Reklama

Niedziela Wrocławska

Ufać w Boże prowadzenie - modlitwa za maturzystów

Dzień przed rozpoczęciem egzaminów maturalnych, społeczności Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek we Wrocławiu, modliły się w intencji maturzystów

ks. Łukasz Romańczuk

Mszy św. przewodniczył ks. prof. Włodzimierz Wołyniec

Mszy św. przewodniczył ks. prof. Włodzimierz Wołyniec

Msza św. odprawiona została w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu. Eucharystii przewodniczył ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT wrocławskiego PWT, a homilię wygłosił ks. Mariusz Wyrostkiewicz, wikariusz parafii.

Nawiązując do dzisiejszej uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ks. Mariusz przytoczył okoliczności ustanowienia tego ważnego tytułu. Królowanie Maryi wiąże się ściśle z oddaniem Jej przez Jezusa jako Matkę.

Reklama

Zwracając się do obecnych maturzystów i rodziców, kapłan podkreślił wstawienniczy i dziękczynny charakter ich dzisiejszej modlitwy - Przychodzicie, aby za przyczyną Maryi prosić w intencji młodych ludzi naszej archidiecezji, którzy już jutro zasiądą w ławach egzaminacyjnych, o dar mądrości, rozumu i umiejętności, by pomyślnie zdali wszystkie czekające ich egzaminy. Na tej Mszy św. wyrażacie także swoją wdzięczność wobec tych, którzy starali się wam przekazać swoją wiedzę i umiejętności - mówił ks. Wyrostkiewicz.

Mówiąc o ważnej roli nauczycieli, kaznodzieja ukazał ważne zadanie stojące przed uczniami, jakim jest odpowiednie wykorzystanie otrzymanych umiejętności. Wcześniej jednak pytał: - Czy właściwie  korzystacie z wiedzy i doświadczenia waszych nauczycielii? To wiecie tylko wy i Pan Bóg. Oceńcie uczciwie sami. Dziś, gdy stoicie przed egzaminem dojrzałości pozostaje nam życzyć wam samych sukcesów, by patronka dnia, którą nazywamy Stolicą Mądrości wyjednała wam potrzebne łaski, a zwłaszcza te, o których najintensywniej teraz myślicie, by zdać jak najlepiej i dostać się na wymarzone kierunki studiów czy pracy - mówił wikariusz parafii.

Składając życzenia tegorocznym maturzystom, ks. Mariusz zwrócił uwagę, że jest to czas podejmowania decyzji - Życzę wam właściwego wyboru drogi życiowej, której nigdy nie będziecie żałowali i nikt wam jej nie zagłuszy. Niech wasze osiągnięcia i plany będą źródłem radości i szczęścia. Pamiętajcie, że to nie uzdolnienia, ale wytrwałości i pilność decydują o osiągnięciach w życiu i ambicje bez wiedzy są jak statek na suchym lądzie - mówił.

Reklama

Dzieląc się dobrym słowem z ludźmi młodymi, kapłan mówił o priorytetach, jakimi powinien kierować się człowiek w procesie nauczania - Życzymy wam mądrości, nie tylko tej związanej z ilością przeczytanych książek, zdanych egzaminów czy tytułów naukowych. To wszystko jest ważne. Życzymy, aby Maryja, Stolica Mądrości pomogła wam w zrozumieniu i przybliżeniu się do najważniejszej mądrości - mądrości krzyża - tajemnicy tego, że “Bóg tak umiłował świat, że dał swojego Syna” - podkreślił kaznodzieja.

Człowiek w swoim życiu stawia wiele pytań. W sytuacjach, gdy coś się nam nie powiedzie, albo wydarzy się nieplanowane, pytamy - “dlaczego?” - Perspektywa chrześcijańska pokazuje, że trzeba ufać w Boże prowadzenie. W Jego miłość, ufność, mądrość krzyża, który jest na miarę możliwości każdego z nas. Nade wszystko trzeba prosić Maryję, aby nam pomogła ufać, że w tym, co nas spotyka jest sens, który dla nas póki co nie jest rozumiany - mówił ks. Wyrostkiewicz.

Na zakończenie padły słowa św. Jana Pawła II: - Droga Młodzieży! Dzisiejszy świat potrzebuje was. On potrzebuje waszej odwagi, nadziei, wiary i wytrwałości. Świat jutra będzie budowany przez was. Usiłujcie być bezinteresowni. Nie pozwólcie, by opanowały was rzeczy materialne. Bądźcie aktywnymi członkami Ludu Bożego i bądźcie w zgodzie z drugim człowiekiem

W modlitwie uczestniczyli reprezentanci Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej wraz z opiekunem ks. Kamilem Kasztelanem oraz duszpasterze parafii.

Maturzyści z niecierpliwością oczekują rozpoczęcia egzaminów dojrzałości. Jak zaznaczają, pojawia się stres, ale bo pojawia się wiele niewiadomych, jednak nastawiają się do nich pozytywnie - To jeden z pierwszych poważniejszych egzaminów w moim życiu. Jutro ważny przedmiot - język polski. Chciałabym osiągnąć jak najlepszy wynik, ponieważ zależy mi, aby dostać się na mój wymarzony uniwersytet - mówi nam Kasia, maturzystka z Wrocławia i dodaje - o tej Mszy św. dowiedziałam się z internetu, postanowiłam przyjść, aby prosić o Boże błogosławieństwo.

2021-05-03 19:52

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany proboszczów w Archidiecezji Warszawskiej

Nowy rektor kościoła akademickiego św. Anny i trzej proboszczowie obejmą z dniem 26 czerwca nowe funkcje. Dziś odebrali dekrety z rąk kard. Kazimierza Nycza kierujące ich do nowych zadań. Kameralna uroczystość odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

1. Ks. Mateusz Gawarski dotychczasowy wikariusz i duszpasterz akademicki kościoła św. Anny mianowany rektorem kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie

CZYTAJ DALEJ

Sprzeciw wychowanków ks. A. Zienkiewicza wobec Nagrody Wrocławia dla Ogólnopolskiego Strajku Kobiet

2021-06-21 12:40

Karol Porwich/Niedziela

Nie milkną echa po kontrowersyjnej decyzji Rady Miejskiej Wrocław związanej z przyznaniem Nagrody Wrocławia za rok 2021 - Ogólnopolskiemu Strajkowi Kobiet . Swoje oburzenie wyraża wiele środowisk działających w mieście. Protest w tej sprawie wyrazili także Wychowankowie Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. Złożyli go na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej, Bohdana Aniszczyka.

CZYTAJ DALEJ

Wdzięczność za 56 lat kapłaństwa bp Antoniego Długosza

2021-06-21 19:35

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kapłaństwo

bp Antoni Długosz

Karol Porwich/Niedziela

Za 56 lat kapłaństwa dziękowało dziś na Jasnej Górze sześciu księży jubilatów arch. częstochowskiej. Wśród nich biskup senior Antoni Długosz. - Chcemy wciąż służyć Bogu i ludziom, i czynić to w radości - podkreślał jubilat.

- Wdzięczność wyrażam Panu Jezusowi, że się dzieli tak wielkim darem z nami, bo głosimy Słowo Boże i przez nas Jezus udziela sakramentów świętych - powiedział bp Długosz. Żartobliwie dodał: „ kiedy mam spotkania z dziećmi zapominam ile mam lat i ile mam lat kapłaństwa. Dziękuję Panu Bogu, że jeszcze wiem, jak się nazywam i nie szukam Długosza”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję