Reklama

Jan Paweł II

Nauczanie Jana Pawła nie tylko dla wierzących

Droga na ołtarze Jana Pawła II jest uznana za jedną z najszybszych w nowożytnej historii Kościoła. Benedykt XVI, następca Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej, wyraził zgodę na beatyfikację poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci, uchylając tym samym kanoniczny wymóg 5 lat oczekiwania na otwarcie procesu po śmierci kandydata na ołtarze. 27 kwietnia mija siódma rocznica kanonizacji Jana Pawła II.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

KUL

Jest to okazja, by przywołać i przypomnieć nauczanie, które wciąż jest aktualne. - Dla społeczności KUL wyniesienie na ołtarze Profesora to powód do radości, motyw, by szukać w Jego nauczaniu inspiracji do rozwoju duchowego i jako zobowiązanie do wierności Jego dziedzictwu. Do Jego nauczania powinni zresztą sięgnąć nie tylko wierzący, ale wszyscy zatroskani o dobro na tym świecie – podkreśla dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL, dr hab. Agnieszka Lekka – Kowalik, prof. KUL.

Wolność i prawda

Zdaniem prof. Agnieszki Lekkiej-Kowalik należy zwrócić uwagę na trzy elementy nauczania Jana Pawła II. Po pierwsze – fundamentem życia jest prawda. Papież nauczał, że tylko na prawdzie można budować społeczeństwo, które odpowiada wrodzonej godności człowieka, i rozwiązywać najtrudniejsze problemy. Tylko wolność, która podporządkowana jest prawdzie, prowadzi ku godnemu życiu. Tylko demokracja oparta o prawdziwe wartości nie zmienia się w jawny czy ukryty totalitaryzm. - W dobie post-prawdy, „mojej prawdy i twojej prawdy”, w dobie wątpienia w zdolność człowieka do poznania prawdy nauczanie Papieża staje się obroną ludzkiego rozumu i ludzkiej racjonalności, a jednocześnie wezwaniem do wierności prawdzie i przyjęcia odpowiedzialności za prawdę, nawet jeśli to narazi nas na społeczną krytykę czy nawet ostracyzm – zauważa dyrektor Instytutu Jana Pawła II.

Godność, miłość, wspólnota

Reklama

Po drugie – człowiek jest osobą obdarzoną niezbywalną godnością, a właściwą odpowiedzią na tę godność jest miłość. To dlatego Jan Paweł II przeciwstawiał się zamachom na ludzkie życie: aborcji, eutanazji, wojnie, wszelkim przejawom kultury śmierci. Ukazywał, że życie jest darem i że jest ono czymś więcej niż biologicznym istnieniem przedstawiciela gatunku. - W dobie dyktatury relatywizmu, szafowania życiem, myśl Jana Pawła II daje nam wyraźny drogowskaz – zaznacza prof. KUL.

W myśli Jana Pawła ekspertka odnajduje wyraźne zaznaczenie roli wspólnoty. Gdy współcześnie podkreśla się, że liczy się „moje”, że inny to konkurent lub źródło ograniczeń, Papież przypomina, że w jakimkolwiek działaniu i bytowaniu z innymi podstawowym układem odniesienia jest bliźni. Przypomina też słowa Jana Pawła II, tak aktywnego w wielu obszarach: „Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”.

Zdaniem prof. Lekkiej-Kowalik nauczanie Jana Pawła II, czytane bez uprzedzeń i z otwartym umysłem, stanowi dla wszystkich ogromne źródło inspiracji i rozwiązań, pozwalające zmierzyć się ze współczesnymi problemami. Trzeba tylko chcieć do tego źródła sięgnąć.

2021-04-27 13:31

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Świętym Janie Pawle II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

konkurs

Grzegorz Gadacz

"Jan Paweł II orędownikiem Ducha Świętego" - pod takim hasłem odbywał się tegoroczny Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Świętym Janie Pawle II. Pomysł zorganizowania tej oryginalnej formy katechezy zrodził się w Borownie przed kilkunastu laty, gromadząc w ciągu minionego czasu kilkuset młodych ludzi pragnących podążać za nauką papieża z Polski.

CZYTAJ DALEJ

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

2021-06-15 09:51

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako/Niedziela

Uroczyste obchody 100. rocznicy objawień fatimskich przeżywaliśmy w 2017 r. 15 czerwca 2021 r. mija 100 lat od mało znanego, tzw. siódmego objawienia Matki Bożej w Fatimie. O szczegółach opowiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr ks. dr Krzysztof Czapla SAC - Dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem.

Siódme objawienie Matki Bożej w Fatimie, choć mniej znane niż sześć poprzednich, zostało zapowiedziane przez Maryję już na początku objawień.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjmie władze Światowej Federacji Luterańskiej w rocznicę Konfesji Augsburskiej

2021-06-17 18:34

[ TEMATY ]

luteranie

papież Franciszek

PAP

Papież przyjmie władze Światowej Federacji Luterańskiej 25 czerwca – w rocznicę ogłoszenia Konfesji Augsburskiej (luterańskiego wyznania wiary) z 1530 roku. Oprócz spotkania z Franciszkiem, delegacja ŚFL, która odwiedzi Watykan w dniach 24-25 czerwca odbędzie rozmowy w Papieskiej Radzie ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Jednym z celów wizyty jest zacieśnienie współpracy z Caritas Internationalis, rozpoczętej podpisaniem wspólnej deklaracji intencji w 2016 roku.

W skład delegacji wejdą: przewodniczący ŚFL abp Panti Filibus Musa, sekretarz generalny ks. Martin Junge oraz członkowie Rady ŚFL reprezentujący siedem regionów, na które podzielona jest światowa wspólnota luterańska. Ks. Junge wygłosi wykład na dominikańskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), na którym istnieje Instytut Studiów Ekumenicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję