Reklama

Wiadomości

Jarosław Kaczyński: Polski Ład jest oparty o polskie wartości

Wszystko wskazuje na to, że kończy się pandemia, ale bez jej dogaszenia te wszystkie plany nie będą miały żadnego sensu - mówił w sobotę podczas prezentacji Polskiego Ładu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 • Będzie ustawa o jakości świadczeń lekarskich; Stworzymy Fundusz Modernizacji Szpitali
  • Mieszkanie lub dom bez wkładu własnego oraz pakiet dopłat dla rodzin
   • Emerytura i renta bez podatku do 2500 zł
   • Podnosimy kwotę wolną od podatku do 30 tys. PLN
   • Podwyższymy II próg podatkowy z 85 tys do 120 tys rocznie; zniesiemy umowy śmieciowe
   • Realizacja budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 bę-dzie możliwa jedynie na podstawie zgłoszenia
   • Wprowadzimy ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym; opracujemy kodeks rolny

   "Przypadł mi dzisiaj zaszczyt przedstawienia wstępu do omówienia programu Polski Ład - programu obszernego, wielkiego, programu, który został sformułowany niedawno i dzisiaj po różnego rodzaju przygodach ma być przedstawiony Polakom" - mówił prezes PiS.

   "Ktoś zapyta, dlaczego dzisiaj, teraz. Otóż wszystko wskazuje na to, że kończy się pandemia. Oczywiście nie jesteśmy tego pewni i ciągle musimy zdawać sobie sprawę z tego, że bez dogaszenia pandemii, jeśli się będzie ona dalej szarzyć, a od czasu do czasu wybuchać jak ognisko, to wtedy wszystkie plany nie będą miały żadnego sensu" - dodał Kaczyński.

   Polski Ład ma zrealizować polskie aspiracje, a może coś trudniejszego, polskie marzenia - powiedział podczas prezentacji Nowego Ładu prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński.

   Prezes PiS podkreślił, że "Polski Ład jest oparty o polskie wartości".

   Podziel się cytatem

   Reklama

   "Zawsze prowadziliśmy naszą politykę właśnie w oparciu o takie wartości" - przekonywał Kaczyński. "Polska oparta o tradycję, o solidarność, Polska sprawiedliwa, Polska równych szans, niezależnie od tego gdzie się urodził, zarówno w wymiarze społecznym jak i terytorialnym, to był nasz cel i to był polski cel, bo to jest głęboko osadzone w naszej kulturze, naszej tradycji i naszym myśleniu" - podkreślał.

   Stąd, jak mówił, jest ta nazwa Polski Ład. "Polski Ład ma zrealizować polskie aspiracje, a może nawet jeszcze coś więcej, jeszcze coś trudniejszego, polskie marzenia" - zaznaczył prezes PiS.

   Wypowiedź wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego
   Prezentacja programu rozwoju Polski “Polski Ład”

   - Przypadł mi dzisiaj zaszczyt przedstawienia wstępu do omówienia Programu Polski Ład. Programu obszernego, wielkiego, programu, który został sformułowany niedawno i dzisiaj po różnego rodzaju przygodach, ma być przedstawiony Polakom.

   - Ktoś zapyta: dlaczego dzisiaj, dlaczego teraz? Wszystko wskazuje na to, że kończy się pandemia. Nie jesteśmy tego pewni i ciągle musimy zdawać sobie sprawę, że bez jej dogaszenia, jeśli będzie dalej się szerzyć, to wszystkie plany nie będą miały sensu.

   - Wierzymy w siłę Polskiego państwa, w jego sprawność i w rozsądek Polaków.

   - Trzeba zadać kolejne pytanie: dlaczego taka nazwa? Dlaczego Polski Ład? W ciągu ostatnich 5 lat działaliśmy sprawnie. Istniała strategia odpowiedzialnego rozwoju i bardzo się sprawdzała. Polska rozwijała się na dwa sposoby - gospodarczo w dobrym tempie i jednocześnie rozwijała się społecznie - rosły płace, ograniczono nędzę, zmniejszały się dystanse społeczne.

   Reklama

   - Na czoło trzeba wysunąć to, co jest znakiem firmowym Zjednoczonej Prawicy - polityka społeczna.

   Polski Ład jest z dwóch powodów. Dlatego, że Polacy są głęboko przekonani i słusznie przekonani, że należy im się taki poziom życia jak w krajach na zachód, a po części też na południe od naszych granic. My chcemy te aspiracje zaspokoić. To naprawdę jest szansa. Szansa tego, żeby te polskie aspiracje zostały załatwione w ciągu tego 10-lecia. Nie możemy tego zmarnować.

   - Jest też druga przyczyna. Polski Ład jest oparty o polskie wartości. Prowadziliśmy zawsze naszą politykę w oparciu o nie. Polska oparta o tradycje, solidarność, Polska sprawiedliwa, równych szans - nie ważne, kto gdzie się urodził. To był nasz cel. To jest Polski cel.

   - Z tych dwóch powodów ta nazwa. Polski Ład, który ma zrealizować polskie aspiracje, a może nawet jeszcze coś więcej, coś trudniejszego - polskie marzenia.

   - Zweryfikowałem to, co zostało już przeze mnie powiedziane, jeśli chodzi o kontynuację drogi. To jest przede wszystkim sprawa opieki zdrowotnej - w każdym badaniu jest dzisiaj stawiana na pierwszym miejscu. Sprawa pracy i płacy, sprawa mieszkań, wreszcie wielka sprawa polskiej wsi. Kwestia ostatnia - tożsamość.

   - Co ma się zdarzyć w polskiej służbie zdrowia? Na służbę zdrowia jest zawsze za mało pieniędzy. Zwiększyliśmy bardzo wydatki. Ale to ciągle za mało. Chcemy więcej. Chcemy w 2023 r. osiągnąć 6 proc. PKB. Chcemy w 2027 r. osiągnąć 7 proc. PKB.

   - Musimy kształcić coraz więcej lekarzy, dotyczy to również pielęgniarek, ale i innych pracowników służby zdrowia. Przeprowadzimy wielkie procesy inwestycyjne i procesy naprawy, i będziemy mieć do tego wszelkie instrumenty.

   Reklama

   - Pojawią się nowe instytucje, które będą przeprowadzać modernizację, badania, które mają także porządkować sprawy w szpitalach i restrukturyzować - Fundusz Modernizacji Szpitali oraz Agencja Rozwoju Szpitali.

   - Jest sprawa jakości świadczeń. Będzie ustawa o tej jakości. Będzie możliwość kontroli, będzie Fundusz Odszkodowawczy dla tych, którzy padli ofiarą lekarskich błędów. To dziś duży problem.

   - W każdym powiecie będą 24-godzinne dyżury, które będą udzielały pierwszej pomocy. Będzie reorganizacja służby zdrowia tak, aby działała w nagłych wypadkach na trzech poziomach: teleporada, wizyta u lekarza oraz odpowiedni oddział w szpitalu.

   - Będzie mechanizm koordynacji leczenia najcięższych chorób. Sieć onkologiczna, pilotaż ruszył z dobrym wynikiem, podobnie sieci kardiologiczna. Żeby była pełna wiedza o tym, co się dzieje.

   - Ośrodek obsługi pacjentów. Kto będzie chciał, to będzie mógł tam przekazać swoje medyczne dane. Każdy będzie mógł skorzystać z internetu albo infolinii, żeby zapisać się do lekarza. Będą smsy przypominające o wizytach. Cały ten mechanizm ma być bardzo sprawny.

   - Sprawa pracy i płac. Mamy niskie bezrobocie. To jeden z naszych sukcesów. Ale nasze przedsięwzięcia dadzą przynajmniej w tym pierwszym rzucie 500 tys. miejsc pracy.

   - Bardzo ważna dla wielu mln ludzi sprawa płac i emerytur. Z jednej stron liwkidujemy szkodliwy, degresywny system podatkówy, a z drugiej - podnosimy sumę wolną od podatku do 30 tys, zł. Czyli 65 proc. emerytur, a także najniższa płaca będą bez podatku.

   - Ci, którzy zarabiają do 10,5 tys. zł miesięcznie, też będą mieli niewielkie, ale jednak zmniejszenie podatku.

   Reklama

   - Drugi mechanizm obniżenia podatku to obniżenie drugiej stawki podatkowej. W tej chwili to 85 tys. zł rocznie, a będzie 120 tys. Nie zapominamy o tych lepiej zarabiających.

   - Będą i inne zmiany - nastawione na pracę zdalną, na sytuację młodych rodziców. Będziemy dążyć do tego, żeby zostały zmienione umowy śmieciowe, By powstał jeden mechanizm kontraktu pracy. To duże zmiany.

   - Kwestia mieszkaniowa. Tutaj mamy do czynienia z różnego rodzaju barierami. Liczba wybudowanych mieszkań rośnie - zwiększyła się o ok. 50 proc. Ale to zdecydowanie za mało.

   - Jeśli chodzi o tak wielką przeszkodę w zaciąganiu kredytów mieszkaniowych przez młodych ludzi, będzie możliwość uzyskania gwarancji bankowej na 100 tys zł. Problem zostanie zniesiony albo radykalnie ograniczony. To duże pchnięcie do przodu.

   - Sprawa możliwości budowy bez pozwolenia, bez księgi, bez kierownika budowy - tylko na zawiadomienie, domów do 70 m2 z płaskim dachem. To pozwoli na osiągnięcie sytuacji, w której ma się własny dom za sumę stosunkowo niewielką. To będzie naprawdę bardzo ważna zmiana.

   - Polska wieś. Ja kiedyś, kilka lat temu mówiłem, że jestem dumny z tego, że Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje polską wieś. I powtarzam te słowa dzisiaj - jestem z tego dumny, że reprezentujemy różne grupy społeczne. Ci, którzy próbują się od wsi odcinać i próbują ją lekceważyć, są śmieszni i niemądrzy.

   - My polską wieś szanujemy i wiemy, że osiągnięcie równości - jeśli chodzi o poziom życia i poziom szans - jest jeszcze nieosiągnięty. A to jest nasz cel i będziemy w tym kierunku iść. Służyć temu będą najróżniejsze przedsięwzięcia i będzie ich wiele.

   - Na pierwszym planie postawiłbym ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Możliwość przekazania gospodarstwa bez zrzekania się go. To dzisiaj często poważna bariera dla ludzi zmęczonych, którzy mają następców.

   - Chcemy po jakimś czasie opracować kodeks rolny. Są też inne przedsięwzięcia - zwrot za akcyzę od hektara będzie o 10 proc. podwyższony.

   - Uprościmy w radykalny sposób wszelkiego rodzaju procedury, biurokracje, które są związane z produkcją rolną. Zrobimy to w ogromnej mierze przez cyfryzację.

   - Każdy urząd gminny, który będzie chciał się scyfryzować, będzie scyfryzowany. To bardzo ułatwi wykonywanie tych zadań, które wiążą się z prowadzeniem gospodarki rolnej.

   - Takich działań zmierzających do tego, by polskim rolnikom działo się lepiej, jest więcej. Spółki energetyczne dla rolników. To razem z innymi kwestiami doprowadzi do tego, że naprawdę wieś i małe miasta będą szybko się zmieniały.

   Reklama

   - Innymi inwestycjami będą inwestycje typu kulturalnego. 4000 świetlic, boiska, 100 basenów i 300 boisk w tych gminach, gdzie ich dotąd nie ma. Cały plan dotyczący terenów wiejskich to 3600 boisk, które będą poddane renowacji.

   - Chcemy umacniać naszą tożsamość i polską kulturę. Powstanie ustawa, która będzie zapewniała status artysty zawodowego.

   - Chcemy rozbudowywać polskie muzea. W tej chwili jest w realizacji ok. 100, ale to ciągle bardzo daleko od przeciętnej, zachodniej Europy. Będziemy odbudowywać zabytki, zamki. Pałac Saski. Będziemy budowali nowe teatry.

   - W szkołach średnich wprowadzimy naukę historii dwoma nurtami tzn., historię powszechną i historię Polski. Dla każdego z tych nurtów będzie przeznaczone 2-3, może więcej godzin w ciągu tygodnia zajęć. Będzie to ogromna zmiana. Chcemy, aby młodzi ludzie poznawali Polskę, jej historię, kulturę, by wiązali się z Polską.

   - Warto być Polakiem. Warto spełniać polskie aspiracje i polskie marzenia. Dlatego Polski Ład to nowa, wielka ofensywa.

2021-05-15 10:36

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezes PiS: czas wprowadzić w Polsce nowy porządek, jeśli chodzi o ochronę zwierząt

[ TEMATY ]

Kaczyński Jarosław

PAP/Tomasz Gzell

W Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny, jeśli chodzi o ochronę zwierząt - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że jest gotowy projekt ustawy w tej sprawie. Liczymy na poparcie ponadpartyjne - oświadczył szef PiS.

"W Polsce trzeba wprowadzić zupełnie nowy porządek prawny, jeśli chodzi o ochronę zwierząt. Względy, które za tym przemawiają, mają charakter humanitarny, ale jest także jeszcze jeden wzgląd - w Polsce bardzo często mówi się o europeizacji, że Polska powinna być jak Europa. To czasem jest celne, a czasem nie warto się wzorować na państwach, które leżą na zachód od naszych granic. Ale na pewno to jest celne, jeśli mówimy o tym, żeby w Polsce humanitarne standardy odnoszące się do zwierząt były nie gorsze, a nawet może lepsze jeszcze niż w krajach na zachód od naszej granicy" - powiedział szef PiS na wtorkowej konferencji w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

2022-09-30 22:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy w majowych rozważaniach wędrowaliśmy szlakiem maryjnych sanktuariów rozsianych na umęczonej rosyjską agresją ziemi ukraińskiej, nie przypuszczaliśmy, że w październiku będziemy kontynuować nasze wołanie o dar pokoju. Skoro konflikt militarny wciąż trwa a ofiarą rosyjskich działań padają niewinni ludzie, pójdziemy przez październikowe rozważania „z różańcem w ręku po dar pokoju”.

Tematem naszych rozważań będą tytuły, jakie przez wieki mądrość Kościoła nadała Najświętszej Maryi Pannie w różnych modlitwach. Rozpoczniemy od Pozdrowienia Anielskiego.

CZYTAJ DALEJ

Relikwie świętych rodziców i ich córki w Żórawinie

2022-10-02 18:21

Marzena Cyfert

W parafii św. Józefa w Żórawinie wprowadzone zostały relikwie św. Zelii i św. Ludwika Martin oraz ich córki św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Uroczystości przewodniczył ks. Piotr Milewicz z parafii Odkupiciela Świata we Wrocławiu.

W słowie powitania ks. Cezary Chwilczyński, proboszcz parafii podkreślił, że przez wstawiennictwo św. Teresy od Dzieciątka Jezus i jej świętych rodziców, którzy stają się właśnie szczególnymi parafianami, chcemy wypraszać wszelkie potrzebne łaski, zwłaszcza świętość dla rodzin wspólnoty parafialnej. – To właśnie dziś rodzina jest tak bardzo zagrożona, tak wiele rodzin przeżywa kryzys, wiele rodzin się rozpada. Trzeba nam nieustannie się modlić, aby rodzina była Bogiem silna, aby w każdej rodzinie panowały miłość i dobroć. I taki cel przyświeca intronizacji tych relikwii – mówił ks. Chwilczyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję