Reklama

Niedziela Wrocławska

Podprowadza do Jezusa

„Matko Boża, zjednocz serca Polaków, abyś była bardziej znana i miłowana, aby przesłanie z Fatimy poznał i wypełnił świat” - to intencja z jaką odbywa się peregrynacja figury Matki Bożej Różańcowej z Fatimy.

Archiwum Wojowników Maryi

Peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Peregrynacja jest inicjatywą zapoczątkowaną i realizowaną przez Męski Różaniec w kilkunastu miastach w Polsce. Odbywa się w ciszy, w duchu Nazaretu. W diecezji świdnickiej i wrocławskiej rozpoczęła się w Wielką Sobotę 3 kwietnia br. Poprzedziła ją spowiedź wynagradzająca przed Triduum. 9 kwietnia Maryja obecna w figurze przybyła do Wrocławia do parafii Opieki św. Józefa.

Zaproszenie do modlitwy

Reklama

– Peregrynacja jest inicjatywą ogólnopolską Męskiego Różańca. W większych miastach w pierwszą sobotę miesiąca zawsze odmawiamy Różaniec, wynagradzamy Matce Bożej za zniewagi. Idziemy wtedy ulicami, modląc się, albo modlimy się w świątyniach, tak jak zaczęliśmy to u ojców paulinów. Męski Różaniec zaczął się w Warszawie, zapoczątkowany przez ks. Dominika, ale później przeniósł się i do innych miast. Dziś biorą w nim udział mężczyźni różnych wspólnot: Żołnierze Chrystusa, Mężczyźni św. Józefa, no i Wojownicy Maryi. Dlatego też zdecydowaliśmy o peregrynacji Matki Bożej. Figura przybyła z sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem, modlą się przy niej wspólnoty mężczyzn. Pozostanie tutaj z nami do 22 kwietnia – mówi Dariusz Ważny, lider regionalny Wojowników Maryi. – Peregrynacja odbywa się wśród wspólnot męskich, ale tak naprawdę jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy chcą Maryję przyjąć. Można przyjść do kościoła i modlić się z nami. Codziennie mamy Msze św. o godz. 7.30, 11.30 i 18.00. Po Eucharystii modlimy się zawsze Różańcem – mówi Piotr Grobelny, lider wrocławskich Wojowników Maryi.

Cośmy widzieli i słyszeli

Modlitwa różańcowa zanoszona do Maryi męskim chórem głosów rozpoczęła czuwanie modlitewne wczesnym rankiem 9 kwietnia. Po niej była adoracja Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie i Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił o. Krzysztof Wesołowski, karmelita. Nawiązał do słów Jezusa: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”, podkreślając, że Sobór Watykański II wzywa każdego człowieka do misji głoszenia Ewangelii. Nikt nie może się od tego dyspensować.

Reklama

– A co mamy głosić? Pięknie to powiedział Piotr i Jan: „Bo my nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli” (Dz 4,20a). Świadectwem, które dajemy o Jezusie Chrystusie, jest właśnie dzielenie się tym, co widzieliśmy i co słyszeliśmy. Dlatego bardzo ważne jest budowanie relacji z Panem Jezusem – mówił karmelita. Podkreślił następnie, że należy to robić za przykładem Maryi. – Uczyć się Jezusa Chrystusa tak, jak nauczyła się Jego Matka, Maryja. Ona uczyła się Jezusa, mieszkając z Nim; odczytywała Jego pragnienia. Uczyć się zatem Jezusa, to nie zaspokajać własne pragnienia, ale zasłuchać się w Jego i odczytywać je – mówił o. Wesołowski. Podkreślił, że tak było ze znakiem w Kanie Galilejskiej. – Było tam przecież wiele ludzi, a tylko Ona zauważyła, że coś się dzieje. Z drugiej strony, od razu wiedziała, do Kogo pójść po pomoc, bo znała Jezusa. I wiedziała, że miłości, jaką Go darzy, Jezus nie może zawieść. I ostatecznie staje się cud – mówił o. Wesołowski.

Podkreślił następnie, że po „załatwieniu tej sprawy” Maryja znika. Pozostaje tylko Jezus, Pan rzeczy niemożliwych. – I taka też powinna być rola każdego z nas. Jest w nas taka pokusa, że chcemy zastępować innym Pana Boga, że chcemy, żeby inni wierzyli tak, jak my. A naszym zadaniem – tak jak w przypadku Matki Bożej – jest podprowadzanie do Jezusa, a nie zastępowanie Go. Podprowadzać, a kiedy się podprowadzi, zniknąć – mówił kaznodzieja.

Ta, która pielgrzymuje

O. Wesołowski przypomniał też piękny fragment kolekty z Mszału Maryjnego o nawiedzeniu: „Maryja wniosła w dom Elżbiety zbawienie i radość”. – I wiemy, że Matka Boża jest tą pierwszą, która pielgrzymuje a do domu innych wnosi zbawienie i radość. Kiedy tylko dowiedziała się, że jej krewna Elżbieta jest w ciąży, od razu zrozumiała, że potrzebuje pomocy. Nie robiła kalkulacji, z pośpiechem poszła w góry, aby służyć. Człowiek, który jest pełen Boga, tak jak Maryja, nie potrafi niczego innego robić, jak tylko służyć innym. Ale z drugiej strony, naśladując Matkę Bożą w naszym życiu, też musimy siebie pytać, co wnosimy w dom innych, co wnosimy w swój dom. Czy jest to na pewno zbawienie i radość? – pytał karmelita i zakończył: – Zróbmy wszystko, aby duchowe piękno odzwierciedlało się w naszych słowach, w naszych postawach, gestach. I róbmy wszystko ze swojej strony tak jak Ona, aby wszędzie wnosić zbawienie i radość. To będzie autentyczne naśladowanie Bożej Matki. Przyprowadziliście Ją tutaj, więc teraz nad Nią czuwajcie, aby nie czuła się osamotniona.

Tego dnia we Wrocławiu miało się odbyć Ogólnopolskie Spotkanie Wojowników Maryi. Nie doszło jednak do niego. – Mamy dziś tylko spotkanie online, ale mimo że zostało nam stąd zabrane, jesteśmy pełni radości, bo zaszczyciła nas swoją obecnością Matka Boża. To jest coś pięknego, bo Ona krzepi nasze serca – Matka Boża z Fatimy, Matka Boża Różańcowa. Wiem, że jest z nami cały czas i wstawia się za nami i za naszymi rodzinami – mówi Dariusz Ważny.

2021-04-10 20:11

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed 175 laty wybrano bł. Piusa IX – rozpoczął się najdłuższy pontyfikat w dziejach Kościoła

2021-06-16 18:58

[ TEMATY ]

pontyfikat

Pius IX

wikipedia.pl

Przed 175 laty – 16 czerwca 1846, po dwudniowym konklawe, które odbyło się w rzymskim Pałacu Kwirynalskim, nowym papieżem został Giovanni Maria Mastai-Ferretti, który przyjął imię Pius IX.

W 5 dni później odbyła się jego koronacja i tak rozpoczął się pontyfikat, który miał się okazać najdłuższym w dziejach Kościoła katolickiego, jeśli nie liczyć pierwszego papieża – św. Piotra, o którego posługiwaniu na tym urzędzie mamy niewiele pewnych wiadomości i tylko tradycja głosi, że pełnił on to stanowisko ponad 30 lat.

CZYTAJ DALEJ

Irak: irytacja z powodu książki o Biblii obrażającej chrześcijaństwo

2021-06-17 18:13

[ TEMATY ]

książka

Irak

Javier C. Acosta/fotolia.com

W Ibrilu, stolicy regionu kurdyjskiego w Iraku, ukazała się książka na temat Nowego Testamentu, która wywołała krytykę ze strony chrześcijan. „Należy ubolewać, że od czasu do czasu ktoś, komu brakuje metodyki naukowej, publikuje artykuł, książkę lub oświadczenie, w sposób jednoznaczny obrażające religię chrześcijańską i jej symbole”, napisał cytowany przez niemiecką agencją katolicką KNA patriarcha chaldejski, kard. Louis Sako, w opublikowanej 17 czerwca reakcji na książkę.

Jej autor, Riber Mohammed Khalil, nie jest ani ekspertem w dziedzinie teologii, ani nie dysponuje głęboką znajomością nauk biblijnych, napisał patriarcha Sako, posiadający dwa doktoraty: z zakresu teologii Ojców Kościoła oraz historii starożytnego Iraku, jest także magistrem prawa islamskiego. Zdaniem patriarchy, odnosi się wrażenie, że swoim dziełem autor miał na celu obrazę religii chrześcijańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa, odwieczne upragnienie świata...

2021-06-17 21:30

[ TEMATY ]

rozważania

nabożeństwa czerwcowe

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Photo by Real Cowboys Drive Cadillacs on Foter.com

Jak bardzo Jezus ukochał nas ludzi. Mistrz z Nazaretu z pewnością wiedział, że bez Niego sobie nie poradzimy.

Jako człowiek doświadczam często prawdy, że najszczęśliwsze chwile w życiu to te, w których czujemy się ogarnięci Bożą miłością. Są to najczęściej te chwile, które spędzamy z Jezusem, przy Jezusie i które poświęcamy dla Jezusa. Chwile, które spędzam na adoracji Najświętszego Sakramentu należą do najpiękniejszych chwil w życiu; są to chwile oczekiwane i upragnione, chwile, które pozwalają mi rozmawiać z Jezusem jak z najbliższym Przyjacielem. Jemu mogę powiedzieć o wszystkim, nawet o najskrytszych tajemnicach. A jeśli brakuje słów, wówczas patrzymy na siebie, patrzymy… Najważniejsze że jest Chrystus, że pozostał z nami w Najświętszym Sakramencie…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję