Reklama

Kościół

Organizacje upamiętniające Jana Pawła II pozywają polityków lewicy o znieważenie papieża

Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II oraz Fundacja Instytut Działalności Religijnej wystąpiły z pozwami cywilnymi przeciwko politykom lewicy - Joannie Senyszyn i Robertowi Biedroniowi za to, że znieważyli oni w publicznych wypowiedziach papieża-Polaka, oskarżając go o współudział w tuszowaniu przestępstw pedofilii. Organizacje reprezentuje Instytut Ordo Iuris.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

Jak wyjaśnił podczas briefingu dla dziennikarzy adw. Paweł Szafraniec z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris, pozwy dotyczą wypowiedzi obojga polityków w mediach i w serwisach społecznościowych.

Robert Biedroń na antenie Polsat News w programie "Gość Wydarzeń" wypowiadał się na temat przestępstw pedofilii w Kościele. - Miał wskazać, że sprawiłoby mu radość, gdyby powstał plac ofiar Jana Pawła II. Z kolei Joanna Senyszyn w swoich wpisach na Facebooku i Twitterze wprost napisała, że kard. Stanisław Dziwisz "w Watykanie kręcił pedofilskie lody za wiedzą i zgodą Jana Pawła II". Jan Paweł II jako papież miał przyjmować znaczne kwoty za ochronę pedofilów. Obecnie też na barki kard. Dziwisza zrzuca się odpowiedzialność za przestępstwa Jana Pawła II - przytoczył zarzuty polityków lewicy mec. Szafraniec.

"Z wypowiedzi tych wynika, że posłowie ci przypisali Janowi Pawłowi II odpowiedzialność za krzywdę, jaka była wyrządzona dzieciom w związku z napastowaniem seksualnym dzieci. Zarzucają mu wprost odpowiedzialność za przestępstwa pedofilskie w Kościele" - dodał prawnik.

W tych okolicznościach Instytut Ordo Iuris objął pomocą prawną dwie organizacje, Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II i Fundację Instytut Działalności Religijnej, prowadzącą program formacyjny dla mężczyzn tworzących Zakon Rycerzy Jana Pawła II.

Do zadań tych organizacji należy przede wszystkim przekazywanie wiedzy o Janie Pawle II i jego pontyfikacie oraz propagowanie jego nauczania. - Z wypowiedzi posłów wynika zaś, że de facto organizacje te propagują wiedzę o przestępcy, który miał akceptować i współdziałać w procederze pedofilskim, wiedzę o przestępcy traktującym dzieci w sposób zasługujący na szczególne potępienie. Z postanowień statutowych tych organizacji oraz z samych ich nazw wynika, e dobre imię Jana Pawła II idzie w parze z dobrym imieniem, renomą tych organizacji. Wobec tego, mają na uwadze ewidentne naruszenie dóbr osobistych w postaci dobrego imienia, rozpoczynamy program ochrony prawnej tych osób - poinformował adw. Paweł Szafraniec.

Reklama

Stefan Czerniecki reprezentujący Zakon Rycerzy Jana Pawła II przypomniał, że należy do niego ponad 1000 mężczyzn w całej Polsce. - Czym się zajmujemy? Przede wszystkim tym, aby nasi synowie wiedzieli, kim był św. Jan Paweł II i kim ciągle dla nas jest. Zajmujemy się także działalnością charytatywną, pomocą osobom ubogim, słabszym, tym, którzy są poza nawiasem społecznej akceptacji. Nie sposób nie zgodzić się z tym, że słowa Joanny Senyszyn i Roberta Biedronia powodują w nas zgorszenie, ale też przyczyniają się do fizycznych napaści na naszych braci - powiedział członek Zakonu Rycerzy Jana Pawła II i przytoczył zdarzenie, do jakiego doszło m.in. podczas jednej z procesji przy katedrze warszawsko-praskiej. Miał tam zostać zaatakowany jeden z członków organizacji.

Mec. Bartosz Lewandowski z Instytutu Ordo Iuris poinformował, że pozwy opierają się nie na art. 196 kodeksu karnego (obraza uczuć religijnych), ale z art. 24 par. 1 i art. 448 kodeksu cywilnego - mówiące o odpowiedzialności cywilno-prawnej ochrony dóbr osobistych i związanym z tym zadośćuczynieniem. - Nie jest to zatem odpowiedzialność karna tylko klasyczny proces o ochronę dóbr osobistych i zadośćuczynienie - wyjaśnił.

Pozwy - zaznaczył prawnik - zostały złożone przeciwko politykom z uwagi na autorytet i funkcje publiczne, które pełnią, tym samym przyczyniając się do upowszechniania tych nieprawdziwych zarzutów wobec Jana Pawła II.

Podziel się cytatem

Reklama

Pytany, czy Ordo Iuris będzie też pozywać w podobny sposób nie tylko osoby publicznie znane, ale i tzw. zwykłych obywateli, którzy np. za pośrednictwem mediów społęcznościowych krytykują osobę Jana Pawła II, mec. Lewandowski odpowiedział, że "podstawą działań procesowych nie są wypowiedzi krytyczne lub satyryczne, ale twierdzenia nieprawdziwe. Jeżeli Instytut poweźmie informację, w której zwróci uwagę na tego rodzaju wypowiedzi w przestrzeni publicznej - będziemy to analizować".

Jak przypomniał, na Facebooku od wielu lat nie został usunięty - choć wielokrotnie było to zgłaszane administracji serwisu - jeden z profili sugerujących dokonywanie przez Jana Pawła II przestępstw pedofilii. - Największy serwis społecznościowy nie widzi problemu w utrzymywaniu takiej strony. W związku z tym aktualnie rozważamy także kroki prawne przeciwko Facebookowi - dodał dr Lewandowski. Jednocześnie - zauważył - amerykański serwis kasuje dostęp do treści prawicowych czy konserwatywnych, co jest całkowicie niezrozumiałe.

"Nie jest przedmiotem postępowania krytyka Jana Pawła II i jego działań. Natomiast jeśli przedstawia się jego osobę, formułując wobec niego zarzuty popełniania przestępstw pedofilskich, to trzeba reagować.

W ramach programu interwencji procesowej, Ordo Iuris analizuje dalszych pięć zgłoszeń o naruszeniu dobrego imienia Jana Pawła II. Jak poinformował mec. Lewandowski, zostały one złożone m.in przez osoby, które znały osobiście papieża-Polaka.

2021-04-21 12:35

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspominamy największego z Polaków

Niedziela legnicka 44/2018, str. IV

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wystawa

Zofia Laszkiewicz

Był też „legnicki ślad” – kilka eksponatów nawiązywało do obecności Jana Pawła II w Legnicy w 1997 r.

Był też „legnicki ślad” – kilka eksponatów nawiązywało do obecności Jana Pawła II w Legnicy w 1997 r.

W Wągrodnie przygotowano wystawę poświęconą św. Janowi Pawłowi II

Z okazji XVIII Dnia Papieskiego, obchodzonego w tym roku pod hasłem „Jan Paweł II – promieniowanie ojcostwa”, 60. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej przez Karola Wojtyłę oraz 40. rocznicy jego wyboru na Stolicę Piotrową, dzięki uprzejmości ks. Józefa Juźków, proboszcza parafii w Rosochatej, Szkoła Podstawowa w Wągrodnie przygotowała w miejscowym kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II – największemu z Polaków.

CZYTAJ DALEJ

MS: Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

2022-11-30 17:24

[ TEMATY ]

TVN

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Prawomocny wyrok sądu zobowiązał redaktora naczelnego TVN24 do opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji. Kłamstwa dotyczące sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości mają zostać sprostowane w audycji "Czarno na białym".

W wyroku z 28 listopada br. Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał redaktorowi naczelnemu TVN24 zamieszczenie sprostowania do materiału pt. "Promocja za miliony", wyemitowanego 22 lutego 2021 r. w audycji "Czarno na białym" TVN24. Sprostowanie ma zostać wyemitowane na antenie TVN24 w trakcie najbliższej emisji tej audycji.

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętni w Lublinie ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-01 12:33

[ TEMATY ]

historia

Centrum Heschela KUL

W 80. rocznicę Akcji „Reinhardt” Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela upamiętni jej ofiary. Wydarzenie w poniedziałek, 5 grudnia rozpocznie modlitwa na terenie Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku. Następnie odbędzie się konferencja ukazująca sytuację w Lublinie w czasie okupacji niemieckiej z perspektywy ofiar i sprawców. W Akcji „Reinhardt” w bestialski sposób zginęło niemal dwa miliony osób, głównie pochodzenia żydowskiego z terenów wschodniej Polski.

Spotkanie upamiętniające pomordowanych rozpocznie się o godz. 14.30 na terenie Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku modlitwą, po której nastąpi złożenie wieńców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję