Reklama

Watykan

Watykan: przedstawiono oficjalną modlitwę na Światowe Spotkanie Rodzin 2022

Diecezja rzymska oraz watykańska Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia zaprezentowały oficjalną modlitwę X Światowego Spotkania Rodzin. Wydarzenie, w którym weźmie udział także papież Franciszek, jest planowane na 22-26 czerwca 2022 roku w Rzymie i zakończy trwający od 19 marca br. Rok Rodziny „Amoris Laetitia”.

Rok Rodziny „Amoris Laetitia” jest obchodzony w Kościele w związku z piątą rocznicą publikacji adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” papieża Franciszka. Podkreśla ona znaczenie miłości w rodzinie i stanowi owoc dwóch zgromadzeń Synodu Biskupów poświęconych rodzinie.

Reklama

Celem obchodów jest przywrócenie małżeństwom i rodzinie ważnego miejsca w duszpasterstwie w Kościele lokalnym i odnowa adresowanych dla nich propozycji duszpasterskich. Ustanowienie Roku Rodziny to także odpowiedź na szereg wyzwań i kryzysów, jakie przeżywa rodzina we współczesnym społeczeństwie, a także zaproszenie do ponownej pogłębionej lektury papieskiej adhortacji poświęconej rodzinie.

Głównym wątkiem okolicznościowej modlitwy na Światowe Spotkanie Rodzin jest miłość w rodzinie jako droga do odnalezienia własnego powołania i świętości. Jest to nawiązanie do wybranego przez Franciszka hasła spotkania w Rzymie: „Miłość w rodzinie jako powołanie i droga do świętości”.

2021-04-23 16:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: zakończył się konsystorz

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

69 członków Kolegium Kardynalskiego zabrało głos podczas zakończonego dziś konsystorza nadzwyczajnego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jak podano podnieśli oni „szeroką gamę kwestii dotyczących rodziny”. Komunikat watykańskiego Biura Prasowego podaje, że wszyscy uczestnicy zgromadzenia byli zadowoleni z powodu głębi i rozległości wystąpień, zaś podczas obrad panowała dobra atmosfera. Na zakończenie zabrał głos Ojciec Święty, dziękując wszystkim uczestnikom i wyrażając przekonanie, że Pan prowadził Kościół do podjęcia tematyki Ewangelii rodziny oraz, że będzie on towarzyszył Kościołowi na tej drodze, która rozpoczęła się wraz z tym ważnym krokiem jaki był obecny konsystorz. Jego kontynuacją będzie przez niemal dwa lata Synod. Papież poprosił kardynałów, by modlili się do Boga w tej intencji a także za niego.

CZYTAJ DALEJ

Od niedzieli większa liczba wiernych w kościołach

2021-06-13 07:37

[ TEMATY ]

kościoły

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli w kościołach i w miejscach kultu może być zajęta połowa miejsc. Cieszy nas bardzo, że jest możliwe szersze otwarcie kościołów - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek, że od 13 czerwca będzie mogła być zajęta połowa miejsc w kościołach i w miejscach kultu. Za tę decyzję podziękował premierowi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

23. pielgrzymka trzeźwościowa do Krzeszowa

2021-06-13 19:35

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Krzeszów

Duszpasterstwo trzeźwości

ks. Piotr Nowosielski

Niedziela 13 czerwca, była dniem 23 już Pielgrzymki Trzeźwościowej do legnickiego diecezjalnego Sanktuarium Maryjnego w Krzeszowie. Od kilku lat, przybrała ona charakter międzydiecezjalny, zrzeszając pielgrzymów sąsiadujących ze sobą diecezji legnickiej i świdnickiej. Tak było i w tym roku. Jej tegorocznym hasłem było: Trzeźwością pokonywać kryzys.

- W obecnym czasie, kiedy zmagamy się z pandemią koronawirusa i jej wielorakimi skutkami, tym więcej budzi się niepewności, lęku i strachu a w konsekwencji pojawiać się mogą kryzysy w różnych wymiarach życia. To niestety sprzyjać może nadmiernemu sięganiu po alkohol, tym bardziej, że ciągle w naszym polskim życiu nie radzimy sobie z przywarą pijaństwa. Sytuacja jest poważna, bo nietrzeźwość degraduje człowieka, osłabia duchowo i religijnie, podcina jego morale, ostatecznie bardzo zniewala. A przecież tylko prawdziwie wolny człowiek jest zdolny przezwyciężać kryzysy – mówił o tegorocznej pielgrzymce ks. Bronisław Piśnicki diecezjalny duszpasterz trzeźwości w diecezji legnickiej – Dlatego aby radzić sobie z tymi problemami, w naszym życiu i w życiu naszych bliskich, z hasłem „Trzeźwością pokonywać kryzys” już 23 raz przywędrowaliśmy do stóp Maryi w Krzeszowskim Sanktuarium, aby za Jej wstawiennictwem modlić się w intencji trzeźwości naszego Narodu – dodaje ks. Bronisław.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję