Reklama

Niedziela Świdnicka

Cenne sarkofagi rodu Hochbergów

Do par. Św. Mikołaja w Świebodzicach powrócił drugi z odrestaurowanych sarkofagów z rodziny Hochbergów dawnych właścicieli Zamku Książ, Świebodzic i okolicznych ziem.

[ TEMATY ]

Świebodzice

ks. Józef Siemasz

You Tube

Ks. proboszcz Józef Siemasz podczas wywiadu dla lokalnych mediów

Ks. proboszcz Józef Siemasz podczas wywiadu dla lokalnych mediów

Współczesna historia sarkofagów sięga roku 2014, kiedy to miejscowi duszpasterze podczas remontu kościoła odkryli w bocznej kaplicy w posadzce wyłom, w którym znajdowało się inne pomieszczenie. Okazało się, że jest to krypta, w której spoczywa dziesięć trumien w różnym stanie, pochodzących z XVII wieku. Kilka z nich było wręcz nieuszkodzonych.

- Rozpoczynając remont kościoła, postanowiliśmy z radą parafialną równolegle zadbać o tę kryptę, która jest wielkim bogactwem i dziedzictwem narodowym naszej ojczyzny, miasta i parafii. Dzięki pozyskanym środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i gminy Świebodzice w roku 2017 odrestaurowano pierwszy z sarkofagów. Koszt renowacji pierwszego sarkofagu był ogromny, wyniósł blisko 100 tys. zł. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że będzie to takie kosztowne. Odnowienie sarkofagu, który wrócił 16 grudnia 2020 roku kosztowało 205 tys. zł. To suma za którą moglibyśmy wymalować całe wnętrze kościoła - mówi ks. kan. Józef Siemasz, proboszcz parafii św. Mikołaja w Świebodzicach.

Facebook.com, @ATPracowniaKonserwacjiZabytkow

Transport odnowionego sarkofagu

Transport odnowionego sarkofagu

Reklama

W pierwszym odrestaurowanym sarkofagu spoczywała Jadwiga Schaffgotch, druga żona Hansa Heinricha I Hochberga, do którego należał z kolei drugi odnowiony sarkofag. - Jest to jedna z najważniejszych osób w rodzie Hochbergów – wyjaśnia Mateusz Mykytyszyn. - W roku 1650 uzyskał dla siebie i swoich potomków tytuł barona, a 16 lat później tytuł hrabiego, dlatego wszyscy jego potomkowie noszą tytuły hrabiów, hrabianek von Hochberg, baronów i baronówien na Książu – wyjaśnia prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

Facebook.com @ATPracowniaKonserwacjiZabytkow

Odrestaurowany sarkofag Hansa Heinricha I Hochberga

Odrestaurowany sarkofag Hansa Heinricha I Hochberga

Prace zostały wykonane staraniem pracowni konserwatorskiej Agnieszki i Tomasza Trzosów z Tychów, którzy na swoim koncie mają odnowę królewskich sarkofagów na Wawelu.

Odrestaurowane sarkofagi są dostępne dla zwiedzających, po wcześniejszym kontakcie z księdzem proboszczem.

2021-01-04 23:44

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anioł z Katynia

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 46-47

[ TEMATY ]

historia

Katyń

Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Pozostało po niej kilka zdjęć i czaszka. Janina Lewandowska, córka naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, to jedyna kobieta zamordowana w Katyniu.

O zbrodni katyńskiej pisze się najczęściej w kontekście masowej rzezi, ludobójstwa. Wśród tysięcy ofiar rzadko zatrzymujemy się na indywidualnym losie człowieka. Z Janiną Lewandowską jest inaczej, trudno bowiem przejść obojętnie wobec śmierci najsłabszej osoby – uczestnika dramatu, który rozegrał się w Katyniu.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję