Reklama

Kościół

Kielecki misjonarz aktywizuje życie sakramentalne swych parafian w Brazylii

Pomimo pandemii, w Brazylii – w parafii Laranjal, gdzie pracuje kielecki misjonarz ks. Piotr Pochopień - życie sakramentalne nie tylko nie zanikło, ale nabrało tempa w liczbach i propozycjach duszpasterskich, o czym misjonarz informuje w liście do diecezji.

[ TEMATY ]

misje

Brazylia

sakramenty

Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

Przez ostatni rok, jak wyjaśnia, pomimo zamknięcia szkół - „wszystko funkcjonuje normalnie, katechezy dla dzieci, kursy całodzienne, szkolenia koordynatorów poszczególnych grup, spotkania modlitewne – a wręcz bym powiedział, że mam więcej zajęć i obowiązków niż przed pandemią”.

Misjonarz wspólnie z grupą pomagających w parafii stale wyszukuje osoby, które nie przyjęły jeszcze sakramentów i zachęca je do rozpoczęcia katechez.

Reklama

31 stycznia do sakramentu bierzmowania przystąpiły 64 osoby, w tym 19 dorosłych, wśród których byli 81-letni mężczyzna oraz 74 i 76-letnie kobiety. Po bierzmowaniu wszyscy otrzymali od proboszcza ciasto, aby „mogli w gronie rodzinnym świętować”.

W styczniu ks. Piotr Pochopień udzielił 23 parom sakramentu małżeństwa ( tuż przed Bożym Narodzeniem zakończyły się katechezy przedmałżeńskie, które trwały 11 tygodni).

Już w pierwszą niedzielę lutego rozpoczęto nowy cykl katechez przedmałżeńskich, z udziałem 34 par. Większość par od lat mieszka razem.

Reklama

„Dwie pary, którym udzieliłem ślubu to staruszkowie, którzy mają już prawnuki i razem mieszkali ponad 50 lat – i też musieli ukończyć katechezy przedmałżeńskie. Biorąc pod uwagę, że jestem jednym kapłanem na wielkiej parafii (…), większość ślubów ma miejsce na jednej Mszy św. Odbył się np. ślub 10 par na jednej Mszy św. – trwał prawie 3 godziny. Oczywiście podobnie jak w Polsce jest taka sama procedura z dokumentami, zapowiedziami i protokołem przedmałżeńskim”.

W 2020 r. do I Komunii św. przystąpiło 29 osób dorosłych i 67 dzieci. „Dorośli mają specjalne koszulki, a dzieci alby, które zakupiłem i są na parafii aby służyły dla innych na wiele lat. Po przyjęciu I Komunii św. nie ma prezentów, gości, ani uroczystych obiadów. Wszyscy świętują w gronie rodziców i rodzeństwa” – pisze misjonarz.

W styczniu ks. Pochopień ochrzcił także 13 dzieci i 4 osoby dorosłe, odbyło się również 12 pogrzebów.

Ks. Piotr Pochopień pracuje w Ameryce Południowej od 2011. Po ukończeniu rocznego kursu w Centrum Misyjnym w Warszawie, został skierowany do Brazylii. Najpierw pomagał w parafii w Rio de Janeiro, następnie objął pięciotysięczną parafię Marquito w diecezji Guarapuava, która przez wiele miesięcy pozbawiona była stałej opieki duszpasterskiej. W 2018 r. – przed świętami Bożego Narodzenia powierzono mu parafię w Laranjal, liczącą ok. 11 tys. wiernych. Duszpasterz pozostaje w stałej łączności z diecezją kielecką, doświadcza pomocy ze strony wielu parafii, zaprzyjaźnionych kapłanów i Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.

2021-02-13 18:56

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca katolików Brazylii do zaangażowania w media

[ TEMATY ]

media

Brazylia

papież Franciszek

Vatican News

Franciszek zachęcił brazylijskich katolików do angażowania się w media. Papieskie wezwanie znalazło się w centrum refleksji podczas ogólnokrajowego spotkania przedstawicieli mediów kościelnych w Brazylii. Z powodu obostrzeń pandemicznych obrady odbyły się w formie webinaru.

W przesłanym liście papież Franciszek wyraził zachętę do angażowania się w tworzenie chrześcijańskich środków informacyjnych. Jak podkreślił Ojciec Święty, „w rzeczywistości, chrześcijanie są wezwani, aby byli znakiem nadziei i solidarności w społeczeństwie brazylijskim dotkniętym boleśnie przez panującą pandemię, inspirowani przez wiarę i zaufanie, że Zmartwychwstały Pan towarzyszy swoim uczniom do końca czasów”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, wierni przywitali metropolitę wrocławskiego w swojej świątyni, a przedstawicielka parafii przedstawiła historię powstania świątyni.- Uczestniczymy w uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 6 czerwca, a następnie  20 października 2020 roku, a przesunięta ze względu na pandemię COVID -19 - na 18 września 2021. Przygotowani duchowo przez parafialne misje święte oraz dni skupienia i rekolekcje przed odpustem naszej parafii przystępujemy do wielkiej uroczystości w naszym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję