Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Papieska wystawa wędruje po diecezji

Wystawa plenerowa poświęcona pierwszej pielgrzymce papieża do Polski gości w różnych miejscach diecezji bielsko-żywieckiej.

[ TEMATY ]

wystawa

św. Jan Paweł II

A. Omyliński

Plenerowa wystawa papieska gości w naszej diecezji.

Plenerowa wystawa papieska gości w naszej diecezji.

W marcu można było ją oglądać na dziedzińcu kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej. Następnie pojawiła się w Kaniowie i obecnie przy parafii św. Macieja w Andrychowie.

Wystawa pt.: „Wstańcie, chodźmy... Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski” składa się z kilku plansz umieszczonych w specjalnych stabilnych konstrukcjach. Poświęcone są poszczególnym miejscom, które papież odwiedził w 1979 roku, jak: Warszawa, Gniezno, Częstochowa, Kraków, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ. Przy każdym opisie umieszczono niepublikowane dotąd fotografie, które pochodzą ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz archiwum IPN-u, a także fragmenty przemówień Jana Pawła II i dokumentów ukazujących stosunek władz komunistycznych do papieskiej pielgrzymki do Polski.

Reklama

Wizyta Jana Pawła II była według badanych, wydarzeniem przełomowym. Polskie społeczeństwo odzyskało dzięki papieżowi poczucie dumy i własnej wartości – czytamy na jednej z plansz.

Na wystawie umieszczono również kody QR dla użytkowników smartfonów. Po przeskanowaniu kodów, mogą posłuchać nagrań papieskich homilii czy obejrzeć filmy związane z tym pamiętnym wydarzeniem.

Przygotował ją Oddział IPN w Katowicach. W diecezji bielsko-żywieckiej organizacją wystawy w poszczególnych miejscach zajął się Klub Inteligencji Katolickiej w Bielsku- Białej, chcąc przez to przypominać, jak ważną rolę odegrał papież Jan Paweł II dla naszego kraju.

2021-05-06 12:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza święta z Ameryki

Niedziela warszawska 38/2017, str. 5

[ TEMATY ]

wystawa

Wojciech Łączyński

Kard. Kazimierz Nycz i Ambasador Peru podczas otwarcia wystawy w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Kard. Kazimierz Nycz i Ambasador Peru podczas
otwarcia wystawy w Muzeum Archidiecezji
Warszawskiej

Gdy była niemowlęciem, jeden ze służących zauważył, że po przykryciu jej twarzy kocykiem, ta przemieniła się w piękną różę. To tylko jedna z ciekawostek, którą można poznać na nowej wystawie w Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie

Uroczyste otwarcie wystawy poprzedziła Msza św. w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. W homilii hierarcha, przypominając biografię tej pochodzącej z Peru świętej, wyraził nadzieję, że zbliży ona do siebie nasze narody. – Niech modlitwa w naszej archikatedrze będzie nie tylko uczczeniem św. Róży z Limy w roku 400-lecia jej śmierci, ale niech będzie też modlitwą o to, byśmy się zbliżyli do siebie wszyscy, tak jak ona zbliżała do siebie ludzi. Byśmy umieli wejść na drogę modlitwy kontemplacyjnej, tak jak ona potrafiła na nią wejść i umieli brać codzienny krzyż swego życiowego powołania, nieść go i naśladować Chrystusa – powiedział Metropolita Warszawski.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: kryzys wykorzystywania seksualnego dotyczy istoty wspólnoty Kościoła

2021-09-22 11:26

[ TEMATY ]

pedofilia

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

Kryzys spowodowany wykorzystywaniem seksualnym małoletnich dotyka istoty wspólnoty Kościoła - powiedział dziś w Warszawie abp Wojciech Polak. - W skrzywdzonym człowieku został sprofanowany Bóg - podkreślił Prymas Polski, dodając, że skuteczna ochrona małoletnich wymaga współpracy wszystkich, którzy tworzą Kościół.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przemawiał na zakończenie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”, która odbywała się w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli świeccy i duchowni z 20 krajów Europy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję