Reklama

Wiadomości

Racją stanu jest wypowiedzenie konwencji

Parlamentarny Zespół na Rzecz Życia i Rodziny popiera inicjatywę ustawodawczą, której celem jest wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Dziś w sejmie pierwsze czytanie w tej sprawie.

[ TEMATY ]

konwencja stambulska

Artur Stelmasiak

Członkami Zespołu na rzecz Życia i Rodziny jest w sumie ponad 30 posłów i 2 senatorów. Wyrazili oni zgodne stanowisko poparcia dla obywatelskiego projektu ustawy „Tak dla rodziny, nie dla gender”. - Stereotypowe role kobiet i mężczyzn to wg Konwencji stambulskiej przyczyna przemocy domowej, zaś walka z przemocą wymaga wykorzenienia tradycji i zwyczajów opartych na utrwalonych w kulturze ról. To bzdura - napisała w mediach społecznościowych poseł Anna Maria Siarkowska, wiceprzewodnicząca Zespołu na Rzecz Życia i Rodziny.

Posłowie uważają za słuszne wypowiedzenie Konwencji Stambulskiej oraz zastąpienie jej wolną od ideologii Międzynarodową Konwencją o Prawach Rodziny, która potwierdzi prawa rodzin i stworzy oparte na wiedzy naukowej podstawy systemu przeciwdziałania przemocy. - Wypowiedzenie konwencji stambulskiej jest polską racją stanu, bo konwencja uderza w to co przez wieki było naszą siłą, czyli rodzinę, tradycję i chrześcijańskie wartości - mówi "Niedzieli" poseł Agata Wojtyszek z PiS, która należy do Zespołu na Rzecz Życia i Rodziny.

Reklama

Jej zdaniem ten międzynarodowy dokument jest nafaszerowany ideologią zamiast obiektywnymi badaniami i wiedzą naukową, która wskazuje, że za przemoc szczególnie odpowiedzialne są uzależniania np. od alkoholu, narkotyków, ale także rozluźnienie norm społecznych i rozpad rodziny. - Czynników i przyczyn sprzyjających patologicznym zachowaniom jest wiele, ale ja ich w konwencji stambulskiej praktycznie nie dostrzegam. W polskim prawie jest wiele instrumentów przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Spokojnie sobie poradzimy, gdy będziemy nad przestrzeganiem tego prawa odpowiednio pracować - podkreśla Agata Wojtyszek.

Konwencja pod przykrywką walki z przemocą atakuje rodzinę i prawa rodziców do wychowania dzieci. - Trwała rodzina oparta na konstytucyjnym małżeństwie kobiety i mężczyzny jest fundamentem naszego bezpieczeństwa. Przecież nasza historia dokładnie pokazuje, że polskość przetrwała dzięki Kościołowi i rodzinie. Gdy ktoś próbuje nam te wartości wyrwać to musimy się sprzeciwiać. Dlatego z całym zespołem, do którego należę zdecydowaliśmy się poprzeć inicjatywę ustawodawczą „Tak dla rodziny, nie dla gender” - tłumaczy Wojtyszek.

Reklama

Treść stanowiska Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny w sprawie obywatelskiego projektu ustawy „Tak dla rodziny, nie dla gender”:

1. Zespół uważa za słuszne wypowiedzenie Konwencji Stambulskiej oraz zastąpienia jej wolną od ideologii Międzynarodową Konwencją o Prawach Rodziny, która potwierdzi prawa rodzin i stworzy oparte na wiedzy naukowej podstawy systemu przeciwdziałania przemocy.

2. Chcemy bronić praw rodziny i małżeństwa, zwalczać przemoc domową, a Konwencja Stambulska nie przyczynia się do poprawy sytuacji kobiet, będących ofiarami przemocy. Jak wykazują badania przyczyn przemocy domowej należy upatrywać w dekompozycji więzi rodzinnych i tradycyjnych wartości społecznych. Konwencja Stambulska zakłada, że przyczyną przemocy są tzw. „genderowe stereotypy”. Całkowicie pomija lub lekceważy rzeczywiste jej źródła, na które wskazują badania empiryczne: uzależnienia – od alkoholu, od pracy lub narkotyków; rozluźnienie norm społecznych i rozpad rodziny, które sprzyjają patologicznym zachowaniom. Brak jest w Konwencji Stambulskiej stanowczych rozwiązań ograniczających obecność przemocy i seksualizację wizerunku kobiety w mediach. Jesteśmy zatem za obroną polskiego porządku konstytucyjnego tj. rodziny i małżeństwa. Chcąc realnie chronić kobiety należy przeciwdziałać uzależnieniom, wzmacniać więzy rodzinne i wpajać szacunek dla naturalnych ról kobiecych w społeczeństwie.

3. Uważamy, że Konwencja o Prawach Rodziny jest szansą na sprawiedliwe i godne traktowanie rodzin oraz zatrzymanie szkodliwych ideologii. Rozwiązania przyjęte w Konwencji powinny być odpowiedzią na współczesne problemy i zagrożenia, z którymi od wielu lat zmagają się liczne rodziny.

4. Podkreślamy, że rodzina oparta jest na małżeństwie rozumianym jako związek kobiety i mężczyzny. Jest fundamentem ładu społecznego.

5. Uznajemy, że na rodzicach spoczywa główna odpowiedzialność za wychowanie dzieci. Sprzeciwiamy się zatem działaniom zmierzającym do osłabienia znaczenia rodziny w życiu człowieka, a przede wszystkim prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Przeciwstawimy się praktykom utrudniającym rodzicom przekazywanie wartości swoim dzieciom wykorzystując instytucje publiczne do indoktrynacji ideologicznej.

2021-03-17 18:28

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Więcej szkody niż pożytku

Antyprzemocowa konwencja stambulska to dokument coraz bardziej niebezpieczny. Polska powinna wypowiedzieć konwencję, a także skutecznie się przed nią zabezpieczyć.

Konwencja stambulska to takie „zgniłe jajo” pozostawione w schyłkowym okresie rządów PO-PSL. Została szybko przepchnięta przez Sejm w lutym 2015 r., a prezydent Bronisław Komorowski podpisał ją w kwietniu, czyli na kilka tygodni przed przegranymi wyborami. W Sejmie cały klub PiS był przeciwny jej ratyfikacji, a w imieniu partii poseł Małgorzata Sadurska mówiła, że konwencja zaleca ślepe zwalczanie tradycji, religii i kultury, bo „rzekomo te czynniki determinują przemoc”. – Pytam was, posłowie PO: dlaczego idziecie na wojnę z polską tradycją, z polską kulturą i religią? Czy naprawdę uważacie, że rodziny, w których zostaliście wychowani, są źródłem zła i przemocy? – przemówiła w ostrym tonie poseł Sadurska.

CZYTAJ DALEJ

Sprzeciw wychowanków ks. A. Zienkiewicza wobec Nagrody Wrocławia dla Ogólnopolskiego Strajku Kobiet

2021-06-21 12:40

Karol Porwich/Niedziela

Nie milkną echa po kontrowersyjnej decyzji Rady Miejskiej Wrocław związanej z przyznaniem Nagrody Wrocławia za rok 2021 - Ogólnopolskiemu Strajkowi Kobiet . Swoje oburzenie wyraża wiele środowisk działających w mieście. Protest w tej sprawie wyrazili także Wychowankowie Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. Złożyli go na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej, Bohdana Aniszczyka.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller członkiem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej

2021-06-21 16:10

Studio Niedziela TV

Papież Franciszek na nowo obsadził wiele stanowisk w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej.

Jak poinformowano 22 czerwca w Watykanie, nowymi członkami zostali kardynałowie: Joseph William Tobin (Newark), James Michael Harvey z katedry św. Pawła za Murami, Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary oraz Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów. Czas ich kadencji wynosi pięć lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję