Reklama

Kościół

„Solidarność” Rolników Indywidualnych z Nagrodą im. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2020

Nagrodę im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego, długoletniego Krajowego Duszpasterza Rolników, za rok 2020 otrzymał dziś Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Przyznanie nagrody nastąpiło w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski dokładnie w dniu 40. rocznicy rejestracji rolniczego związku zawodowego.

[ TEMATY ]

Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego

flickr.com/episkopatnews

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nagroda miała zostać przyznana w czasie uroczystej gali, ale z powodu trwającej pandemii nie było to możliwe. Jeśli natomiast obostrzenia zostaną poluzowane na tyle, aby taką uroczystość zorganizować, nagroda zostanie przyznana 17 czerwca, oczywiście w ramach istniejących w tym momencie wszelkich ograniczeń sanitarnych - poinformował w trakcie dzisiejszego spotkania rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Kapituła Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego postanowiła tym razem uczcić 40 lat istnienia Związku Rolników Indywidualnych. Po strajkach sierpniowych w 1980 r. rolnicy musieli podjąć nieugiętą walkę z władzami komunistycznymi o zalegalizowanie swojej niezależnej organizacji. Walka trwała 9 miesięcy. Rejestracja rolniczej „Solidarności” nastąpiła 12 maja 1981 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W specjalnej uchwale uzasadniającej przyznanie nagrody przypomniano rolę Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, bowiem bez jego zdecydowanego wsparcia i twardych nacisków na władze - w połączeniu z odwagą tysięcy chłopów polskich – powstanie NSZZ RI „Solidarność” byłoby niemożliwe. Prymas zawsze bronił rolników i rolniczego prawa do ziemi. Krytykował też postępujący brak miłości do ojczystych zagonów, czego przejawem była ucieczka wiejskiej młodzieży do miast w celu znalezienia łatwiejszego życia.

"Jednocześnie Kapituła chyli głowę przed często zapomnianymi bohaterami tamtych lat. Wielu rolników traciło życie i zdrowie w walce o wolność zrzeszania się. Uznanie należy się również kapłanom z parafii wiejskich i małomiasteczkowych, którzy wspierali niezależny ruch ludowy, a w stanie wojennym i latach 80. ubiegłego wieku umożliwiali działanie podziemnej organizacji" - czytamy w uchwale, której treść odczytał bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski i honorowy przewodniczący Kapituły Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego.

Reklama

flickr.com/episkopatnews

Bp Artur Miziński

Bp Artur Miziński

Kapituła doceniła też program Związku, który za priorytet uznaje obronę polskiej ziemi, prawo do prywatnej własności, troskę o trwałość rodzinnych gospodarstw rolnych, obronę tradycji i chrześcijańskiego systemu wartości. „Solidarność" Rolników Indywidualnych zawsze uważała, że prawo do efektywnego gospodarowania na własnej ziemi to racja stanu państwa polskiego i warunek jego niepodległości.

Podziel się cytatem

Reklama

Kapituła wysoko oceniła, że w swej 40-letniej historii NSZZ RI „Solidarność”, walcząc o prawa rolników, był i jest związkiem, który nie boi się zmian i czynnie uczestniczy w przemianach w Polsce i Europie. Członkowie Związku są świadomi odpowiedzialności za oddaną im do zagospodarowania ziemię, za siłę rodziny i kraju.

Reklama

Teresa Hałas, przewodnicząca Związku Rolników Indywidualnych "Solidarność" nie kryła wzruszenia decyzją o przyznaniu nagrody kierowanemu przez nią związkowi. - To dla nas wielki dzień. Mam świadomość, że za mną jest historia i tysiące działaczy oraz postawa wielkiego Polaka, Prymasa Tysiąclecia - powiedziała.

W swoim przemówieniu przypomniała o niezwykle trudnej drodze rolników do stworzenia i zalegalizowania w czasach komunistycznych niezależnej struktury związkowej, co bardzo często bywało okupione represjami ze strony władzy - aresztowaniami i biciem rolników, konfiskatą ziemi i całych gospodarstw rolnych, o których zwrot czasami walka trwa do dzisiaj. Przyznana nagroda - dodała przewodnicząca - daje rolnikom swoiste poczucie wartości, że ta walka była potrzebna.

flickr.com/episkopatnews

Związek Rolników Indywidualnych „Solidarność” laureatem Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za 2020 rok - Warszawa, 12 V 2021 r.

Związek Rolników Indywidualnych „Solidarność” laureatem Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za 2020 rok - Warszawa, 12 V 2021 r.

Teresa Hałas podkreśliła też twardą postawę kard. Wyszyńskiego, który w lutym 1981 r. w liście do I sekretarza KC PZPR Stanisława Kani tłumaczył potrzebę powołania rolniczej "Solidarności". "I kładę, Panie Pierwszy Sekretarzu, na Pana serce taką odpowiedzialność, byście dorośli do tego i dali szansę polskiej wsi" - pisał Prymas Wyszyński.

Prestiżowa Nagroda im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego, przyznana została przez Fundację „Solidarna Wieś” po raz siedemnasty. Dotychczas laureatami były osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla spraw rolnictwa, kultury oraz rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego wsi i małych ojczyzn: prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Maria Radomska, kard. Józef Glemp, ks. prał. Bogusław Bijak, bp Alojzy Orszulik, dr Maria Stolzman, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Roman Kluska, Josef Rottenaicher, abp Józef Michalik, prof. Alojzy Szymański, o. dr Stanisław Jaromi, ks. Kazimierz Kaczor, prof. Jacek Hilszczański, zespół pieśni i tańca „Mazowsze”, abp Henryk Hoser. Nagroda składa się z dyplomu, statuetki autorstwa Pawła Szcześniaka i symboliczna kwota pieniężna.

Reklama

Sławomir Siwek, przewodniczący Rady Fundacji "Solidarna Wieś" przyznającej nagrodę przypomniał, że Fundacja działa przede wszystkim na rzecz rozwoju cywilizacyjnego wsi i małych miast. Przyznaje również stypendia tego samego imienia dla młodych osób z tych terenów, którzy mimo trudności ekonomicznych pragną się uczyć.

Bp Roman Andrzejewski żył w latach 1938-2003. Urodził się w Morzyczynie na Kujawach, w rodzinie rolników.Święcenia kapłańskie otrzymał w 1961 r. Był absolwentem KUL, doktorat z filologii klasycznej otrzymał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładał na KUL, WSD we Włocławku. W czasie studiów specjalistycznych w Rzymie pracował w polskiej sekcji Radia Watykańskiego. W 1981 otrzymał nominację na biskupa pomocniczego włocławskiego. Był pierwszym biskupem stanu wojennego. W latach 1988-1996 przewodniczył Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników, a następnie, do 2001 był Krajowym Duszpasterzem Rolników.

flickr.com/episkopatnews

Związek Rolników Indywidualnych „Solidarność” laureatem Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za 2020 rok - Warszawa, 12 V 2021 r.

Związek Rolników Indywidualnych „Solidarność” laureatem Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za 2020 rok - Warszawa, 12 V 2021 r.

Zainicjował powstawanie katolickich uniwersytetów ludowych. Powołał Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników, inicjował powstanie i patronował istnieniu rolniczej prasy. Stawał na czele zespołów dobrych usług w czasie konfliktów i negocjacji rolników z rządem. Był współfundatorem Fundacji "Solidarna Wieś". Jego dewiza biskupia to: "Ludzkie ku Boskiemu", a ulubiona sentencja: "Uszanuj pracę drugiego...". Często odwiedzał Polaków w dawnych republikach sowieckich, bywało, że odprawiał msze św. w prywatnych domach i ruinach zniszczonych polskich kościołów. Syn rolników - uwielbiał pracę w ogrodzie i na polu u rodziny. Zmarł przedwcześnie 7 lipca 2003 r. Zgodnie z jego wolą został pochowany na terenie sanktuarium w Licheniu.

2021-05-12 11:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

2024-03-27 18:21

Adobe Stock

Prokuratura postawiła w środę zarzuty pięciu osobom w związku ze sprawą wykorzystania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Wśród nich jest czterech urzędników resortu sprawiedliwości i „beneficjent funduszu” ks. Michał O. W ramach Funduszu ośrodkowi „Archipelag” miała zostać przyznana dotacja na kwotę blisko 100 milionów złotych.

- Ks. Michał O. działając wspólnie w porozumieniu z tymi urzędnikami, doprowadził do wypłaty tych środków. Tutaj istotną kwestią jest to, że działali wspólnie i w porozumieniu - poinformował dziś podczas konferencji rzecznik prasowy prok. Przemysław Nowak. Zapowiedział, że będą kierowane wnioski o tymczasowy areszt wobec trzech osób, a zebrany materiał dowodowy będzie analizowany pod kątem uchylenia immunitetu politykom. Powstające na warszawskim Wilanowie centrum terapeutyczne ma na celu pomoc ofiarom przemocy.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i... Nieobecności Jezusa. Tajemnica Wielkiego Czwartku – z ustanowieniem Eucharystii i kapłaństwa – wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy.

CZYTAJ DALEJ

Wspaniałe świadectwo wrażliwości liturgicznej

2024-03-28 12:37

[ TEMATY ]

Msza Wieczerzy Pańskiej

parafia św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze

procesja z darami

Archiwum parafii

Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii - mówi Iwona Szablewska (pierwsza z prawej)

Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii - mówi Iwona Szablewska (pierwsza z prawej)

Parafia wprawdzie niewielka, ale zaangażowanie i hojność wiernych – bardzo duże. Parafia św. Stanisława Kostki to zielonogórski fenomen. W tym roku na procesję z darami na Mszę Wieczerzy Pańskiej uzbierano tam ogromną sumę, a w samą procesję zaangażowało się ponad 200 osób!

- Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii, bardzo związana z tym jak mocno stawiamy na liturgię i na edukację liturgiczną wszystkich wiernych – mówi Iwona Szablewska, wiceprzewodnicząca duszpasterskiej rady parafialnej i precentorka. - Jesteśmy bardzo małą parafią jak na realia Zielonej Góry, bo liczymy 3,5 tys. mieszkańców, a do kościoła w niedzielę na Mszę św. regularnie przychodzi 400 osób. W procesję z darami w tym roku zaangażowało się 250 osób. To ponad 70 rodzin, co daje nam 150 osób, i kolejne 100 osób, niepowtarzalnych, to ci, którzy są we wspólnotach. Zwyczaj jest taki, że w ciągu roku przyglądamy się, co jest tak naprawdę potrzebne jeszcze do sprawowania liturgii, a że jesteśmy młodą parafią „na dorobku” to wiele rzeczy nam brakowało, więc zawsze staramy się ustalać priorytety z proboszczem i służbą liturgiczną – podkreśla pani Iwona. Dodaje, że we wszystkim ważna jest też transparentność, by ofiarodawcy mieli świadomość, na co i w jaki sposób zostały rozdysponowane pieniądze. - W procesję z darami czynnie zaangażowało się 62,5% parafian. To wspaniałe świadectwo wrażliwości liturgicznej, dbania o jej piękno – to wszystko dla naszego Pana Jezusa Chrystusa – mówi Iwona Szablewska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję