Reklama

Polska

Bp Mazur: Eucharystia prowadzi nas do świata

Eucharystia prowadzi nas do świata. Posilając się nią idziemy do innych, by dzielić się Bożą radością i nadzieją. Wprowadzić ludzi na drogę wiary, to największe dobro – powiedział przewodniczący KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur podczas Mszy św. w konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach. Druga niedziela Wielkiego Postu w Kościele katolickim w Polsce przeżywana jest jako Niedziela „Ad Gentes”. To również Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Msza św. była transmitowana przez TVP Polonia.

[ TEMATY ]

misje

bp Jerzy Mazur

Karol Porwich /Niedziela

Bp Jerzy Mazur

Bp Jerzy Mazur

Msza św. zgromadziła grono misjonarzy, kapłanów, sióstr zakonnych, misjonarzy świeckich oraz parafian. „Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami przypomina o powołaniu uczniów - misjonarzy oraz naszej odpowiedzialności za zbawienie tych, do których jeszcze nie dotarła Ewangelia Chrystusa” - tłumaczył przewodniczący Komisji KEP ds. Misji – „Zachęcani jesteśmy do bycia świadkami Jezusa Chrystusa, do głoszenia, że najważniejsze w życiu jest zbawienie oraz do pomocy duchowej i materialnej dla naszych misjonarzy” – wskazał duchowny.

Nawiązując do Ewangelii, bp Mazur zachęcał do spotykania się z Jezusem Chrystusem, do wychodzenia na górę Tabor, którą jest każda Eucharystia, do adoracji przed Najświętszym Sakramentem: „Trwajmy na modlitwie, która jest źródłem światła i mocy, gdy nadchodzi godzina próby, próby naszej wiary. Zawierzajcie siebie Bogu, bo tylko w Nim jest nasze zbawienie. To trwanie i zawierzenie Bogu przemienia człowieka, czyniąc go świadkiem Chrystusa zmartwychwstałego aż po krańce ziemi” – tłumaczył kapłan.

Reklama

W nawiązaniu do hasła tegorocznej Niedzieli „Ad Gentes”, bp Mazur zwrócił uwagę na to, że Eucharystia w istotny sposób kształtuje naszą postawę duchową i religijną. Jest szkołą nie tylko miłości do Boga, ale i do bliźnich. Ma także swój potężny wymiar misyjny: jest posłaniem z Ewangelią do świata. „Odnawiajmy w sobie świadomość, że Eucharystia prowadzi nas do świata. Posilając się nią idziemy do innych, by dzielić się Bożą radością i nadzieją. Żyjmy Eucharystią – to znaczy urzeczywistniajmy to, co Ona oznacza i korzystajmy z mocy, które ofiarowuje. Wypełniajmy swą misję wobec świata, potrzebującego Bożej łaski i mocy” – apelował.

Bp Mazur przypominając, że „misjonarze od samego początku Kościoła byli wystawieni na różnego rodzaju trudności, niebezpieczeństwa, także i dzisiaj ratują życie innych i są gotowi oddać życie dla Chrystusa i dla innych”, ukazał piękne świadectwo śp. Siostry Weroniki, ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego, lekarki, misjonarki w Sudanie Południowym, która pomimo trudności i niebezpieczeństwa nigdy nie opuściła cierpiących ludzi: „16 maja 2016 roku została wezwana do pomocy rodzącej kobiecie. Poród okazał się bardzo skomplikowany i trzeba było matkę odwieźć misyjnym ambulansem do szpitala w stolicy. W drodze powrotnej ambulans został ostrzelany i kule dosięgły siostrę i po kilku dniach zmarła oddając życie ratując życie innych”.

Bp Mazur skierował słowa wdzięczności do wszystkich, którzy włączają się w dzieło misyjne wspierania misji i misjonarzy poprzez modlitwę i materialnie. Zachęcając wszystkich do realizowania powołania misyjnego i troski o misje, biskup ełcki wyraził ogromną wdzięczność misjonarzom i misjonarkom za trud w głoszeniu Ewangelii szczególnie w czasie pandemii.

Reklama

„Ogarniamy serdeczną modlitwą 1883 misjonarki i misjonarzy z Polski, którzy niosą Chrystusa aż po krańce ziemi. Jesteśmy dumni, że w czasie pandemii, misjonarze pozostali na placówkach. Ich postawa nie jest romantycznym zrywem serca, ani też szarżującą odwagą, ale wyrazem zaufania Bogu i miłości do ludzi, do których zostali posłani” - zaznaczył Przewodniczący KEP ds. Misji i podkreślił, że „Misjonarze pozostali, by być znakiem nadziei i nieść ulgę strapionym, chorym i ubogim. Dlatego mają prawo do modlitwy, ofiar duchowych i materialnych”.

Przypominając słowa Sługi Bożego ks. Kazimierza Hamerszmita wypowiedziane w niedzielę misyjną w 1995 roku do wiernych Suwałk, biskup ełcki podkreślił, że „wprowadzić ludzi na drogę wiary, to największe dobro. Każdy z nas jest uczniem misjonarzem, gdy pamięta o potrzebujących”. „Odkrywajmy i realizujmy swoje powołanie ucznia misjonarza” - zaapelował.

Podczas Mszy Świętej Przewodniczący KEP ds. Misji udzielił uroczystego błogosławieństwa członkom Ełckiego Wolontariatu Misyjnego na rozpoczęcie przygotowania do bycia posłanym jako wolontariusz do krajów misyjnych. Koordynatorem Ełckiego Wolontariatu Misyjnego została ustanowiona s. Donata OSB, wieloletnia misjonarka Ekwadoru. „Drodzy młodzi bądźcie tą zapałką wzniecającą ogień, ogień miłości, nadziei, prawdy, wiary i zachęcajcie innych, bo misje, dawanie Chrystusa innym to cudowna radość, to wspaniałe szczęście. Dzielić się Chrystusem, pomagać drugiemu człowiekowi na drodze do zbawienia – to prawdziwe szczęście i uszczęśliwianie innych” – powiedział biskup Mazur przekazując świece misyjne, jako symbol światła Ewangelii, które młodzi wolontariusze mają nieść aż po krańce świata.

W minionym roku Dzieło Pomocy „Ad Gentes” zrealizowało 99 projektów na kwotę 470 tys. zł i wsparło walkę ze skutkami pandemii wśród ubogich kwotą ponad 2,6 mln zł. Dzieło Pomocy „Ad Gentes” można wesprzeć wpłacając ofiary na jego konto, a także wysyłając sms-a na numer 72032 o treści „Misje” (koszt 2,46 zł z Vat). Więcej informacji o sposobach pomagania misjom można znaleźć na stronach www.misje.pl i www.adgentes.misje.pl

2021-02-28 15:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na świecie pracuje 1903 polskich misjonarzy

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

kongres misyjny

ARCHIWUM KS. WIESŁAWA PODGÓRSKIEGO

Ks. Wiesław wśród swoich afrykańskich parafian. W tle budynek plebanii...?

Ks. Wiesław wśród swoich afrykańskich parafian. W tle budynek plebanii...?

- Według danych z 1 października 2019 r. na misjach pracuje 1903 polskich misjonarzy (o 101 mniej niż w ub. roku) – podaje O. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Misyjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wyjaśnia, że nasi misjonarze są stosunkowo młodzi. Średnia wieku wśród nich wynosi 53 lata. 6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom.

O. Szymczycha informuje, że w ciągu ostatniego roku zmarło 28 polskich misjonarek i misjonarzy. A ze względu na wzrost powołań w krajach misyjnych, wycofano niektórych misjonarzy do innych posług. Niektórzy natomiast przeszli na emeryturę;a inni – schorowani powrócili do Polski. Znaczna liczba misjonarzy po zakończeniu umowy misyjnej przeszła do duszpasterstwa w Polsce lub w Europie.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story 3

2021-08-03 23:42

Michalina Stopka

Czy na pielgrzymce tylko się modlimy i śpiewamy? Filmik z dzisiejszej trasy, gdzie pielgrzymi z grupy XIV - 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, przeszli z Dobrosławic do Trzebnicy pokazuje, że tak.

Jednak nie można zapominać, że najważniejsze rzeczy Bóg działa w sercu człowieka. Zapraszamy na filmowe podsumowanie dnia. Dziś gr. XIV w komplecie. Eucharystia sprawowana była w kościele pw, św. Jakuba Apostoła w Prusicach. Przewodniczył jej ks. Łukasz Romańczuk, a homilię wygłosił przewodnik grupy milickiej, ks. Michał Miśkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję