Reklama

Wiadomości

Stanowisko Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny z okazji Narodowego Dnia Życia

„Uważamy, że wartość życia ulega dziś swoistemu zdegradowaniu (…) Należy dokonać wszelkich działań, by przywrócić do świadomości społecznej sens istnienia człowieka, jego praw i obowiązków” – czytamy w Stanowisku Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny opublikowanym z okazji przypadającego dziś Narodowego Dnia Życia. Członkowie zespołu wskazują m.in. na znaczenie działań na rzecz afirmacji ludzkiego życia i wzmacniania pozytywnego wizerunku rodziny w przestrzeni publicznej.

[ TEMATY ]

życie

prolife

adobe.stock.pl

Publikujemy treść stanowiska:

Warszawa, 24 marca 2021 r.

Reklama

Stanowisko Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny z okazji Narodowego Dnia Życia

Dziś po raz 17. obchodzimy Narodowy Dzień Życia ustanowiony w 2004 roku
przez Sejm RP IV kadencji.

Uchwała Sejmu stanowi, że „Dzień ten powinien stać się okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych.”, a także „Dzień ten powinien stać się okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych. Dzień ten powinien być również motywem solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia.”

Reklama

W uzasadnieniu uchwały wnioskodawcy m.in. zauważyli, że: „Życie ludzkie, zasadnicza wartość moralna, którą szanować i chronić powinno całe społeczeństwo, zajmuje wysoką pozycję w polskim porządku konstytucyjnym.” Wskazali także, iż „Narodowy Dzień Życia uświadamiać ma całemu społeczeństwu naszą odpowiedzialność za budowanie kultury życia we wszystkich wymiarach – zarówno w porządku państwowo-prawnym, jak i w dziedzinach bardziej podstawowych: w kulturze, obyczajach, nauczaniu, świadomości moralnej narodu.”

Jako Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny pragniemy podziękować posłom Sejmu IV kadencji za ustanowienie Narodowego Dnia Życia i podkreślamy, że w pełni utożsamiamy się z celami i refleksjami zawartymi w przytoczonej treści uchwały. Zgadzamy się z zawartym w uchwale stwierdzeniem, że władze państwowe są odpowiedzialne za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych. Dlatego przypominamy dziś o podjętym kilka miesięcy temu stanowisku zespołu w sprawie wyroku TK z dnia
22 października 2020 r. Z zadowoleniem przyjęliśmy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które zapewnia realizację konstytucyjnej ochrony życia oraz godności chorych i niepełnosprawnych dzieci przed ich urodzeniem. Pozytywnie oceniliśmy także zapowiedzi Rządu RP dotyczące zwiększenia zaangażowania Państwa we wsparcie kobiet w ciąży oraz niepełnosprawnych dzieci, zarówno przed jak i po urodzeniu. Przedstawiliśmy także szereg postulatów, które zdaniem zespołu mogłyby zapewnić
większe wsparcie i godniejszą egzystencję tym rodzinom.

Wciąż aktualne są postulaty zawarte w uzasadnieniu uchwały dotyczące budowania kultury życia we wszystkich wymiarach. Chcemy włączyć się w realizację tych postulatów, w szczególności zauważając potrzebę proponowania rozwiązań promujących życie, wspierających rodziny w realizacji ich funkcji wychowawczej i sprzyjających prorodzinnemu charakterowi edukacji. Zwracamy uwagę na powinność
większej afirmacji życia ludzkiego i wzmocnienia dobrego wizerunku rodziny w przestrzeni publicznej. Zadania te należałoby budować wieloaspektowo poprzez np.:

1. Organizowanie kampanii reklamowych, konkursów, debat w przestrzeni publicznej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz we współpracy z organizacjami pozarządowymi.
2. Aktywność Polskich Mediów w promocji wyżej wymienionych wartości – np.: stworzenie osobnego kanału, programu telewizyjnego, serialu, portalu internetowego dedykowanego rodzinie. Wszędzie tam rodzina powinna być przedstawiana ciekawie i wiarygodnie, jako naturalne środowisko życia i rozwoju człowieka. Promocja rodziny powinna być akcentowana także w przestrzeni popkultury.
3. Współpracę z przedstawicielami szeroko rozumianego biznesu, w tym ze spółkami skarbu państwa – kampanie reklamowe, konkursy promujące rodzinę.

Świadomość społeczna, czym w istocie jest życie ludzkie, powinna znaleźć odzwierciedlenie w edukacji szkolnej. Forma wiedzy powinna być dostosowana do percepcji ucznia.

Uważamy, że wartość życia ulega dziś swoistemu zdegradowaniu, a przyczyn tego zjawiska należy upatrywać w głębokim kryzysie kultury, który sceptycznie odnosi się do samych fundamentów poznania, etyki, oraz genealogii życia ludzkiego.

Należy dokonać wszelkich działań, by przywrócić do świadomości społecznej sens istnienia człowieka, jego praw i obowiązków. W osiągnięciu sukcesu pomocne będą wszelkie działania skierowane na wzmocnienie godności rodziny, na usytuowaniu jej dobra w centrum działań wspólnoty

2021-03-24 13:40

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjazna rodzinie

Niedziela sosnowiecka 15/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

życie

Archiwum prywatne K. Maciejewskiej

Gdy wejdziemy na stronę www.katarzynamaciejewska.eu to naszym oczom ukaże się Katarzyna Maciejewska – dziennikarka, radna, społecznik. Strona jest pełna dynamizmu i życia, tak samo jak sama pani Katarzyna i jej działalność na wszelkich możliwych płaszczyznach. Łatwiej byłoby chyba wymienić, gdzie niedawno obrana radna Rady Powiatu Będzińskiego nie angażuje się, nie pomaga, nie inicjuje różnych dzieł, aniżeli wskazać obszary jej działań

Z okazji obchodów Narodowego Dnia Życia, 24 marca, prorodzinna działalność Katarzyny Maciejewskiej została doceniona przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Katarzyna Maciejewska została uhonorowana tytułem Samorządowca Przyjaznego Rodzinie. Oprócz niej, z naszej diecezji tytuł ten otrzymali: Tomasz Mędrzak, radny Sosnowca i Marek Migas, radny Jaworzna. Tytuł został przyznany w Warszawie podczas uroczystej gali. W swojej działalności samorządowej radna powiatu będzińskiego kieruje się Dekalogiem Samorządowca i zawsze przyświeca jej dobro rodzin i każdego człowieka. Stąd wyróżnienie.

CZYTAJ DALEJ

Spiderman odwiedził papieża Franciszka

2021-06-23 13:46

[ TEMATY ]

papież Franciszek

twitter.com/ANCALERTS

Podczas środowej audiencji generalnej z Ojcem Świętym, watykańskie kamery zarejestrowały wśród uczestników mężczyznę przebranego w strój Spidermana. Przebierańcem okazał się Mattia Villardita - 27-letni działacz społeczny, ceniony za zaangażowanie na rzecz ciężko chorych dzieci.

23 czerwca Mattia Villardita w charakterystycznym stroju Spidermana wziął udział w audiencji generalnej z Ojcem Świętym, która odbywa się obecnie na Dziedzińcu św. Damazego w Pałacu Apostolskim. Na zakończenie audiencji, przy okazji osobistego pozdrowienia, podarował Ojcu Świętemu maskę superbohatera - taką samą, w jakiej odwiedza małych pacjentów.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje ze św. Józefem w zielonogórskim Areszcie

2021-06-25 08:53

[ TEMATY ]

rekolekcje

św. Józef

Zielona Góra

Areszt

Archiwum ks. Krzysztofa Hojzera

Każdy z uczestników otrzymał zestaw medytacji i wspólnych modlitw, które będziemy odprawiać w każdą sobotę

Każdy z uczestników otrzymał zestaw medytacji i wspólnych modlitw, które będziemy odprawiać w każdą sobotę

Ok. 10 osadzonych z Aresztu Śledczego w Zielonej Górze podjęło 33-dniowe rekolekcje ze św. Józefem.

- Rozpoczęliśmy formację ze św. Józefem poprzez rekolekcje, które zostały zaproponowane przez papieża Franciszka. Każdy z uczestników otrzymał zestaw medytacji i wspólnych modlitw, które będziemy odprawiać w każdą sobotę. Tego dnia mamy Eucharystię i modlitwy przybliżające charakterystykę św. Józefa natomiast każdego dnia w tygodniu, panowie prywatnie mają wyznaczone swoje zadania, nad którymi pracują w swoich celach, modlą się - mówi ks. Krzysztof Hojzer - opiekun Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio, który jednocześnie pełni funkcję kapelana w Areszcie Śledczym w Zielonej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję