Reklama

Aktualności

Papież: powinniśmy patrzeć na świat z miłością Boga Ojca

Aktualne problemy wymagają od nas kapłanów, abyśmy upodobnili się do Pana i nauczyli się patrzeć tak jak On: z czułością, pojednaniem i braterstwem – mówił papież, przyjmując w Watykanie członków Papieskiego Kolegium Meksykańskiego. Franciszek zapewnił o swej szczególnej bliskości z ich ojczyzną. Wyrazem tego była jego podróż apostolska w 2016 r. Przejawia się to również w dorocznych uroczystościach w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Matki Bożej z Guadalupe.

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/VaticanMedia

Franciszek zwrócił uwagę na trudności, których doświadcza ten kraj z powodu pandemii. Wymagają one od kapłanów szczególnej wrażliwości.

Reklama

- Przede wszystkim musimy mieć spojrzenie pełne czułości, z jakim nasz Bóg Ojciec widzi problemy, które dotykają społeczeństwo: przemoc, nierówności społeczne i ekonomiczne, polaryzację, korupcję i brak nadziei, zwłaszcza wśród najmłodszych. Maryja Panna jest dla nas wzorem. Z czułością matki odzwierciedla Ona czułą miłość Boga, który przyjmuje wszystkich bez wyjątku. Coraz głębsze zjednoczenie z Dobrym Pasterzem budzi w każdym kapłanie autentyczne współczucie, zarówno dla powierzonych mu owiec, jak i dla tych, które zbłądziły. Tylko wtedy, gdy dajemy się jemu kształtować, wzrasta nasza duszpasterska miłość, w którą wszyscy są włączeni poprzez naszą troskę i modlitwę. Co więcej, zapobiega to zamykaniu się w domu, w biurze czy hobby i zachęca do wychodzenia na spotkanie z ludźmi, a nie do pozostawania w miejscu - wskazał papież.

Franciszek wspomniał też o licznych w Meksyku wyzwaniach pojednania i braterstwa. Aby im sprostać kapłani potrzebują światła wiary i mądrości, która wypływa z kontemplacji Boga i odczytywania znaków czasu.

- Nie możemy lekceważyć światowych pokus, które mogą nas prowadzić do powierzchownych wyobrażeń o nas samym, do postawy autoreferencyjnej, do konsumpcjonizmu i do wielu form uchylania się od odpowiedzialności. Drodzy bracia i siostry: pamiętając o tym, aby nie odwracać wzroku od Chrystusa, Cierpiącego Sługi, zachęcam was, byście nie zaniedbywali pogłębiania korzeni wiary, które otrzymaliście w waszych Kościołach partykularnych, a pozostających owocem bogatego procesu inkulturacji Ewangelii. Jego wzorem jest Matka Boża z Guadalupe, której wizerunek czcicie w kaplicy waszego kolegium. Przypomina nam Ona o miłości wybrania przez Jej Syna Jezusa, który uczynił nas uczestnikami swego kapłaństwa. Dlatego zwracajcie się z ufnością do Morenity, Matki Boga i naszej Matki, i proście Ją o wszystko, czego potrzebujecie, wiedząc, że osłania nas Ona swoim cieniem i udziela nam schronienia - zachęcił papież.

2021-03-29 15:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: zmarł niepełnosprawny, którego ucałował Franciszek w dniu rozpoczęcia pontyfikatu

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Włochy

YouTube.com

W wieku 52 lat zmarł w środkowych Włoszech Cesare Cicconi, zwany przez bliskich Cece. Od urodzenia był sparaliżowany, poruszał się na specjalnym łóżku na kółkach, a zyskał światowy rozgłos w dniu rozpoczęcia pontyfikatu przez Franciszka 19 marca 2013. Stał się wówczas pierwszym niepełnosprawnym, którego na Placu św. Piotra ucałował i uściskał nowy papież.

Mimo głębokiego kalectwa Cece nie skarżył się, ale zachowywał pogodę ducha i w swoim stanie zdrowia widział nie wyrok, ale dar Boży. W wywiadzie dla Narodowego Włoskiego Związku Przewozu Chorych do Lourdes i innych Sanktuariów Międzynarodowych (UNITALSI) powiedział m.in.: „Moja choroba sprawiła, że żyję wyciągnięty na rodzaju łóżka na kółkach i nawet jeśli może się to wydawać dziwne, dla mnie nie jest to potępienie, ale wyłącznie dar Boży”.

CZYTAJ DALEJ

Męczennice z Nowogródka

Historia męczeństwa 11 nazaretanek z Nowogródka jest równocześnie zwykła i niezwykła. Zwykła, bo przecież czas II wojny światowej obfitował w heroiczne postawy ludzi, włącznie z oddaniem życia. Nazaretanki są w tym ofiarowaniu się niezwykłe, bo uczyniły je wszystkie, cała wspólnota, 12 sióstr!

CZYTAJ DALEJ

Łask: Trwają przygotowania do pielgrzymki

2021-08-01 16:32

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

21 sierpnia spod kolegiaty łaskiej wyruszy 41. Piesza Pielgrzymka Ziemi Łaskiej na Jasną Górę. Zapisy rozpoczną się w pierwszych dniach sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję