Reklama

Świat

USA: ustępujący prezydent ogłosił orędzie na tegoroczny Dzień Świętości Życia Ludzkiego

W przededniu swego odejścia z urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił 19 stycznia swój ostatni prawdopodobnie dokument – orędzie z okazji Narodowego Dnia Świętości Życia Ludzkiego, obchodzonego 22 bm. Ustanowił go 13 stycznia 1984 prezydent Ronald Reagan w 11. rocznicę wydania przez Sąd Najwyższy USA orzeczenia w sprawie Roe przeciw Wade, która utorowała drogę do legalizacji aborcji w tym kraju. Dzień ten jest obchodzony 22 stycznia lub nazajutrz, jeśli 22 wypada w niedzielę.

[ TEMATY ]

USA

PAP/EPA/AL DRAGO / POOL

W swym przesłaniu jego autor podkreślił wartość życia ludzkiego i doniosłość świętowania “cudu istnienia człowieka”. Wysoko ocenił fakt, że w kraju są “silne matki, mężne studentki oraz wiarygodni członkowie wspólnoty i ludzie wiary, które przewodniczą potężnemu ruchowi na rzecz budzenia sumienia Stanów Zjednoczonych i budowania wiary, że każde życie ludzkie jest godne szacunku, ochrony i opieki". Trump wyraził uznanie oddaniu "niezliczonych pionierów obrony życia", dodając, że "wezwanie, aby każda osoba uznała świętość życia, rozlega się coraz donioślej w Stanach Zjednoczonych". Przypomniał ponadto, że w ostatnim dziesięcioleciu stale spadała liczba aborcji i "dziś ponad 3/4 Amerykanów popiera ograniczenia przerywania ciąży”.

Ustępujący prezydent dokonał następnie przeglądu głównych inicjatyw swego rządu przeciw aborcji i na rzecz życia. Przypomniał, że przywrócił i umocnił "Politykę Miasta Meksyku" prezydenta Ronalda Reagana [z 1984; nazwa nawiązuje do Międzynarodowej Konferencji Ludnościowej ONZ w stolicy Meksyku, na której podstawie Reagan ograniczył możliwość dokonywania aborcji - KAI], wydał “historyczne przepisy w obronie życia w celu zarządzania funduszami podatników” oraz podjął działania na rzecz ochrony "praw sumienia lekarzy, pielęgniarek i organizacji takich jak Siostrzyczki Ubogich”.

Reklama

Zdaniem Trumpa jego administracja ochroniła ważną dla życia rolę adopcji, opartej na wierze. "W ONZ dałem jasno do zrozumienia, że biurokraci światowi nie robią niczego innego poza atakowaniem suwerenności tych krajów, które strzegą życia niewinnych”. Były już prezydent przypomniał ponadto, że zaledwie kilka miesięcy temu jego kraj dołączył do 32 innych państw, podpisując Deklarację Konsensusu z Genewy, "wzmacniającą globalne wysiłki na rzecz poświęcenia więcej uwagi kobietom, ochrony wszystkich istnień ludzkich i umocnienia rodzin”.

Orędzie Trumpa zawiera też różne odniesienia do boskości: “Gdy każda osoba jest traktowana jako umiłowane dziecko Boże, ludzie mogą osiągnąć swe największe możliwości”. Zaznaczył również, że “Stwórca Wszechmocny obdarza każdą osobę wyjątkowymi zdolnościami, cudownymi marzeniami i wielkimi propozycjami”.

Podziel się cytatem

Na zakończenie swego dokumentu ustępujący szef państwa wezwał Kongres, aby “strzegł i bronił godności każdego życia ludzkiego, łącznie z nienarodzonymi”. Zaapelował do narodu amerykańskiego, aby nadal dbał o kobiety, które niespodziewanie zaszły w ciążę oraz aby w sposób jeszcze bardziej znaczący popierał adopcję i troskę o stworzenie tak, aby każde dziecko mogło znaleźć dom pełen miłości. "I wreszcie proszę wszystkich obywateli tego wielkiego państwa, aby słuchali dźwięku milczenia, wywołanego przez pokolenie stracone dla nas, a następnie aby zabierali głos za tych wszystkich, których dotknęła aborcja, zarówno widzialna, jak i niewidzialna” – zakończył swój dokument D. Trump

2021-01-20 14:51

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Batlimore: abp Gómez przewodniczącym episkopatu USA

[ TEMATY ]

USA

biskupi

wikipedia.org

67-letni arcybiskup Los Angeles, José Horacio Gómez pokieruje pracami Konferencji Episkopatu USA. Decyzję podjęli w Baltimore członkowie tamtejszej konferencji biskupów.

Abp José Horacio Gómez urodził się 26 grudnia 1951 r. w Monterrey w Meksyku. Po studiach filozoficznych, ekonomicznych i teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie 15 sierpnia 1978 r. w prałaturze personalnej Opus Dei. Od 1987 r. mieszka w Stanach Zjednoczonych, a w 1999 został przełożonym Opus Dei w stanie Teksas. 23 stycznia 2001 r. został mianowany biskupem pomocniczym w Denver, zaś 29 grudnia 2004 arcybiskupem San Antonio. Jest członkiem wielu komisji episkopatu USA oraz przewodniczącym komisji ds. migracji a także tłumaczenia Biblii na język hiszpański. 4 kwietnia 2010 roku Benedykt XVI mianował go arcybiskupem koadiutorem archidiecezji Los Angeles, a rządy tął diecezją objął 1 marca 2011.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ojczyzna była dla Nich najważniejsza

2021-08-03 15:39

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Roman Piwowarczyk

„ Walczyliśmy o wolność, niepodległość i suwerenność Polski. Ojczyzna była dla nas najważniejsza - powiedział Jan Pietrzak w komentarzach do wykonywanych 1 sierpnia piosenek. I mówił w imieniu obrońców Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję