Reklama

Niedziela Wrocławska

Kto Cię wymaluje tak pięknym, jakim jesteś?

22 lutego przypada 90. rocznica objawienia, podczas którego św. Siostra Faustyna otrzymała polecenie namalowania obrazu według widzenia i podpisania go słowami: „Jezu ufam Tobie”.

2021-02-22 22:32

Marzena Cyfert

Modlitwa uwielbienia w parafii św. Michała Archanioła we Wrocławiu-Ołbinie

Modlitwa uwielbienia w parafii św. Michała Archanioła we Wrocławiu-Ołbinie

W związku z tą rocznicą w parafii św. Michała Archanioła we Wrocławiu miała miejsce Msza św. a po niej spotkanie z s. Eulalis ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Siostra wygłosiła prelekcję, w której przybliżyła postać św. Siostry Faustyny Kowalskiej i historię Obrazu Jezusa Miłosiernego. Przypomniała, że wydarzenie miało miejsce w Płocku 22 lutego 1931 r. kiedy to Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie namalowanie obrazu według Jego wskazówek. Siostra Faustyna 2 lata chodziła z myślą o namalowaniu obrazu, dopiero po spotkaniu ks. Sopoćki mogła przystąpić do realizacji planu. – Ks. Sopoćko początkowo sceptycznie do tego podszedł i postanowił najpierw zbadać opinie o Siostrze Faustynie u matki przełożonej, a później wysłał ją na badania psychiatryczne. Kiedy obie opinie okazały się pozytywne, zaczął pytać o treści objawień, a ponieważ Pan Jezus ciągle upominał się o ten obraz, w końcu ks. Sopoćko zdecydował, że spróbuje pomóc Faustynie – mówiła s. Eulalia o historii powstawania obrazu.

Zadania podjął się malarz Eugeniusz Kazimirowski, zaś Siostra Faustyna, która otrzymała zgodę od przełożonych, przekazywała wskazówki od Pana Jezusa. Pytała Go, jakie ma być Jego spojrzenie na obrazie. Jezus odpowiedział, że ma to być spojrzenie z krzyża, pełne miłości i miłosierdzia. Pytała również o symbolikę promieni i napisu pod obrazem.

Reklama

– Kiedy jednak Faustyna zobaczyła namalowany obraz, zasmuciła się bardzo i rozpłakała. Zapytała Jezusa: Kto Cię wymaluje tak pięknym, jakim jesteś. Ale Pan Jezus pocieszył ją, mówiąc, że to nie w piękności tkwi siła i wartość tego obrazu. Obraz ma pełnić rolę naczynia do czerpania łask – mówiła s. Eulalis i podkreśliła: – Istotą nabożeństw do Miłosierdzia Bożego jest ufność i czynna miłość, czyli miłosierdzie w działaniu. Bez tego obietnice Jezusa nie będą się realizować w naszym życiu. Mamy 3 sposoby na pełnienie miłosierdzia: czyn, słowo i modlitwa. Zawsze przynajmniej jeden z tych sposobów jest możliwy do zrealizowania.

Obecnie obraz Jezusa Miłosiernego autorstwa Eugeniusza Kazimierowskiego znajduje się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie. Kolejny obraz został namalowany 10 lat później przez malarza Adolfa Hyłę, później został przekazany do Wrocławia do domu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Kolejny zaś obraz tego malarza pozostał w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

Jak podkreślił ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii św. Michała Archanioła, obraz Jezusa Miłosiernego znajdujący się w świątyni parafialnej jest również autorstwa malarza Adolfa Hyły.

Po prelekcji miała miejsce modlitwa uwielbienia z odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia. Modlitwę poprowadził ks. Bolesław Kaźmierczak

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szefowa Rady ds. Rodziny: w UE uważa się, że nienarodzony człowiek nie ma prawa do życia

2021-02-24 16:24

[ TEMATY ]

rodzina

dzieci

życie

prawo

Trybunał Konstytucyjny

Fundacja „Donum Vitae”

W UE powszechnie się uważa, że człowiek w fazie prenatalnej nie ma prawa do życia - mówiła w środę w komisjach Parlamentu Europejskiego Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady ds. Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej RP.

"Dziś w Unii Europejskiej, jak słyszę, powszechnie się uważa, że człowiek w fazie prenatalnej, albo człowiek podejrzany o wady genetyczne nie ma prawa do życia. Tymczasem to, kiedy stajemy się człowiekiem nie powinno zależeć od arbitralnego wyboru innych ludzi. W przeciwnym razie kreujemy grupę nadludzi, którzy mogą rozstrzygać o losie innych: o ich życiu i śmierci. Trudno uznać prawa kobiet, o których państwo mówicie, za zdobycz ludzkości, bo są ufundowane na nierówności praw kobiety i jej dziecka. Jest to niepokojące i podobne do praktyk, które znamy z historii" - odpowiadała Bojemska na krytyczne uwagi niektórych europosłów dotyczące wyroku polskiego TK zakazującego aborcji eugenicznej.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikWielkopostny: Idziemy ze św. Józefem

Życie to droga. Często pełna wyrw, nierówności, zakrętów. Iść nią nie jest łatwo. Wielki Post to także droga. Czterdziestodniowa droga wyzbywania się złych przyzwyczajeń, odrzucania grzechu i walki ze swoim charakterem. Ponadczterdziestodniowa droga ku Życiu, ku Zbawieniu. Aby prawdziwie zmartwychwstać, najpierw trzeba prawdziwie umrzeć. Uśmiercając grzech, rodzimy miłość. Zapominając o sobie, przypominamy sobie o Bogu i bliźnich.

#NiezbędnikWielkopostny to Twoja pomoc w niełatwej drodze Wielkiego Postu. W tym roku nie idziemy sami. Idziemy ze św. Józefem. To jak, zostajesz w miejscu czy idziesz z nami?

CZYTAJ DALEJ

Finansowanie nauczania religii w szkole – standardem w Unii Europejskiej

2021-02-24 20:57

[ TEMATY ]

nauka

Unia Europejska

religia

Archiwum WSD w Częstochowie

Praktyki katechetyczne kleryków WSD w Częstochowie

Praktyki katechetyczne kleryków WSD w Częstochowie

„Katechetom za lekcje religii powinna płacić wspólnota wiernych. Jeżeli mówimy o praktykowaniu wiary (a tym jest właśnie lekcja religii w szkole), to za jej praktykowanie powinni płacić sami wierni” – mówił dziś w rozmowie z Onetem Piotr Pawłowski, prezes fundacji Na Rzecz Humanizmu Racjonalizmu i Świeckości OMNIUM.

Tymczasem standardem w krajach Unii Europejskiej jest finasowanie lekcji religii w publicznym systemie kształcenia przez państwo. Wycofanie finasowania nauki religii w szkole ze środków publicznych w Polsce, byłoby złamaniem standardów europejskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję