Życie to droga. Często pełna wyrw, nierówności, zakrętów. Iść nią nie jest łatwo. Wielki Post to także droga. Czterdziestodniowa droga wyzbywania się złych przyzwyczajeń, odrzucania grzechu i walki ze swoim charakterem. Ponadczterdziestodniowa droga ku Życiu, ku Zbawieniu. Aby prawdziwie zmartwychwstać, najpierw trzeba prawdziwie umrzeć. Uśmiercając grzech, rodzimy miłość. Zapominając o sobie, przypominamy sobie o Bogu i bliźnich.
#NiezbędnikWielkopostny to Twoja pomoc w niełatwej drodze Wielkiego Postu. W tym roku nie idziemy sami. Idziemy ze św. Józefem. To jak, zostajesz w miejscu czy idziesz z nami?
#NiezbędnikWielkopostny to ponad 40 kart kalendarza, pod którymi każdego dnia znajdziesz rozwijające treści, zbliżające nas ku Bogu. To 40 kart, pod którymi kryje się 40 wyzwań, aby przesłanie Jezusa Chrystusa uczynić praktyką swojego życia. To 40 kart, pośród których trafisz na tzw. karty patrona roku, gdzie treściami wspólnie uczyć będziemy się właściwych postaw od samego św. Józefa. Pojawi się także wiele tematów związanych z mocą Eucharystii.
Jak w swoim liście pasterskim na okres Wielkiego Postu zatytułowanym "Idźmy ze świętym Józefem" (który to tytuł zainspirował tematykę naszych rekolekcji) pisze abp. Wacław Depo:
- Przez pryzmat ojcostwa św. Józefa przyjmijmy słowo Boże i spójrzmy na nasze życie. Przeżywając Wielki Post kontynuujemy realizację trzyletniego programu duszpasterskiego pod hasłem: Eucharystia daje życie. Dołóżmy starań – aby z odnowionym zapałem wiary uczestniczyć w tajemnicy Eucharystii.
Wielki Post może uciec nam przez palce. Zamiast Drogi, którą jest sam Jezus możemy wybrać spokojne życie w zaciszu swojej kanapy i telewizora. To nie będzie łatwa droga. Każda droga krzyża wymaga od nas poświęcenia. Nie idziemy sami. Idziemy ze św. Józefem. To jak, idziesz z nami?
Każdego dnia na portalu niedziela.pl szukaj artykułów oznaczonych znakiem #NiezbędnikWielkopostny. Zaczynamy już w Środę Popielcową 17 lutego!
1
17 lutego
2
18 lutego
3
19 lutego
4
20 lutego
5
21 lutego
6
22 lutego
7
23 lutego
8
24 lutego
9
25 lutego
10
26 lutego
11
27 lutego
12
28 lutego
13
1 marca
14
2 marca
15
3 marca
16
4 marca
17
5 marca
18
6 marca
19
7 marca
20
8 marca
21
9 marca
22
10 marca
23
11 marca
24
12 marca
25
13 marca
26
14 marca
27
15 marca
28
16 marca
29
17 marca
30
18 marca
31
19 marca
32
20 marca
33
21 marca
34
22 marca
35
23 marca
36
24 marca
37
25 marca
38
26 marca
39
27 marca
40
28 marca
41
29 marca
42
30 marca
43
31 marca
Promuj akcję na swojej stronie internetowej
Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)
Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl
#NiezbednikWielkopostny
Dzień 1.
Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu - czas rozważania Tajemnicy Męki i Śmierci Chrystusa. W tym dniu wierni przyjmują na swoje głowy popiół - znak podjęcia wielkopostnej pokuty i nawrócenia. Skąd wziął się ten zwyczaj? Co oznacza dla mnie?
Guido di Pietro urodził się między 1395 a 1400r. w Vicchio di Mugello (Toskania). Kiedy mając 20 lat odkrył w sobie powołanie do życia zakonnego, wstąpił do zreformowanego konwentu dominikanów w Fiesole, który niedawno wybudował bł. Jan Dominici. Około 1420 otrzymał strój zakonny i imię Jan z Fiesole, który z hebrajskiego oznacza - Bóg jest łaskawy, dar Pana.
Dziś pierwszy piątek w Wielkim Poście. Jak go przeżyjesz? Jaką pracę wykonałeś przez ostatnie 2 dni? Ewangelia mówi w ten dzień jasno: Przyjdzie czas, a zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć.
Okres Wielkiego Postu to czas nawrócenia, przeminay swojego życia. Dziś proponujemy modlitwę wyrzecznie się zła, szatana i tego co oddala nas od Pana Boga
Wydaje się, że za życia św. Józef nie wypowiedział jednego słowa, które zanotowaliby Ewangeliści. Nie przekazali żadnego dialogu Maryi bądź Jezusa ze św. Józefem. Głowa Świętej Rodziny jawi się jako postać samotna, stojąca z boku, a nawet wyobcowana. Czego nauczyć mnie może postawa św. Józefa?
W historii św. Małgorzaty występuje wiele elementów z baśni lub fabularnego filmu. Piękna dziewczyna, książęcy zame, macocha, które nie toleruje przybranej córki, kochanek, który umiera w tajemniczy sposób, a na końcu oczywiście szczęśliwe zakończenie- nawrócenie, które doprowadzi Ją do świętości.
Koronka - obok aktu: Jezu, ufam Tobie - jest najbardziej znaną modlitwą do Miłosierdzia Bożego. Tłumaczona jest nawet w narzeczach afrykańskich, we wszystkich zakątkach świata.
Naturalną reakcją człowieka wobec cierpienia w chorobie jest postawa obronna, odrzucenie i walka z tą trudną do pogodzenia rzeczywistością. Natura ludzka przyjmuje cierpienia jako „kataklizm duchowo-somatyczny”. W kolejny czwartek Wielkiego Postu zastanówmy się nad prawdziwym sensem cierpienia.
W 311 r. zostaje ścięty władca Aleksandrii- Piotr I. Za jego następców, Konstantyna i licyncjusza wyzawcy Chrystusa odzyskują wolność w 313 r. Natomiast w Egipcie rządzi król Aleksander, który zmaga się z problemamia życia po licznych prześladowaniach.
Musimy być... doskonali. Czy w naszym ludzkim życiu jest to wykonalne? Tyle razy mówimy, że przecież ideały nie istnieją! Tylko... Czy nie chcemy być doskonali według naszych kryteriów?
Wielki Post to czas szczególnego rozważania Męki Pańskiej. Jakże pomocne w tej praktyce jest nabożeństwo Gorzkich żal. Rozważanie Męki Pańskiej poparte śpiewem trafia do serca słuchacza, rodzi głębokie uczucia, wskazuje, jak wiele uczynił Jezus dla naszego zbawienia.
Wielki Post - czas kontemplacji tajemnicy odkupienia - kieruje nasze oczy i serca ku krzyżowi, na którym zawisła Największa Miłość: pełna miłosierdzia miłość Boga do grzesznego człowieka; Miłość, która umiłowała grzesznika do końca. Dlatego niepokoi nas spojrzenie na krzyż, bo budzi refleksję odnośnie przyjęcia tej Miłości i naszej odpowiedzi na Nią. Zastanówmy się dziś dlaczego akurat na krzyżu Bóg ofiarował nam swoje zbawienie.
Zanim nazwano ją świętą Anielą od Krzyża, nazywała się María de los Ángeles Guerrero González. Przyszła na świat w Hiszpanii, w Sewilii 30 stycznia 1846 r. Jej rodzina nie należałą do najbogatszych. Rodzice mieli skromną pozycję społeczną, jednak ich cehcą charakterystyczną była duża wrażliwość chrześcijańska.
Św. Józef - oblubieniec Maryi i zarazem prosty rzemieślnik, daje nam przykład pracy połączonej z modlitwą i życiem rodzinnym. W czym przykład św. Józefa może pomóc nam w odpowiednim przeżyciu pozostałego okresu Wielkiego Postu?
"Wydawać by się mogło, że nic jej nie zadowala. Bez końa zmieniała klasztory i zakony: przechodziła od beginek, a następnie benedyktynek z Korbei do klarysek, od nich zaś do franciszkańskich tercjarek; później 4 lata przebywała w rekluzji, także w Korbei"- tak charakterystycznie opisuje się św. Koletę.
Przebaczenie nigdy nie jest łatwe. Jest hojnością, a czasem wręcz heroizmem. Zwłaszcza wtedy, gdy krzywdy są tak ogromne, że wydają się niewybaczalne. Czy jednak jest inna droga do pokoju?
Dzień Kobiet to doskonały czas na jeszcze większe zwrócenie się ku Matce Bożej, aby od Niej czerpać wzór i duchowe siły. W kolejnym dniu Wielkiego Postu zastanówmy się nad sensem i znaczeniem Różańca.
Jezus powiedział, że mamy przebaczać nie 7, a 77 razy. Codziennie musimy stawać na wyżynach samego siebie i przebaczać, przebaczać, przebaczać... bo bez przebaczenia sobie i drugiemu człowiekowi nie zaznamy piękna życia.
"Nie znamy rodziny, miejsca pochodzenia, ani większości faktów z jego życia. Makarego znamy jako biskupa Jerozolimy, miasta świętego dla Żydów- jako miejsca świątyni wzniesionej ku czci jedynego Boga, jak i chrześcijan-mjako miejs
Wielki Post to czas wielkiego sprzątania. Trzeba przewietrzyć nasze wnętrze i dokładnie je uporządkować. Oczywiście, jeżeli Bóg będzie na pierwszym miejscu, to wtedy wszystko znajdzie się na właściwym miejscu. Aby tak się stało, konieczna jest systematyczna modlitwa, która może przyjmować różne formy
Kilka lat temu papież Franciszek zaproponował ciekawą inicjatywę „24 godziny dla Pana”. Ojciec Święty chce, aby raz w roku zatrzymać się przed Chrystusem w Najświętszym Sakramencie, a także wyspowiadać się. W tym roku inicjatywa odbędzie się w dniach 12-13 marca. Jaki jest głębszy sens tej inicjatywy?
Pokora i pycha idą ze sobą w parze. W jednej sytuacji będziemy pełni pokory i ze spokojem przyjmiemy nawet bolesne dla nas sytuacje. Czasem zaś jest tak, że górę biorą emocje, jesteśmy tak zaślepieni załatwieniem swoich interesów, że nie widzimy niczego innego. A pycha przecież kroczy przed upadkiem...
Matylda wraz ze soiwm małżonkiem Henrykiem wydali na świat pięcioro dzieci. W tym czterech cesarzy. W czasach owej świętej umiejętności czytania i pisania, nie były tak bardzo popularne w wielkich rodach. Matylda jednak nabyła te umiejętności, kiedy przebywała z zakonie w Herford, w Wetaflii.
"Wstań, weź swoje nosze i chodź" - te słowa skierował Jezus do paralityka w dzisiejszej Ewangelii. A chory po prostu wstał... I chodził. Tak wielką moc ma Jezus! Tylko... czy my w to wierzymy? Czy potrafimy tak po prostu wstać i żyć inaczej? Czy naprawdę wierzymy, że tylko Jezus może uzdrowić każdą naszą ranę, ból, że może podnieść nas z najgłębszego dołu?
W najstarszych zapisach znajdziemy również Frigian lub Frigidian. Data jego narodzin nie jest znana, podbno pochodził z Irlandii, "ziemii ewangelizatorów Zachodu "wyspy świętych"."
19 marca to szczególny dzień nie tylko dla mężczyzn, ale dla każdego z nas. Wpatrzeni w dzisiejszego patrona - św. Józefa, starajmy się być tacy, jak on. Cisi, pokorni, w cieniu...
W IV wieku żyła Lea, której znajomość zawdzięczamy św. Hieronimowi. Nasza święta jest bohaterką jego listów do Marceli, która działa "na rzecz w pełni przeżywangeo chrześcijaństwa". Adresatka listu założyła na kształt zakonu, wspólnotę kobiecą na Awentynie.
Modlitwa w intencji nienarodzonego dziecka, którego życie jest zagrożone, to jedna z najpiękniejszych modlitw. Ileż ludzkich istnień na całej ziemi udało się dzięki niej ocalić. Iluż rodziców znalazło w sobie miłość i odwagę, aby swoje dziecko pozostawić przy życiu.
Jaki rozkaz pada w Piśmie Świętym najczęściej? Nie jest to rozkaz, abyśmy więcej kochali. Jest to największe pragnienie Boga dotyczące rodzaju ludzkiego, ale nie jest to najczęściej dawane przez Niego polecenie. Do czego więc najczęściej zachęca nas Bóg?
Łucja urodziła się w bogatej rodzinie. Kiedy miała zaledwie 7 lat, została sierotą, gdyż straciła obydwoje rodziców. Miała czterech braci, ale przeżyło tylko dwóch, ich dalszym wychowaniem zajął się wuj. Mając 16 lat wstąpiła jak uczennica do klarysek w Montefiascone. Zawdzięcza to biskupowi, zwolennikowi reform, który zauważył ją podczs posługi w jej rodzinym mieście. Jak czytamy - "wytyczył on dla niej przyszłość zakonnicy w społeczności, którą pragnął umocnić".
Zelia i Ludwik Martin: Przykład życia rodziców św. Teresy z Lisieux to wzór dla wszystkich rodzin katolickich. Ich świętość ma stać się pomocą do godnego życia w sakramencie małżeństwa.
Dziś szczególna niedziela Wielkiego Postu. Docieramy już do końca tego okresu. Za niedługo powiemy, że Chrystus jest zwycięzcą piekła, śmierci i szatana. Czy jesteśmy na to gotowi?
Przed nami wyjątkowy czas - Wielki Tydzień. Głębokie przeżycie i zrozumienie Wielkiego Tygodnia pozwala odkryć sens życia, odzyskać nadzieję i wiarę. Same Święta Wielkanocne, bez prawdziwego przeżycia poprzedzających je dni, nie staną się dla nas czasem przejścia ze śmierci do życia, nie zrozumiemy wielkiej Miłości Boga do każdego z nas.
Ukończył on szkołę w Svonie prowadzoną przez pijarów, mając 16 lat. Wahał się czy jako swoją dorogę życiową ma zostać urzędnikiem u króla Karola Alberta czy może jednak inżynierem.
Wiele związanych z Wielkim Postem tradycji i zwyczajów oraz obrzędów liturgicznych pozostaje dla nas niezrozumiałych, gdyż proces ich kształtowania się trwał przez wieki. Niektóre z nich miały swoje źródło w konkretnych okolicznościach historycznych, dziś już zapomnianych, inne wywodzą się z przebogatej nierzadko symboliki często już nieczytelnej dla współczesnego człowieka.
Wielki Post to szczególny czas nawrócenia i przemiany. Trwa od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku, a dokładnie do Mszy Wieczerzy Pańskiej wyłącznie. Msza Wieczerzy Pańskiej należy już bowiem do Triduum Paschalnego.
Loreto zawsze dziwiło
się swemu wybraniu i próbowało nazwać
po imieniu tajemnicę Mieszkanki domku
odwiedzanego przez kolejne pokolenia.
Z tego zadziwienia powstała modlitwa,
która raz jeszcze przywołuje na pamięć
to miejsce. Jest nią „Litania Loretańska”,
którą śpiewa cały świat.
Święty Domek z Nazaretu otrzymał
w 1294 r. drugą nazwę: Santa Casa di
Loreto, Święty Domek z Loreto. Skąd
taki skarb w rejonie włoskiej Ankony? Skąd ten zaszczyt?
Rząd planuje likwidację Centralnego Biura Antykorupcyjnego
Rada Ministrów, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka, przyjęła projekt ustawy o koordynacji działań antykorupcyjnych oraz likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego – poinformowała we wtorek kancelaria premiera.
Według Tuska przyjęty przez Radę Ministrów przygotowany przez MSWiA projekt "wypali zło, które rozpleniło się w tej instytucji", państwo będzie skuteczniejsze w ściganiu korupcji, a służby przeznaczone do jej zwalczania będą skoncentrowane na tych, którzy wykonują władzę, a nie na opozycji.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.