Reklama

Niedziela Wrocławska

Najbardziej delikatne rekolekcje

W Głębowicach odbędą się rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka. O wydarzeniu opowiadają Iwona Włodarczyk-Grabiec oraz Krzysztof Grabiec.

pixabay.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ks. Łukasz Romańczuk: Po raz pierwszy odbędą się rekolekcje po stracie dziecka. Dlaczego zdecydowali się państwo podjąć prowadzenia takich rekolekcji?

Krzysztof Grabiec: Postanowiliśmy zorganizować “Rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka” z potrzeby serca. Przed trzema laty straciliśmy syna. Przeszukując internet natrafiliśmy na tego typu rekolekcje. Odbywały się one na terenie diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Początkowo mieliśmy opory. Obawialiśmy się, że będzie to jakaś grupowa terapia czy też warsztaty podczas których będziemy musieli mówić o swoim bólu. W rzeczywistości było inaczej. To były prawdziwe rekolekcje i to było dla nas, podobnie jak dla innych uczestników bardzo ważne. Widząc potrzebę działania, chcieliśmy służyć innym rodzicom na terenie naszej archidiecezji. Dlatego też zgłosiliśmy się o pomoc do Wydziału Duszpasterskiego do ks. Arkadiusza Krziżoka i ks. Stanisława Paszkowskiego z Duszpasterstwa Rodzin. Nasza inicjatywa została przyjęta i z tego bardzo się cieszymy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Ł.R: W jakich miejscach, oprócz Skrzatusza odbywają się takie rekolekcje?

Iwona Włodarczyk-Grabiec: Rekolekcje tego typu odbywają się tylko w dwóch ośrodkach. Jeden z nich znajduje się w Gdańsku, a drugi właśnie w Skrzatuszu. Z racji deficytu miejsc, gdzie rodzice po stracie dziecka mogą odbyć specjalne dla nich rekolekcje, obecni z nami byli także rodzice z Kielc czy Suwałk. Łącznie 15 par.

Ks. Ł.R: Osoby widzące zaproszenie na rekolekcje mogą mieć różnego rodzaju obawy. A jak to wyglądało w państwa przypadku?

I. W-G: Moje obawy były bardzo duże. Bałam się, że ktoś mnie będzie przepytywał: w jakich okolicznościach? A dlaczego? A jak się pani teraz czuje? Kim jesteśmy? - A ja nie chciałam o tego typu rzeczach opowiadać. Było wręcz przeciwnie. Tam czekano na nas i nie oczekiwano od nas niczego. Wszystko, to co było czyli konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza św, było zaproponowane. Nikt nie stwarzał presji. Były to najbardziej delikatne rekolekcje jakie przeżyłam.

Reklama

K.G: Nic nie musieliśmy dawać z siebie. Wszystko było nam dane. Czuliśmy taką delikatność, wolność, niezwykły szacunek i przyjęcie. Od pierwszej rozmowy telefonicznej z organizatorką poprzez wszystkie inne formalności i pobyt, czuliśmy się jak w domu. Nic nie było narzucane i to był dla nas niezwykły czas refleksji, modlitwy, adoracji.

Ks. Ł.R: A z czego może wynikać mała ilość takich rekolekcji?

I. W-G: Niewiele osób potrafi zrozumieć ból, który spotyka rodziców po stracie dziecka. Mała ilość rekolekcji może wynikać ze strachu spotkania z tak wielkim cierpieniem, ale gwarantuję, że kontakt z takimi rodzicami można porównać do relacji z Chrystusem cierpiącym.

Cierpienie, które nas spotkało jest w moim życiu jednym z największych cierpień. Teraz dopiero rozumiem, że nie każdy potrafi zrozumieć ten ból i taka mała ilość rekolekcji może wynikać ze strachu z kontaktem

Ks. Ł.R: Do kogo skierowane są rekolekcje?

I.W-G: Adresowane są rodziców, którzy stracili dziecko lub kilkoro dzieci w różnych okolicznościach. Tych, którzy stracili dziecko przed narodzeniem, czy to w wyniku poronienia, martwego urodzenia, ale także w sytuacji wypadku, choroby, samobójstwa czy morderstwa.

K.G: Podczas rekolekcji można pozostać anonimowym. Nie pytamy o wiarę czy przeżycia duchowe. Z tego, co wiemy pojawiają się osoby niewierzące, które poszukują wsparcia w tak trudnej sytuacji.

Ks. Ł.R: Czego mogą się spodziewać rodzice uczestnicząc w rekolekcjach?

I.W-G: Wszystkie punkty, które zawiera plan są dobrowolne. Chodzi o to, aby rodzice czuli pełną swobodę. Nawet jeśli ktoś uzna, w którymś momencie rekolekcji, że nie chce tu być, może śmiało wrócić do domu. Nie ma żadnego przymusu. Pary będą spożywały posiłki siedząc we dwoje przy stoliku, żeby zagwarantować spokój. Każdy z uczestników jest na innym etapie przeżywania żałoby, dlatego nie chcemy ingerować w ten czas. Podczas rekolekcji istnieje możliwość osobistego spotkania z organizatorami, osobami głoszącymi konferencje, panią psycholog i wtedy można powiedzieć o swoich osobistych przeżyciach.

Reklama

K.G: Każdy spotka się z życzliwym przyjęciem. Są to rekolekcje, a nie warsztaty. Jest możliwość adoracji, co daje możliwość wyciszenia się przed Bogiem. Będzie Eucharystia i konferencje. Każdy, niezależnie od stanu ducha, odnajdzie się w tej przestrzeni. Nie ma koncentracji na rodzicach, ale jest głoszona Ewangelia. Nie ma to być obrona Pana Boga czy pocieszenie. Podczas rekolekcji przewidziany jest czas, gdy jesteśmy razem ze sobą. Organizatorzy obsługują rekolektantów, ale panuje bardzo spokojna atmosfera. Nie jest to spotkanie animowane. Dbamy o siebie wzajemnie, a podejmowane tematy są spontaniczne.

Ks. Ł.R: Kto należy do grupy prowadzącej rekolekcje?

I.W-G: Nie jest to tak, że my sami chcieliśmy prowadzić te rekolekcje. Otrzymaliśmy taką propozycję, aby ból którego doświadczamy był źródłem służby. Po dwóch i pół roku obaw, ulegliśmy prośbie. Po dość szczegółowych wytycznych o. Piotra Włodygi, benedyktyna z Tyńca, a obecnie posługującego w Starym Krakowie, zaczęliśmy szukać. Wiele osób nam odmówiło, bojąc się tego zadania. Pozytywnie na naszą prośbę odpowiedział: bp Andrzej Siemieniewski, o. Roman Celary, franciszkanin, s. Klara Witkowska ze Wspólnoty Uczennic Krzyża oraz pani psycholog Magdalena Matuszczak.

Ks. Ł.R: Jak można zapisać się na rekolekcje?

K.G.: Rekolekcje odbywają się od 28 do 30 maja w Głębowicach. Każda z parafii naszej archidiecezji otrzymała plakat, na którym znajduje się szczegółowa informacja z numerem telefonu (508-098-589), adresem mailowym (rekolekcje.postracie@gmail.com) i zaproszeniem na rekolekcje. Informacje znajdują się także na stronie Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej.

2021-05-10 10:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 6, 44-51.

Czwartek, 18 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

iv>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję