spojrzenie wstecz pozwala dziś stanąć przed Bogiem - Panem Czasów z wdzięcznością. Jest tyle powodów, by dziś Bogu dziękować. Jednak patrzymy na tę rocznicę ze świadomością, że tak naprawdę nic się wtedy nie zaczęło, a jedynie w wymiarze jurysdykcji kościelnej zostało potwierdzone to, co trwało na tych ziemiach już od dawna, a wtedy nabrało nowego dynamizmu w postaci głoszenia Ewangelii, sprawowania Eucharystii, szafowania sakramentami. Oddajemy więc hołd pierwszym misjonarzom, którzy tuż po zakończeniu wojny przyszli na te zgliszcza, by siać ziarno Słowa Bożego. Ich wszystkich oraz dziedzictwo czterdziestolecia łączymy dziś w jeden nurt dziękczynienia za to, że głoszono na tej ziemi słowo modlitwy, prawdy i zgody. Dziękujemy Bogu za posługę Kościoła, dzięki której budowano tutaj wysiłki zwrócone ku nowemu budowaniu polskiej ziemi, polskiego narodu, polskich miast oraz polskich słów. Dziękujemy za to szczególnie sługom Bożym kard. Augustowi Hlondowi i kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, a nade wszystko bł. Janowi Pawłowi II”.
Ukoronowaniem Jubileuszowej Eucharystii były słowa skierowane na ręce władz wyższych uczelni szczecińskich ze szczególnym zaakcentowaniem nowo wybranych rektorów i dziekanów wydziałów. Ksiądz Arcybiskup dokonał także aktu wręczenia nominacji prałackich ks. kan. Andrzejowi Buczmie oraz ks. kan. Dariuszowi Knapikowi, a także ogłosił decyzję papieża Benedykta XVI, który wyniósł do godności protonotariusza apostolskiego, zwyczajowo zwanego infułatem, ks. prał. prof. Andrzeja Offmańskiego - prodziekana Wydziału Teologicznego US oraz ks. prał. Ryszarda Ziomka - oficjała Sądu Metropolitalnego w Szczecinie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli

2021-09-18 08:57

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się testy. W Hiszpanii zmniejszono wymagany dystans społeczny do 1,2 metra. Z kolei w Szwecji nie wprowadzono żadnych dodatkowych restrykcji.

We Francji prawie 12,3 mln uczniów wróciło do szkół 2 września i od tego dnia około 3 tys. klas zostało zamkniętych z powodu Covid-19, w tym 545 w minionym tygodniu. Tygodniowo przeprowadza się około 600 tys. testów w szkołach. Nauczyciele i dzieci powyżej 6. roku życia noszą maseczki przez cały czas nauki z wyjątkiem zajęć sportowych. Szczepienia dla dzieci powyżej 12 lat organizowane są również w szkołach od 2 września i wymagana jest zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję