Reklama

Aktualności

Papież: powinniśmy patrzeć na świat z miłością Boga Ojca

Aktualne problemy wymagają od nas kapłanów, abyśmy upodobnili się do Pana i nauczyli się patrzeć tak jak On: z czułością, pojednaniem i braterstwem – mówił papież, przyjmując w Watykanie członków Papieskiego Kolegium Meksykańskiego. Franciszek zapewnił o swej szczególnej bliskości z ich ojczyzną. Wyrazem tego była jego podróż apostolska w 2016 r. Przejawia się to również w dorocznych uroczystościach w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Matki Bożej z Guadalupe.

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/VaticanMedia

Franciszek zwrócił uwagę na trudności, których doświadcza ten kraj z powodu pandemii. Wymagają one od kapłanów szczególnej wrażliwości.

Reklama

- Przede wszystkim musimy mieć spojrzenie pełne czułości, z jakim nasz Bóg Ojciec widzi problemy, które dotykają społeczeństwo: przemoc, nierówności społeczne i ekonomiczne, polaryzację, korupcję i brak nadziei, zwłaszcza wśród najmłodszych. Maryja Panna jest dla nas wzorem. Z czułością matki odzwierciedla Ona czułą miłość Boga, który przyjmuje wszystkich bez wyjątku. Coraz głębsze zjednoczenie z Dobrym Pasterzem budzi w każdym kapłanie autentyczne współczucie, zarówno dla powierzonych mu owiec, jak i dla tych, które zbłądziły. Tylko wtedy, gdy dajemy się jemu kształtować, wzrasta nasza duszpasterska miłość, w którą wszyscy są włączeni poprzez naszą troskę i modlitwę. Co więcej, zapobiega to zamykaniu się w domu, w biurze czy hobby i zachęca do wychodzenia na spotkanie z ludźmi, a nie do pozostawania w miejscu - wskazał papież.

Franciszek wspomniał też o licznych w Meksyku wyzwaniach pojednania i braterstwa. Aby im sprostać kapłani potrzebują światła wiary i mądrości, która wypływa z kontemplacji Boga i odczytywania znaków czasu.

- Nie możemy lekceważyć światowych pokus, które mogą nas prowadzić do powierzchownych wyobrażeń o nas samym, do postawy autoreferencyjnej, do konsumpcjonizmu i do wielu form uchylania się od odpowiedzialności. Drodzy bracia i siostry: pamiętając o tym, aby nie odwracać wzroku od Chrystusa, Cierpiącego Sługi, zachęcam was, byście nie zaniedbywali pogłębiania korzeni wiary, które otrzymaliście w waszych Kościołach partykularnych, a pozostających owocem bogatego procesu inkulturacji Ewangelii. Jego wzorem jest Matka Boża z Guadalupe, której wizerunek czcicie w kaplicy waszego kolegium. Przypomina nam Ona o miłości wybrania przez Jej Syna Jezusa, który uczynił nas uczestnikami swego kapłaństwa. Dlatego zwracajcie się z ufnością do Morenity, Matki Boga i naszej Matki, i proście Ją o wszystko, czego potrzebujecie, wiedząc, że osłania nas Ona swoim cieniem i udziela nam schronienia - zachęcił papież.

2021-03-29 15:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W USA Franciszek zastanie katolików, którzy potrzebują rekatolicyzacji

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Rozpoczynająca się za niespełna trzy tygodnie podróż Franciszka do Stanów Zjednoczonych zapowiada się jako podróż misyjna. Okazuje się bowiem, że zdecydowana większość ochrzczonych to katolicy tylko nominalni, a nauczanie Kościoła jest im obce.

Pew Research Center przebadał stosunek amerykańskich katolików do kościelnego nauczania o rodzinie. Głównym celem papieskiej podróży jest bowiem udział w Światowym Dniu Rodzin w Filadelfii. Okazuje się, że 66 procent badanych nie ma nic przeciwko wychowywaniu dzieci przez pary gejowskie, 85 procent nie widzi nic złego w konkubinacie, dla 88 procent czymś normalnym jest fakt, że jakieś małżeństwo decyduje się nie mieć dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Ludowy przekaz wiary

2021-09-28 14:28

[ TEMATY ]

kalendarz

Mat.prasowy

Jak ważny dla chrześcijaństwa w Polsce był i jest kult Najświętszej Maryi Panny, świadczy fakt, że Bogurodzica, najstarsza pieśń religijna zapisana w języku polskim, przez pewien czas była traktowana jak hymn narodowy. Świadczy o tym również liczba pieśni ku czci Maryi, które na przestrzeni stuleci powstały w naszej Ojczyźnie.

Autorzy tych tekstów z jednej strony starali się przekazać główne prawdy wiary związane z osobą Maryi (że jest Ona Matką Boga, że jest niepokalanie poczęta, że jest orędowniczką i pośredniczką u Boga, że jest Matką wszystkich wierzących), a z drugiej – chcieli zapewnić wiernych, że wybrana przez Boga Maryja jest człowiekiem, jedną z nas (stoi blisko każdego ze swoich dzieci, rozumie je, troszczy się o nie, pomaga im w nieszczęściach i chorobach). Polskie pieśni maryjne to bogactwo treści teologicznych i świadectwo tego, jak przeżywali wiarę nasi przodkowie. Dlatego w kalendarzu na 2022 rok zamieściliśmy fragmenty najbardziej znanych pieśni ku czci Matki Bożej, które mogą pomóc każdemu z nas przeżywać kolejne miesiące w duchu pokory i pobożności Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję