Reklama

Kościół

Kard. Schönborn: podobnie jak Mędrcy rozpoznajmy Boga w stworzeniu

>Bóg może być rozpoznany w przyrodzie jako Pan stworzenia i postrzegany przez nią jako Jego osobiste przesłanie. Zgodnie z tym przekonaniem, biblijni astrolodzy podążali za zjawiskiem na niebie, które doprowadziło ich do Betlejem, do miejsca, w którym narodził się Jezus.

[ TEMATY ]

święto Trzech Króli

kard. Schönborn

©Gebetsaktion Medjugorje Wien

Kard. Christoph Schönborn nazywa Medjugorie „konfesjonałem świata”

Kard. Christoph Schönborn nazywa Medjugorie „konfesjonałem świata”

Podkreślił to arcybiskup Wiednia, kardynał Christoph Schönborn w homilii 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego. Ze względu na przepisy lockdownu, liturgia w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana sprawowana była w małym kręgu osób, ale transmitowano ją online w internecie.

Spotkanie z nowo narodzonym Chrystusem spowodowało wielką radość Mędrców ze Wschodu, „bardzo się uradowali”, jak mówi czytana dziś Ewangelia św. Mateusza. W tym kontekście arcybiskup Wiednia zwrócił uwagę, że w obecnym, trudnym czasie pandemii, dobrze nam zrobi, jeśli choć trochę będziemy podzielali radość Mędrców, którzy wiedzieli, jak interpretować gwiazdę jako przesłanie od Boga.

Reklama

Według kard. Schönborna z pewnością istnieją oznaki, że za biblijną opowieścią o trzech mędrcach ze Wschodu kryje się również ziarno prawdy historycznej. Odnosi się to prawdopodobnie do astrologów z Babilonu, a więc terenów dzisiejszego Iraku, dla których zaobserwowane na niebie zjawisko wskazywało nowo narodzonego króla. W związku z tym postanowili oddać mu hołd.

"To zjawisko astronomiczne mogło być koniunkcją planet, którą można było zaobserwować na niebie również 21 grudnia 2020, w dniu przesilenia zimowego" - powiedział kard. Schönborn. Występujące niezwykle rzadko zbliżenie się do siebie Jowisza i Saturna spowodowało, że w oczach obserwatora planety wytwarzały światło bardzo jasnej gwiazdy. Dokładnie to samo zjawisko miało miejsce w 7. roku przed Chrystusem - prawdopodobnym roku narodzin Jezusa.

Podziel się cytatem

„Jestem zafascynowany astronomią, ale bardzo powściągliwy w kwestii astrologii”, powiedział arcybiskup Wiednia. Jego zdaniem wszechświat stworzony przez Boga wyraża coś o samym Stwórcy, a więc zjawiska w przyrodzie mogą być również doświadczane jako osobiste przesłania od Boga. „Jaki byłby pożytek z całej nauki o gwiazdach, gdyby nie prowadził nas do zdumionej wdzięczności dla Stwórcy wszechświata? Bez niego byłaby to tylko nieskończona pustynia gwiazd”, stwierdził kard. Schönborn.

2021-01-06 16:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Trzech Króli w amerykańskiej Częstochowie

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość Objawienia Pańskiego

święto Trzech Króli

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Święto Trzech Króli w Amerykańskiej Częstochowie

Święto Trzech Króli w Amerykańskiej Częstochowie

Uroczystość Objawienia Pańskiego celebrowana w Stanach Zjednoczonych w niedzielę przypadającą pomiędzy 2 a 8 stycznia, stała się dla wiernych przybywających do Amerykańskiej Częstochowy okazją do uwielbienia Boga i wyjścia Mu naprzeciw w sakramencie pokuty i Eucharystii.

Podczas każdej Mszy świętej poświęcane było kadzidło i kreda, które zapakowane w maleńkie koperty wierni mogli zabrać ze sobą i poświęcić domy na znak Chrystusa, który przyszedł pobłogosławić każdemu, zwłaszcza w dzisiejszym trudnym, niespokojnym czasie.

CZYTAJ DALEJ

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję