Reklama

Niedziela Świdnicka

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - Wierzący to przyjaciele Boga

W zakończonym Tygodniu Modlitw o Jedności Chrześcijan podczas ekumenicznych Nieszporów w cerkwi św. Mikołaja, bp Marek Mendyk podkreślał, że misją wierzących jest promieniowanie miłością.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

cerkiew

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Piotr Nikolski wita bp. Marka Mendyka, który po raz pierwszy przekroczył próg świdnickiej cerkwi

Ks. Piotr Nikolski wita bp. Marka Mendyka, który po raz pierwszy przekroczył próg świdnickiej cerkwi

Na specjalne zaproszenie proboszcza parafii prawosławnej ks. Piotra Nikolskiego 19 stycznia br. do cerkwi przy ul. Łukasińskiego przybył Biskup Świdnicki, który w okolicznościowym słowie zwrócił uwagę na kluczową rolę miłości w życiu osoby wierzącej.

Reklama

- Ojcowie Kościoła i mistrzowie życia duchowego podpowiadają, że „ten, kto miłuje więcej słyszy” ponieważ sama miłość jest poznaniem tego, co się kocha – mówił hierarcha. Kontynuując podkreślił, że źródłem wybrania jest darmowa miłość Boga do człowieka. - Jezus wybrał wierzących, aby byli przyjaciółmi Boga. Chrześcijanie wezwani do życia w łączności z Bogiem mają stały punkt oparcia. Dzięki temu mogą przynosić oczekiwany owoc, mogą dokonywać większych dzieł dla uwielbienia Boga, mogą być solą ziemi i światłem świata, wonią Chrystusa dla wszystkich. Misją wierzących nie jest propaganda, lecz promieniowanie miłością wzajemną, która przyciąga wszystkich do siebie. Poza tą miłością nie ma nic ważniejszego. Dlatego Jezus przypomina to przykazanie jako posumowanie swojej mowy o trwaniu w Nim i przynoszeniu owocu – mówił.

ks. Mirosław Benedyk

prawosławny ks. Piotr Nikolski

prawosławny ks. Piotr Nikolski

Słowo biskupa poprzedziły starocerkiewne Nieszpory z uroczystości Chrztu Pańskiego, których teksty pochodziły z IV wieku. Wśród zgromadzonych na ekumenicznym nabożeństwie był luterański biskup diecezji wrocławskiej Ewangelicko-Augsburskiej Waldemar Pytel, a także wierni prawosławni i grupa katolickich kleryków ze świdnickiego seminarium.

ks. Mirosław Benedyk

Uczestnicy nabożeństwa ekumenicznego

Uczestnicy nabożeństwa ekumenicznego
2021-01-24 00:29

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drewniane cerkwie – atrakcją turystyczną

Muzeum Kresów w Lubaczowie zorganizowało seminarium na temat: Drewniana architektura sakralna w Ukrainie i w Polsce – możliwość ochrony oraz wykorzystania w turystyce dziedzictwa kulturowego regionu Karpat.

Seminarium to było jednym z elementów realizacji dużego projektu: Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat. Realizatorzy wybrali po 10 obiektów sakralnej architektury drewnianej na Ukrainie i w Polsce. Po stronie ukraińskiej są to cerkwie na terenie obwodu zakarpackiego, natomiast po stronie polskiej – cerkwie w powiecie lubaczowskim, we wsiach: Borchów, Gorajec, Kowalówka, Łówcza, Łukawiec, Nowe Brusno, Prusie, Szczutków i 2 cerkwie z Radruża. Podjęte działania mają na celu promocję architektury drewnianej, jako charakterystycznego elementu pejzażu kulturowego regionu pogranicza polsko-ukraińskiego. Projekt ma także przyczynić się do rozwoju turystyki w regionie przygranicznym.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję