Reklama

Niedziela Wrocławska

Dziedzictwo Edyty Stein

Na mocy podpisanej w kwietniu umowy o realizacji programu kulturowego „Dziedzictwo Edyty Stein”. Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Towarzystwo im. Edyty Stein podejmują nową formę wspólnych działań.

Archiwum Domu Edyty Stein we Wrocławiu

Program będzie realizowany w latach 2021-2025 i będzie obejmował m.in.: oprowadzanie po wystawie stałej Domu Edyty Stein przez certyfikowanych przez Towarzystwo przewodników; cykle spotkań nt. twórczości i życia Edyty Stein; działania i projekty edukacyjne skierowane do uczniów wrocławskich szkół i innych grup; debaty, koncerty salonowe oraz bieżącą pracę badawczą (artykuły, tłumaczenia, opracowania tekstów źródłowych). W ciągu pięciu lat odbędą się też m.in. dwie międzynarodowe konferencje naukowe, a wystawa stała prezentowana w Domu Edyty Stein zostanie poszerzona o nowe pomieszczenie, w którym będą prezentowane nowe eksponaty. Będzie to możliwe dzięki przekazaniu nowych materiałów archiwalnych przez Shlomo Cohena – wnuka Elfriede Tworoger (siostry Edyty Stein) dotyczących życia jego matki – Eriki Tworoger. Wydana zostanie też bogato ilustrowana publikacja „Z Breslau do Jerozolimy. Channah Erika Tworoger – siostrzenica Edyty Stein”, która prezentować będzie unikatowe dokumenty, listy i zdjęcia rodziny Steinów.

Najbliższe działania obejmują kilka długofalowych cykli, w tym cykl naukowy związany z wykładami specjalistów zajmujących się myślą i dorobkiem Edyty Stein. Cztery z wykładów odbędą się już w maju i czerwcu:

Reklama

„Filozofia psychologii i humanistyki”, o. dr Piotr Janik (Akademia Ignatianum, Kraków);

„Wprowadzenie do filozofii”, ks. prof. Jerzy Machnacz (Papieski Wydział Teologiczny, Wrocław);

„Traktat o państwie”, prof. Justyna Miklaszewska (Uniwersytet Jagielloński, Kraków);

Reklama

„Budowa osoby ludzkiej. Antropologia filozoficzna”, dr Jadwiga Guerrero van der Meijden (Uniwersytet Jagielloński, Kraków).

W ramach cyklu „Akademia duchowości Edyty Stein” odbędą się spotkania i zostaną opublikowane artykuły związane z ważnymi datami z życia Steinów. Więcej informacji na stronie www.edytastein.org.pl oraz FB https://www.facebook.com/domedytystein.

Program realizowany jest przez Towarzystwo im. Edyty Stein oraz Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz ze środków Miasta Wrocław.

2021-05-05 17:42

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: zagrożeni benedyktyni i krzyż w Dolinie Poległych

2021-07-23 16:30

[ TEMATY ]

Hiszpania

benedyktyni

Dolina Poległych

Vatican News/ANSA

Projekt ustawy o pamięci demokratycznej, który w tym tygodniu przyjął hiszpański rząd, budzi niepokój wielu środowisk, w tym także Kościoła. Zdaniem opozycji jest zamachem na demokrację. Z kolei większościowe zrzeszenie prokuratorów uważa, że tekst jest niejasny, dwuznaczny, a nawet sprzeczny w sobie. Ustawa wymierzona jest m. in. w tak emblematyczne miejsce, jakim jest bazylika Świętego Krzyża w Dolinie Poległych koło Madrytu. To w niej został pochowany gen. Francisco Franco.

Niepokój budzi przyszłość bazyliki Świętego Krzyża w Dolinie Poległych oraz benedyktynów, którzy opiekują się nią od 1958 r. Lewicowy rząd chce desakralizacji świątyni i przedefiniowania Doliny Poległych. W konsekwencji benedyktyni zostaliby zmuszeni do opuszczenia opactwa.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dziś uroczystości w 5. rocznicę Światowych Dni Młodzieży

2021-07-24 08:27

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/Facebook

W sobotnie popołudnie i wieczór w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Do udziału zaproszeni są także młodzi ludzie, którzy będą śledzić uroczystości za pośrednictwem transmisji online. Podczas spotkania odbędzie się premiera polskiej wersji hymnu ŚDM Lizbona 2023.

Konkurs wiedzy nt. Światowych Dni Młodzieży, spotkanie poświęcone przygotowaniom do ŚDM Lizbona 2023, Msza św. i koncert uwielbieniowy, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi hymn spotkania młodych w Portugalii - to program obchodów 5. rocznicy ŚDM Kraków 2016. Rozpoczną się one w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II i są otwarte dla wszystkich młodych ludzi, także tych, którzy będą łączyć się za pośrednictwem transmisji online.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję