Reklama

Niedziela Wrocławska

Św. Peregryn umacnia w chorobie nowotworowej

Dziś swoje wspomnienie liturgiczne ma św. Peregryn Laziosi, patron osób chorych na raka. Za jego wstawiennictwem modlili się wierni w kościele pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

ks. Łukasz Romańczuk

św. Peregryn

św. Peregryn

U franciszkanów na ul. Kruczej znajdują się relikwie tego świętego. Dzisiejszemu spotkaniu modlitewnemu przewodniczył o. Stanisław Sikora OFMConv, który pełni funkcję kapelana Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego - Od wielu lat posługujemy w pobliskim szpitalu onkologicznym. Tam w sposób szczególny modlimy się za wstawiennictwem św. Peregryna. Tam znajdują się jego relikwie i obraz. Zanim rozpoczęła się pandemia, pomocą w prowadzeniu adoracji w kaplicy szpitalnej służyła grupa młodzieży ze wspólnoty “Droga”. Dziś po raz pierwszy modlimy się w naszym kościele przy ul. Kruczej. Chcemy modlić się w intencji osób chorych onkologicznie, lekarzy oraz tych, którzy wyzdrowieli - tłumaczył o. Sikora.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, wierni mogli poznać osobę św. Peregryna oraz nauczyć się pieśni ku jego czci - W naszej szpitalnej kaplicy mieliśmy relikwie i obraz, ale brakowało nam odpowiedniej pieśni, która opowiadałaby o życiu i charyzmacie św. Peregryna. Z pomocą naszej parafianki, siostry Katarzyny. Przed laty ułożyła ona tekst - przypomniał o. Stanisław.

Reklama

Pieśń śpiewa się na melodię pieśni maryjnej: “Witaj Święta i Poczęta”:

1.Witaj Święty Peregrynie, zacny serwito,

Nawrócony, obdarzony łaską obfitą,

Reklama

Matki Bożej Bolesnej, Panny Świętej Przeczystej,

Uzdrowiony, a dziś czczony chorych patronie.

2.Usłysz Święty Peregrynie, nasze westchnienie,

Uproś ulgę, pokój serca i uzdrowienie,

Wiarę w Boga prawdziwą i nadzieję wciąż żywą,

Miłość Boga i bliźniego wieczne zbawienie.

ks. Łukasz Romańczuk

o. Stanisław Sikora OFMConv

o. Stanisław Sikora OFMConv

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii, o. Stanisław Sikora mówił o pamięci modlitewnej za wszystkich w kaplicy szpitalnej. Modlitwą otoczeni są wierzący, znany, nieznanych, obojętnych religijnie itp. Nawiązując do Ewangelii: “O cokolwiek prosić będziecie, Ja wam uczynię” ukazana została bardzo ważna historia z życia św. Peregryna - Mając 60 lat, a w 20 roku od rozpoczęcia bardzo pokutniczego życie, pojawił się nowotwór nogi. W przededniu amputacji nogi doczołgał się do kaplicy klasztornej. Tam wzywał imienia Jezus, zgodnie ze słowami dzisiejszej Ewangelii. Został uzdrowiony, a dziś patronuje osobom chorym na nowotwór - mówił kaznodzieja.

Mówiąc o okolicznościach spotkania modlitewnego podkreślony został aspekt chrystologiczny - Dzisiejsze spotkanie jest dziękczynieniem, ale także zaproszeniem, aby być przy Jezusie i wzywać Jego imienia (...) Ważne też jest poznanie, jaką wartość ma modlitwa wzywania imienia Jezus w czasie choroby - nauczał franciszkanin.

Przytoczona została także historia, która w ostatnich dniach miała miejsce pod sądem w Warszawie, a jednocześnie obiegła Internet. Mowa o starszej pani, która modliła się w obronie Radia Maryja i młodej dziewczynie, reprezentującej środowiska LGBT, o pełnej pokory postawie starszej kobiety i wzajemnym geście “znaku krzyża” oraz dialogu i porozumienia. Kaznodzieja porównał sytuację do wydarzenia z życia św. Peregryna, który w czasie podziału stanął przeciw papieżowi, stając się zwolennikiem cesarza. Gdy podczas rozruchów papież wysłał negocjatora, który nawoływał do zgody, został wyśmiany, zakrzyczany i spoliczkowany przez Peregryna. Wysłannik papieski nadstawił drugi policzek i modlił się w intencji swojego oprawcy. Wydarzenie to mocno wpłynęło na późniejszego świętego i przyczyniło do jego nawrócenia i wstąpienia do zakonu serwitów - Nie brakuje tych, którzy będą policzkować i wyśmiewać. Nie brakuje także tych, co będą realizować przykazanie miłości - podsumował o. Sikora.

Franciszkanin przytoczył także słowa papieża Benedykta XVI: “Kto się modli, ten nigdy nie traci nadziei, nawet gdy znajdzie się w sytuacji z ludzkiego punktu widzenia beznadziejnej. Prawdziwa modlitwa jest motorem napędzającym świat, ponieważ otwiera go na Boga.” - Potrzebujemy dobrych wychowawców i przewodników. Jednym z nich może być św. Peregryn. Pozostawił nam on duchowość, która realizuje się przez cierpliwość, trud, cierpienie i uczy nas jak przeżywać doświadczenie choroby - zakończył o. kapelan.

Po skończonej Eucharystii odmówiono koronkę ku czci św. Peregryna, a także odśpiewano Litanię Loretańską.

Od 2 maja (niedziela) do 8 maja (sobota) w kaplicy szpitalnej trwać będzie tzw. “modlitewna siódemka”. Więcej na stronie: www.fb.com/swperegryn

2021-05-01 16:26

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Niedziela warszawska 28/2004

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

•Zmiana księży w archidiecezji BIAŁOSTOCKIEJ
• Zmiana księży w diecezji BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
• BYDGOSKA – diecezja
• CZĘSTOCHOWSKA – archidiecezja
• DROHICZYŃSKA diecezja
• ELBLĄSKA diecezja
• EŁCKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji GDAŃSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji GLIWICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji GNIEŹNIEŃSKIEJ
• KALISKA diecezja
• KATOWICKA archidiecezja
• KIELECKA diecezja
• KOSZALIŃSKO – KOŁOBRZESKA diecezja
• Zmiany księży w archidiecezji KRAKOWSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji LEGNICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji LUBELSKIEJ
• ŁOMŻYŃSKA diecezja
• ŁOWICKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji ŁÓDZKIEJ
• Zmiana księży w diecezji OPOLSKIEJ
• PELPLIŃSKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji PŁOCKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji POZNAŃSKIEJ
• PRZEMYSKA archidiecezja
• RADOMSKA diecezja
• RZESZOWSKA diecezja
• SANDOMIERSKA diecezja
• SIEDLECKA diecezja
Zmiana księży w diecezji SOSNOWIECKIEJ
• SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA archidiecezja
• ŚWIDNICKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji TARNOWSKIEJ

• TORUŃSKA diecezja
Zmiana księży w archidiecezji WARMIŃSKIEJ
Zmiana księży w archidiecezji WARSZAWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji WARSZAWSKO-PRASKIEJ
Zmiana księży w diecezji WŁOCŁAWSKIEJ
• WROCŁAWSKA archidiecezja
Zmiana księży w diecezji ZAMOJSKO-LUBACZOWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

CZYTAJ DALEJ

Nic nie znaczę bez Jezusa

2021-06-11 08:26

[ TEMATY ]

parafia św. Stanisława BM

jubileusz święceń

Ręczno

ks. Robert Glen

Sławomira Surowiecka

Takimi słowami podsumował swoją dotychczasową drogę ks. Robert Glen, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ręcznie, z okazji jubileuszu kapłaństwa.

Świętowanie 20. rocznicy święceń zbiegło się z uroczystością Bożego Ciała. Niespodzianką byli goście z Częstochowy, skąd pochodzi i gdzie do 2015 r. pracował ks. Robert. Ze stolicy archidiecezji przybyły osoby, które kiedyś formowały się pod jego opieką w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, a także ks. Jakub Raczyński ze Szkoły Nowej Ewangelizacji, duszpasterz akademicki. Kapłani poznali się na... boisku, współtworząc kiedyś piłkarską drużynę księży.

CZYTAJ DALEJ

Belgijski historyk: w Niemczech embrion kurzy cieszy się większą ochroną niż ludzki

2021-06-17 20:14

[ TEMATY ]

embrion

Niemcy

Pixabay

W Niemczech embrion kurczaka cieszy się większą ochroną życia niż embrion ludzki - komentuje na Twitterze belgijski historyk i filozof prof. David Engels, odnosząc się do przyjętego w maju przez Bundestag prawa zakazującego w Niemczech zabijania piskląt tuż po wykluciu.

"Jeśli embrion kurzy korzysta z większej ochrony życia niż ludzki, wiadomo, że znaleźliśmy się w najlepszej Europie wszystkich czasów" - napisał w środę na Twitterze Engels.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję