Reklama

Dzieciątko Betlejemskie z Torunia do Afryki

Podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej s. Zygmunta Kaszuba zakupiła 4 figury Bożego Dzieciątka. 3 z nich powędrowały najpierw do domu Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Toruniu, a stąd do Afryki (jedną odebrała s. Jacqueline Tshibangu Kajowa z Kamerunu, dwie przekazano siostrom karmelitankom z Rwandy i Burundi w domu generalnym w Markach k. Warszawy). W ten sposób w misjach karmelitańskich w Afryce powstaną pierwsze sanktuaria Bożego Dzieciątka. 4. figura odbędzie peregrynację po wszystkich karmelickich domach w Europie

Niedziela toruńska 29/2012

W toruńskim domu Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus 26 czerwca gościła s. Jacqueline Tshibangu Kajowa z Kamerunu, która odebrała z rąk s. Zygmunty Kaszuby jedną z czterech figur Bożego Dzieciątka zakupionych w Betlejem.
Na logo misyjnym zgromadzenia ukoronowany mały Jezus tuli do swojej główki kulę ziemską. Oznacza to, jak bliskie Bożemu Synowi są wszelkie ludzkie sprawy, jednocześnie symbolizuje misyjny charakter zgromadzenia, które obrało Dzieciątko za swego patrona. Misjonarki karmelitańskie prowadzą 58 placówek w 11 państwach, w tym 5 w Afryce Centralnej: 3 w Burundi (Musongati, Gitega, Gasura) i po jednej w Kamerunie (Dimako) i Rwandzie (Rugango). W 1973 r. s. Zygmunta Kaszuba razem z s. Julianną Jurasz wyjechała do Burundi, gdzie założyła dom zakonny, a także razem z ojcami karmelitami bosymi misję w Musongati. Zbudowała tam szpital, działające do tej pory Centrum Zdrowia, jedne z największych w Burundi. Po 18 latach wróciła do Polski i do lutego prowadziła Centrum Pielęgnacji Caritas w Toruniu. Duchową misjonarką pozostała jednak do tej pory. Wspomnienia z pracy na Czarnym Lądzie uważa za najpiękniejsze w swojej posłudze, choć pełniła ją z narażeniem życia w czasie wojny domowej i walk między plemionami Hutu i Tutsi. Nadal jest emocjonalnie związana z Afryką i utrzymuje kontakty z afrykańskimi ośrodkami misyjnymi oraz misjonarkami, które kontynuują podjęte przez nią dzieło.
S. Jacqueline jest wychowanką s. Zygmunty, pierwszą karmelitanką Dzieciątka Jezus urodzoną w Burundi. Odbyła studia teologiczne w Rzymie. Obecnie jest misjonarką w Kamerunie, gdzie uczy młodzież w szkole w Dimako. Jako czcicielka Dzieciątka Jezus podczas odbywającej się w czerwcu w naszym kraju kapituły generalnej swojego zgromadzenia zabiegała o rozbudzenie kultu Dzieciątka Jezus w Afryce.
Zrządzeniem Bożej Opatrzności w tym samym czasie podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej s. Zygmunta, nie znając treści obrad kapituły, wystąpiła z inicjatywą zakupu w Betlejem figur Bożego Dzieciątka dla karmelitańskich placówek misyjnych w Afryce. Podjęło ją kilkoro pielgrzymów duchownych i świeckich, przekazując środki na 4 figury opatrzone franciszkańskimi certyfikatami autentyczności. Każda z nich została położona w miejscu, gdzie „Słowo stało się ciałem”, w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem i omodlona przez pielgrzymów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję