Reklama

Niedziela Wrocławska

Koncert: “Ks. Franciszek Jordan - Apostoł bez granic”

W Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy odbył się koncert dziękczynienia za beatyfikację ks. Franciszka Marii od Krzyża Jordana. Wydarzenie odbywało się pod patronatem “Niedzieli Wrocławskiej”.

Ks. Łukasz Romańczuk

sopranistka Dominika Zamara, tenor Simone Francesco Liconti,

sopranistka Dominika Zamara, tenor Simone Francesco Liconti,

W koncercie wzięli udział: sopranistka Dominika Zamara, tenor Simone Francesco Liconti, maestro Gianfranco Messina oraz Tetyana Fedevych (skrzypce)

Wczoraj rodzina salwatoriańska przeżywała długo wyczekiwany dzień, beatyfikację swojego założyciela o. Franciszka Marię od Krzyża Jordana. Można powiedzieć, że jesteśmy w sposób szczególny wyróżnieni, a tym samym szczęśliwi, że to właśnie nam dane było uczestniczyć w tym wydarzeniu. Od kilkudziesięciu godzin możemy przyzywać jego wstawiennictwa u Boga - mówił na początku wydarzenia ks. Piotr Filas SDS, proboszcz trzebnickiej parafii.

Ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Piotr Filas SDS - proboszcz i kustosz Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

Ks. Piotr Filas SDS - proboszcz i kustosz Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

Reklama

Koncert “Ks. Franciszek Jordan - Apostoł bez granic” staje się porywem serca i pozytywnym bodźcem w dobie epidemii za dzieło rozpoczęte przez bł. Franciszka Marię od Krzyża Jordana. To właśnie tutaj w bazylice św. Jadwigi Śląskiej pracują od 1945 salwatorianie, duchowi synowie o. Jordana wypełniając jego duchowy testament zapisany w dzienniku duchowym 20 grudnia 1894 roku - “Dopóki jest na świecie choćby jeden człowiek, który nie zna Boga i nie kocha Go ponad wszystko, nie możesz ani chwili spocząć” - mówił ks. P. Filas.

Zanim uczestnicy wysłuchali pierwszego utworu, zostali zaproszeni do wspólnej modlitwy za wstawiennictwem bł. ks. Franciszka Marii od Krzyża Jordana:

Reklama

Panie Jezu Chryste, Zbawicielu świata, przez wstawiennictwo Błogosławionego Franciszka Marii od krzyża Jordana, któremu udzieliłeś daru głębokiej i żywej wiary, niezachwianej nadziei i heroicznej miłości Boga i bliźniego oraz wielkiej gorliwości o zbawienie dusz, prosimy cię, obdarz nas głęboką wiarą i otwartym sercem, abyśmy nigdy nie spoczęli w poznawaniu Ciebie i głoszeniu Ewangelii wszystkim narodom. Udziel nam również łaski, o którą Cię pokornie prosimy. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Po części wstępnej nastąpił początek koncertu. Prowadził go ks. Bogdan Giemza SDS - Nasz koncert dziękczynienia rozpoczynamy od “Pastorale” na organy Jana Sebastiana Bacha. Papież senior Benedykt XVI w przemówieniu w Ratyzbonie w 2006 r, powiedział: “Od zawsze i słusznie organy nazywano królem instrumentów. Potrafią one oddać wszystkie tony stworzenia i wywołać w słuchaczu najwyższe uczucia. Ponadto jak cała dobra muzyka organy potrafią wznieść człowieka nad wszystko co ludzkie i wsłuchać się w to, co Boże” - mówił prowadzący.

Ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Bogdan Giemza SDS

Ks. Bogdan Giemza SDS

Pierwszy utwór organowy - “Pastorale” - Jana Sebastiana Bacha wykonał Gianfranco Messina.

- Dar beatyfikacji to wielka radość. Nie może więc zabraknąć utworu geniusza muzycznego wszechczasów, Wolfganga Amadeusa Mozarta. Wirtuozerskie Alleluja to ostatnia część “motetu “Exultate jubilate” Cieszcie się i radujcie na sopran i orkiestrę. Mozart skomponował go mając lat 17. Wykona go światowa diva Dominika Zamara. Cieszymy się, że po raz kolejny zaszczyciła swoją obecnością nasza bazylikę - zaznaczył ks. Giemza.

Utwór 2: “Alleluja” - Wolfgang Amadeus Mozart - wykonanie: Dominika Zamara.

ks. Łukasz Romańczuk

Dominika Zamara

Dominika Zamara

- Następny utwór także pochodził z repertuaru Mozarta - Owocem jego tytanicznej pracy i geniuszu twórczego jest pieśń kościelna "Ave verum corpus" skomponowana na niecałe pół roku przed śmiercią. Mozart tak mówił o swoich religijnych inspiracjach: "Kto tak jak ja od dziecka wprowadzony jest w mistyczny świat naszej religii, kto słucha z uczuciem wezbranym, a przecie nieświadomym, kto patrzy na szczęśliwych ludzi, kiedy klękają wzruszeni dźwiękami "Agnus Dei" przyjmują komunię, a muzyka ich serc śpiewa "Benedictus", ten zna inny świat. W tej krótkiej pieśni zawiera się mozartowskie pożegnanie i zarazem powitanie innej muzyki i innego świata - wprowadził w kolejny utwór ks. Bogdan Giemza.

Utwór 3: "Ave Verum Corpus" - Wolfgang Amadeus Mozart - wykonanie: tenor Simone Francesco Liconti,

Ks. Lukasz Romańczuk

tenor Simone Francesco Liconti

tenor Simone Francesco Liconti

- "Kto śpiewa, podwójnie się modli" - pisał św. Augustyn z Hippony. Z wdzięcznością za beatyfikację o. Franciszka Jordana, chcemy wielbić Boga słuchając pięknego śpiewu w wykonaniu wspaniałych artystów. Jednym z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej jest Michał Lorenc. Skomponował muzykę do ponad 175 filmów, seriali, spektakli teatralnych. W odróżnieniu od wielu kompozytorów i muzyków jest samoukiem, co po części sprawia, że nie bis się wykorzystywać niebanalnych rozwiązań w komponowanych utworach - podkreślił prowadzący koncert.

Utwór 4: "Ave Maria" - Michał Lorenc - wykonanie: sopranistka Dominika Zamara, tenor Simone Francesco Liconti,

Ks. Łukasz Romańczuk

sopranistka Dominika Zamara, tenor Simone Francesco Liconti,

sopranistka Dominika Zamara, tenor Simone Francesco Liconti,

- "Ludzie, nauczcie się śpiewać i tańczyć, bo Aniołowie w Niebie nie będą wiedzieć, co z wami zrobić" (św. Augustyn). Nie pozostaje nam nic innego jak wziąć sobie do serca tę przestrogę. (...) Teraz wykonane zostaną utwory Gianfranco Messiny "Pastorale" oraz Ave Maria" - zapowiadał ks. Giemza. 

Warto dodać, że podczas koncertu odbyła się światowa premiera "Ave Maria" autorstwa Gianfranco Messiny. Został on skomponowany w hołdzie bł. o. Franciszkowi Jordanowi.

Utwór 5: -"Pastorale" - Gianfranco Messina - wykonanie - Gianfranco Messina 

Utwór 6: -"Ave Maria" - Gianfranco Messina - wykonanie - Gianfranco Messina

Następnie ks. Bogdan Giemza przedstawił dwie ciekawostki z życia o. Franciszka Jordana. Pierwsza mówiła o jego pracy przy budowie linii kolejowej, tuż po ukończeniu szkoły podstawowej. Potem rozwijał swoje zdolności artystyczne, kiedy to podjął naukę i pracę w zakładzie malarstwa dekoracyjnego. Pozostawił po sobie obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Druga ciekawostka dotyczyła jego zdolności lingwistycznych - o. Jordan uczył się 39 języków obcych, w tym j. polskiego. 

ks. Łukasz Romańczuk

Figura o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana w bazylice trzebnickiej

Figura o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana w bazylice trzebnickiej

Wprowadzając do następnej części koncertu, ksiądz Giemza przywołał autora kolejnego utworu - Antonio Vivaldiego

Utwór 7: Antonio Vivaldi - "Domine Deus" - wykonanie: Dominika Zamara

- Antonio Vivaldi, jak wielu muzyków podróżował wiele po Europie wykonując swoje kompozycje. Ostatni rok życia spędził w Wiedniu, gdzie zmarł w 1741 roku. Po jego śmierci bardzo szybko zapomniano o kompozytorze. Dzieła Vivaldiego poszły w niepamięć, a on sam traktowany był bardziej jako ksiądz z zamiłowaniem do skrzypiec. Sytuacja zmieniła się za sprawą innego wielkiego kompozytora - Jana Sebstiana Bacha, który wykorzystał kompozycję włoskiego artysty w swoich utworach - mówił ks. Bogdan Giemza.

Utwór 8: Antonio Vivaldi - "Quia Respexit" - wykonanie: Dominika Zamara

- "Salve Regina" - antyfona ku czci Najświętszej Maryi Panny, której autorstwo łacińskiego oryginału przypisywane jest bł. Herman Reichenau. Zachowało się wiele redakcji antyfony, a muzykę do niej skomponowało wielu kompozytorów. Jednym z nich jest zmarły w 2007 roku Noris Businaro. To włoski kompozytor i nauczyciel gry na fortepianie. Przez długi czas wykładowca w obserwatorium "Santa Cecilia" - zapowiadał ks. Bogdan Giemza. 

Utwór 9: Noris Businaro - "Salve Regina" - wykonanie: tenor Simone Francesco Liconti

_ Osiadły we Francji Cesar Franck zaliczany do epigonów romantyzmu, zasłynął twórczością symfoniczną kameralną i organową. Największą sławę przyniósł mu utwór "Panis Angelicus". Autorem tekstu jest żyjący w XIII wieku św. Tomasz z Akwinu. Był on nie tylko wybitnym filozofem i teologiem, ale także autorem hymnów wielbiących Boga. 

Utwór 10: Cesar Franck - "Panis Angelicus" - wykonanie: sopranistka Dominika Zamara, tenor Simone Francesco Liconti,

- Święci nie przemijają, święci żyją świętymi i pragną świętości (św. Jan Paweł II). Przywołuje te słowa z kilku powodów. Za dwa dni będziemy obchodzili 101. rocznicę urodzin naszego wielkiego rodaka. Nadto chciałbym pokrótce wspomnieć o jego związkach z salwatorianami i bł. ks. Jordanem - mówił ks. Giemza przybliżając historię pobytu młodego jeszcze Karola Wojtyły na rekolekcjach u salwatorianów w Trzebnicy. Przybliżona została także informacja o czterokrotnym pobycie abp. Wojtyły w Trzebnicy. 9 marca 1999 r. Jan Paweł II odwiedził dom generalny salwatorianów w Rzymie, gdzie większą część życia spędził bł. Jordan, gdzie spoczywają jego doczesne szczątki.

Utwór 11: Tiziano Bedetti - "Agnus Dei" - wykonanie: sopranistka Dominika Zamara - była to kolejna światowa premiera. Utwór powstał w hołdzie o. Franciszkowi Jordanowi. 

- Saverio Mercadante włoski kompozytor epoki klasycyzmu i wczesnego romantyzmu. Skomponował wiele oper i utworów instrumentalnych. Skomponował m.in. utwór do siedmiu słów naszego Pana Jezusa Chrystusa na krzyżu. Jest to przepiękny utwór sakralny - zapraszał do wysłuchania prowadzący.

Utwór 12: Saverio Mercandante - "Qual giglio candido" - tenor Simone Francesco Liconti,

- Franz Schubert jest jednym z prekursorów stylu romantycznego w muzyce. Mimo, że żył zaledwie 31 lat, to stworzył niemal 1000 utworów, a preferowanym przez niego gatunkiem była pieśń. Z natury był bardzo nieśmiały i zagubiony we współczesnym świecie, dlatego poprzez swoje kompozycje próbował wyrazić tajemnice swojej duszy - mówił ks. Giemza. 

Utwór 13: Franz Schubert  - "Ave Maria" - wykonanie: sopranistka Dominika Zamara, tenor Simone Francesco Liconti,

Gaetano Donizetti pozostawił po sobie sporą spuściznę utworów, w tym ponad 100 utworów religijnych. 

Utwór 14: Gaetano Donizetti - "Ave Maria" - wykonanie: sopranistka Dominika Zamara, tenor Simone Francesco Liconti

Na zakończenie wszyscy artyści zostali nagrodzeni oklaskami. Słowa podziękowania wyraził ks. Piotr Filas SDS, dziękując za pięknie przygotowany koncert i obecność. 

2021-05-16 21:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Pakistan: ustawa chroniąca mniejszości religijne sprzeczna z Koranem

2021-09-24 17:19

[ TEMATY ]

Pakistan

kobiety

mniejszości religijne

porwania

Vatican News

Religijni przywódcy Pakistanu odrzucili ustawę zapobiegającą porwaniom dziewcząt i młodych kobiet w celu przymusowych konwersji i małżeństw. Przedstawiciele mniejszości uznają to za przyzwolenie na utrzymanie procederu.

W Pakistanie nie spada liczna porwań nieletnich dziewcząt i młodych kobiet wyznań niemuzułmańskich, głównie chrześcijanek i hinduistek, które są zmuszane do przejścia na islam i zawarcia małżeństwa z muzułmanami. Choć pakistańska konstytucja z 1973 roku zapewnia wszystkim obywatelom równe szanse i status, na porządku dziennym są przestępstwa, takie jak przymusowa konwersja na islam, ułatwiane przez systemową dyskryminację i tolerancyjną postawę wobec takich nadużyć ze strony grup politycznych i religijnych w muzułmańskiej większości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję