Reklama

Niedziela Częstochowska

Franciszkańska "Pochwała stworzeń" z Radomska

"Pochwała stworzeń" zwana też „Hymnem Stworzenia” lub „Pieśnią Słoneczną” to najbardziej znany tekst św. Franciszka z Asyżu. Napisany w 1224 r. jest wielkim wezwaniem do braterstwa powszechnego i dał tytuł ekologicznej encyklice Papieża Franciszka. Radomszczańska wspólnota "Laudato Si" nagrała swoje wykonanie hymnu w ogrodzie franciszkańskiego klasztoru w Radomsku.

[ TEMATY ]

ekologia

św. Franciszek

swietostworzenia.pl

Jest recytacja tekstu przez młodych oraz zespół muzyczny Ichtis wyśpiewujący pieśń Brata Franciszka. Całość stanowi franciszkańską część multimedialnego maratonu #OnePeopleOnePlanet realizowanego w ramach tegorocznego Dnia Ziemi - Earth Day 2021 - informują franciszkanie.

Jak przypominają:

Reklama

- Encyklikę LAUDATO SI’ możemy czytać jako nowy Hymn stworzenia Ojca Świętego Franciszka pisany przez Papieża razem ze św. Franciszkiem i w jego duchu. Początek jest jednoznaczny: Laudato si’, mi’ Signore – Pochwalony bądź, Panie mój, śpiewał święty Franciszek z Asyżu. W tej pięknej pieśni przypomniał, że nasz wspólny dom jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona: «Pochwalony bądź, mój Panie, przez siostrę naszą, matkę ziemię, która nas żywi i chowa, wydaje różne owoce z barwnymi kwiatami i trawami».

Projekt powstał na zaproszenie koordynatorów narodowych Młodzieży franciszkańskiej we Włoszech (Gioventù Francescana d'Italia), aby włączyć się we franciszkańską część multimedialnego maratonu #OnePeopleOnePlanet i przygotować polski program na tegoroczne międzynarodowe obchody Dnia Ziemi. Pomysł polegał na wykonaniu „Hymnu stworzenia” św. Franciszka w różnych językach i w przyrodzie typowej dla danego kraju. Czekaliśmy zatem na kwitnące wiosenne drzewa, ale wiosna w tym roku się opóźnia. Na szczęście ostatni dzień marca był ciepły i słoneczny - czytamy na stronie swietostworzenia.pl

Całość koordynował o. Stanisław Jaromi OFMConv, opiekun wspólnoty Laudato Si', który zaproponował wykorzystanie tłumaczenia tekstu o. Andrzeja Zająca OFMConv. Nagranie wykonano w ogrodzie franciszkańskiego klasztoru w Radomsku 31.03.2021 w ramach projektu „Czyńcie Ziemię kochaną” Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu – REFA.

Podziel się cytatem

Reklama

Warto przypomnieć, że dla Ojca Świętego jest św. Franciszek z Asyżu „jest w najwyższym stopniu wzorem troski o to, co słabe, oraz patronem ekologii integralnej, przeżywanej z radością i autentycznością”, który „pokazał szczególną wrażliwość na Boże stworzenie oraz na najuboższych i opuszczonych”. Św. Franciszek chciał, abyśmy w Bogu widzieli przede wszystkim Ojca każdego z nas i całego Stworzenia. Zapraszał nas też do odnowienia relacji z bliźnimi oraz z całą przyrodą. Papież zaprasza nas do kontemplacji stworzenia, wsłuchiwania się w jego głosy oraz rozpoznawania samego siebie w relacji z nim. Zatem «Dostrzeganie wszelkiego stworzenia, śpiewanie hymnu na cześć jego istnienia to radosne życie w miłości Boga i w nadziei» - dodają Organizatorzy akcji.

"Pochwała stworzeń" św. Franciszka to wspaniałe dzieło kultury włoskiej i franciszkańskiej z 1224 r. Kilkanaście miesięcy przed śmiercią, już prawie niewidomy Franciszek uwielbia Boga razem z całym stworzeniem, które nazywa: „bratem”, „siostrą”, ziemię „matką”. Nawet śmierć to „siostra” a każdy bliźni „siostrą” i „bratem”. Czy to uniwersalne braterstwo franciszkańskie czeka na swych współczesnych interpretatorów?..

2021-04-19 11:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym się różni polski dzik od niemieckiego?

[ TEMATY ]

komentarz

ekologia

dzik

wikipedia.com

Wydawać by się mogło, że dziki żyjące w Polsce od tych niemieckich niczym się nie różnią. Ale według "ekologicznej" organizacji WWF podobieństwo jest tylko pozorne. Niemieckie dziki przenoszą ASF, a polskie nie przenoszą choroby. Dlatego Niemcy mogą polować na dziki, a Polacy nie.

CZYTAJ DALEJ

Jesteście potrzebni

Czasy się zmieniają, ale nadal najlepszymi nauczycielami bezwarunkowej miłości i akceptacji są... nasi dziadkowie.

Dlaczego potrzebujemy dziadków? W jaki sposób się do nich odnosimy? Czy młodzi chcą jeszcze słuchać tego, co mają do powiedzenia starsi? O tym, kim są współcześni dziadkowie, opowiadają 31-letnia prawniczka Joanna, 23-letnia studentka pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej Katarzyna oraz 13-letni uczeń szkoły podstawowej Sióstr Urszulanek Wiktor.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Media o polskim dyplomacie ratującym Żydów: bohater, tysiące osób zawdzięczają mu życie

2022-01-21 17:43

[ TEMATY ]

Izrael

II wojna światowa

Holokaust

polski dyplomata

Wikipedia

Stanisław Zabiełło

Stanisław Zabiełło

Przedstawiciel rządu RP na uchodźstwie we Francji Vichy, Stanisław Zabiełło, był jednym z anonimowych bohaterów II wojny światowej, prowadził jedną z najodważniejszych akcji zainicjowanych przez polskich dyplomatów na rzecz ratowania Żydów i setki, a może tysiące osób, zawdzięczają życie jemu i jego ludziom - pisze izraelski dziennik "Israel Hajom".

"Prowadzone przez Zabiełłę biura dostarczały Żydom sfałszowane dokumenty potwierdzające ich chrześcijańskie lub aryjskie pochodzenie, zdobywały wizy na wyjazd z Francji do krajów Ameryki, Azji i Afryki, a nawet zwalniały więźniów żydowskich z policji francuskiej" - można przeczytać w artykule.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję