Reklama

Kościół

Przewodniczący Episkopatu apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas uroczystości religijnych

Zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, w Apelu o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas uroczystości religijnych.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaapelował o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych.

Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, przewodniczący Episkopatu poprosił, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne. „Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów” – napisał.

„Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia” – podkreślił przewodniczący Episkopatu w Apelu.

Publikujemy pełny tekst Apelu:

Reklama

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI O PRZESTRZEGANIE ZASAD BEZPIECZEŃSTWA SANITARNEGO PODCZAS UROCZYSTOŚCI RELIGIJNYCH

Obchody Wielkiego Tygodnia, kończące się Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego, to – dla nas katolików i innych chrześcijan na całym świecie – najważniejsze święta. Kolejny już raz będziemy obchodzić je w okolicznościach pandemii.

W tym niełatwym czasie obejmujemy naszą myślą wszystkich chorych, ich rodziny oraz osoby, które poświęcają się służbie najbardziej potrzebującym. Wspominamy też tych, którzy odeszli do wieczności, zawierzając ich życie Miłosiernemu Bogu.

Reklama

W związku z rosnącą liczbą zachorowań mając na uwadze zdrowie i życie Polaków – zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych.

Apeluję do wszystkich o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych.

Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, proszę, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne. Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6,54).

Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia.

Wierzę, że dzięki odpowiedzialnej i solidarnej trosce nas wszystkich, przeżyjemy nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego pełni ufności i nadziei.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 25 marca 2021 roku

2021-03-26 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Synod Biskupów o rodzinie ma pomóc wszystkim

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Joanna Twardowska

Rolą Kościoła jest podbudowanie naturalnego pragnienia szczęścia w rodzinie – uważa abp Stanisław Gądecki, który reprezentować będzie Konferencję Episkopatu Polski na III Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów poświęconym wyzwaniom duszpasterskim wobec rodziny w kontekście nowej ewangelizacji. Synod zwołany przez papieża Franciszka rozpocznie obrady w Rzymie 5 października.

W rozmowie z KAI abp Gądecki, nawiązując do pojęcia prawa naturalnego zauważył, że zadaniem synodu będzie takie podjęcie zagadnień rodziny, „żeby nie chodziło tylko o jakieś sprawy wyznaniowe, ale żeby mogło odnosić się to do każdego człowieka, do każdej rodziny”, i żeby „nauczanie o małżeństwie i rodzinie było osadzone na silnym fundamencie”. „Każdy kto wchodzi w małżeństwo, pragnie zawarcia małżeństwa prawdziwego, pragnie mieć dzieci, na pierwszym miejscu stawia szczęście. Na początku jest pragnienie radosnego życia rodzinnego i małżeńskiego. Rola Kościoła polega na wspieraniu tego naturalnego dążenia związanego z małżeństwem, podbudowanie tego naturalnego pragnienia” – mówi abp Gądecki. Metropolita poznański zauważa, że zwiększająca się liczba rozpadających się małżeństw budzi wielki smutek. „To pokazuje na słabość wiary ludzi i na ich słabość psychiczną. Ludzie coraz bardziej swoje życie ustawiają na przyjemność, zamiast na prawdę. Na długi dystans rodzina i cały naród mogą przetrwać, jeśli są ukierunkowane na prawdę” – mówi abp Gądecki. Zdaniem przewodniczącego Episkopatu Polski istnieją poważne problemy w rodzinach, które domagają się jakiejś pomocy ze strony Kościoła. „Istnieje prawo dzieci do rodziców, dzieci mają prawo do swoich rodziców. Rozwód jest dramatem dla dzieci, który może skutkować niezdolnością do małżeństwa w przyszłości” – mówi abp Gądecki. „Papież podejmuje temat rodziny, ponieważ jest on najistotniejszy dla budowy społeczeństwa i Kościoła” – uważa metropolita poznański. W związku z tym, zdaniem abp. Gądeckiego „na czele państwa powinni stać ludzie, którzy mają wszystko poukładane w głowie według porządku Bożego, którzy wiedzą, jaką wartością jest rodzina dla ojczyzny i którzy mogliby stać się autorytetem dla innych”.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłańskie w diecezji sosnowieckiej

2021-06-17 08:29

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.sosnowiec.pl

Czerwiec to w polskich diecezjach tradycyjnie czas zmian na różnych odcinkach duszpasterskiego frontu. Część księży pracujących na parafiach lub w instytucjach diecezjalnych zostaje skierowanych do wykonywania nowych zadań.

Nie inaczej jest i w tym roku. Podczas konferencji księży dziekanów zorganizowanej w Domu "Szilo" w Czeladzi 16 czerwca br. bp Grzegorz Kaszak wręczył księżom nowe dekrety.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: Uroczystości ku czci konsula Sousy Mendesa, wojennego wybawcy Tuwima i Słonimskiego

2021-06-17 17:18

[ TEMATY ]

Portugalia

II wojna światowa

konsul

Wikipedia

Aristides Sousa Mendes z rodziną

Aristides Sousa Mendes z rodziną

W Portugalii upamiętniono postać zmarłego w 1954 roku Aristidesa de Sousy Mendesa. Podczas II wojny światowej ten portugalski konsul we francuskim Bordeaux wystawił w 1940 roku kilkadziesiąt tysięcy wiz do neutralnej Portugalii osobom uciekającym przed Niemcami, w tym Julianowi Tuwimowi i Antoniemu Słonimskiemu.

Jak powiedział PAP Jose de Sousa Mendes, bratanek konsula, czwartkowe uroczystości zbiegają się z 80. rocznicą ukarania dyplomaty za świadome zlekceważenie przepisów. Zobowiązywały one do odmawiania wiz m.in. uciekinierom wojennym oraz osobom pochodzenia żydowskiego. Wśród osób, którym pomógł Sousa Mendes byli m.in. polscy literaci Tuwim i Słonimski z żonami, a także hiszpański malarz Salvador Dali i austriacki arcyksiążę Otto von Habsburg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję