Reklama

Niedziela w Warszawie

Planszówka o prymasie Wyszyńskim dla każdego

W jej przygotowanie zaangażowała się cała rodzina: mama, tata i pięć córek. Efektem jest pasjonująca gra planszowa „Non possumus” o prymasie Stefanie Wyszyńskim dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

non possumus

gra planszowa

Kuźnia Wenantego Kamil Kreczko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Pracę nad grą powierzyliśmy Słudze Bożemu kardynałowi Wyszyńskiemu, mówiąc mu, że jeśli to ma być jego dzieło, to musi nam w tym pomóc. I wygląda na to, że pomaga – mówią Weronika i Kamil Kreczko, autorzy planszówki.

Pomysł zrodził się po lekturze książki Piotra Kordyasza „Stefek” o latach dziecięcych Stefana Wyszyńskiego. - Codziennie czytamy córkom książki przed pójściem spać. Natrafiliśmy pewnego razu na „Stefka”. Dziewczynki najbardziej przeżywały rozdział o spalonych lalkach, w którym Stefek ze złości na swoje siostry, za to, że nie chciały się z nim bawić, wyrwał im je wszystkie i wrzucił do rozpalonego pieca w kuchni. Każdego dnia, zanim przeszliśmy do kolejnego opowiadania, najpierw musiał być przeczytany rozdział o lalkach – opowiadają Kreczkowie. Ona z warszawskiej Saskiej Kępy, on z Częstochowy. Spotkali się w Beskidach, a zaręczyli na Camino de Santiago. Są wielkimi miłośnikami podróży - w szczególności do Piemontu. Należą do Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Lubią piec ekologiczny chleb orkiszowy oraz nowozelandzkie bułeczki "scones".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zainspirowany wielkimi emocjami córek i ich prawdziwą chęcią dowiedzenia się o dalszych losach zwykłego-niezwykłego chłopca, Kamil Kreczko wpadł na pomysł, by zrobić o tym grę planszową. - Jestem pasjonatem planszówek, więc od wielu lat zrobienie gry było moim marzeniem. Od wakacji wgłębiałem się też w życie Prymasa czytając książki i notując najciekawsze cytaty, wydarzenia i historie. We wrześniu rozpoczął się czas przygotowań motoryki gry, tak żeby nie była to jakaś „kato-lipa”, ale gra planszowa na najwyższym poziomie, dla wymagających graczy – podkreśla.

Po wielu ewolucjach powstały dwie gry: JUNIOR 6+ oraz rozbudowana FAMILY 10+, w którą chętnie grają też sami dorośli, bawiąc się jak dzieci. - Młodzież oazowa, nasze córki i dzieci sąsiadów, rodzeństwo i zaprzyjaźnione rodziny dużo grały i podpowiadały, co można ulepszyć – relacjonują Kreczkowie.

Reklama

Weronika namalowała dwie plansze do gry, ilustracje na okładkach kart i przeczytała stos książek wybierając najciekawsze historie. Córeczki testowały, a te najmłodsze to raczej testowały zjadając różne elementy ;), a Kamil zajmował się całą resztą, w tym ręczną produkcją prototypów.

Na czym polega gra? Zawodnicy zbierają żetony m.in. Szacunku, Przebaczenia, Współczucia, które mogą wymienić na Kafle Społecznej Krucjaty Miłości dające punkty zwycięstwa na koniec. Gracze wcielają się w różne Postaci np. tatę kardynała Wyszyńskiego – Stanisława, niewidomą siostrę Czacką, czy w kardynała Karola Wojtyłę. Losują Misje indywidualne, natrafiają na Wydarzenia z dzieciństwa, młodości, uwięzienia i PRL-u. Idą przez miasta i wykonują akcje z nimi związane. Muszą okazać Szacunek wobec każdego człowieka nawet agentów UB i SB, a gdy władza komunistyczna chce zabrać wszystkim wolność i podeptać cnoty - najodważniejszy z graczy może powiedzieć „Non Possumus!” ratując innych, ale samemu tracąc - podobnie jak Prymas za słowa "Non Possumus" został internowany na trzy lata.

W tym samym pudełku znajduje się też gra dla najmłodszych, którzy tak jak młody Stefek i jego koledzy ścigają się na szczyt kasztanowca, by podejrzeć gniazdo sroki złodziejki (tu może być część odpowiedzi, dlaczego okładka pudełka pokazuje chłopca na czubku drzewa wypatrującego srokę). Droga nie jest łatwa, dlatego też warto działać na korzyść innych, uzbroić się w dar życzliwej Rozmowy, Pomocy czy Modlitwy, by zwyciężyć w drodze ku górze.

Powodów, aby gra mogła ukazać się w tym roku jest co najmniej kilka. Wielkimi krokami zbliża się 40. rocznica śmierci (28. maja 2021 r.), 120. rocznica urodzin (3. sierpnia 2021 r.) oraz beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, której data na razie jest nieznana, ale jest duża szansa, że będzie to w maju 2021 r.. Ponadto obecny rok został ogłoszony rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Czy to nie najlepszy czas, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o Prymasie Tysiąclecia przez zabawę wymagającą myślenia, ale nie wymagającą wcześniejszej wiedzy o nim? – pytają retorycznie autorzy wciągającej planszówki.

Reklama

Gra może być świetną propozycją dla dorosłych, młodzieży, dzieci, oraz katechetów, szkół, przedszkoli prowadzących zerówki, parafii, wspólnot parafialnych i wszystkich tych, którzy uwielbiają gry planszowe.

Zawodnicy nawet nie zauważą, że przez zabawę dowiedzieli się, że np. młody Stefan przechodził przez Wisłę po przęsłach mostu Poniatowskiego, ciągnął koleżanki za warkocze, wylewał z kolegami atrament, żeby nie mieć sprawdzianu, dostał „łapę”, siedział w kozie, walczył z rosyjskimi chłopcami o pryzmę piachu czy rzucił szkołę i dwa lata uczył się w domu.

Patronat nad planszówką objęły m.in. Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Domowy Kościół, Ruch Światło-Życie i Duszpasterstwo Rodzin diecezji warszawsko-praskiej.

Grę w promocyjnej cenie w przedsprzedaży można zamawiać poprzez stronę https://zrzutka.pl/px47mk.

2021-02-09 17:36

Ocena: +8 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaprezentowano IV tom „Pro memoria” Prymasa Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Pro memoria

IPN TV

Od lewej: dr hab Paweł Skibiński, dr hab. Michał Białkowski, prof. Jan Żaryn, dr hab. Rafał Łatka.

Od lewej: dr hab Paweł Skibiński, dr hab. Michał Białkowski, prof. Jan Żaryn, dr hab. Rafał Łatka.

- Jest to kluczowy tom, bez którego nie sposób zrozumieć relacji wewnątrz Episkopatu Polski i relacji zewnętrznych Kościoła z państwem komunistycznym – podkreślił dr hab. Michał Białkowski, historyk z UMK w czasie prezentacji IV tom zapisków „Pro memoria” Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który trafia właśnie na księgarskie półki.

Prezentowany tom zawiera zapiski kard. Wyszyńskiego z lat 1956-1957. To okres obejmujący czas bezpośrednio po powrocie Prymasa z internowania i wznowienie posługi prymasowskiej i arcybiskupiej. Składa się na to przede wszystkim praca duszpasterska w archidiecezjach gnieźnieńskiej i warszawskiej, troska o prace remontowo-budowlane oraz restauratorskie przy wielu świątyniach obu diecezji, a także odnowienie kontaktów z wieloma środowiskami katolików świeckich. To także początek realizacji zaplanowanego w Komańczy programu duszpasterskiego Wielkiej Nowenny. Szczególnym wydarzeniem opisanym na kartach tego tomu jest podróż do Włoch na przełomie maja i czerwca 1957 r. Była to jedna z najważniejszych wizyt Prymasa Wyszyńskiego w Watykanie, kiedy mógł wyjaśnić papieżowi Piusowi XII wiele spraw, m.in. odnieść się do zarzutów rzekomej uległości wobec władz PRL. Papież i jego najbliżsi współpracownicy mogli dowiedzieć się bezpośrednio na temat uwięzienia i roku 1953, czyli czasu szczególnego apogeum represji wobec Kościoła w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję