Niedziela Wrocławska

Koniec piłkarskiego sezonu. Śląsk Wrocław w europejskich pucharach

Wielka radość wśród wrocławskich kibiców. Śląsk Wrocław zagra w sezonie 2021/2022 w europejskich pucharach.

ks. Łukasz Romańczuk

Herb WKS Śląsk Wrocław

Dziś zakończył się sezon piłkarskiej PKO Ekstraklasy. Miejsca o medale zostały rozstrzygnięte już wcześniej. W ostatniej, 30. kolejce pozostała walka o 4. miejsce w tabeli, które było premiowane udziałem w Lidze Konferencji Europy, a także walka o utrzymanie pomiędzy Stalą Mielec, a Podbeskidziem Bielsko Biała.

I właśnie z mielecką Stalą przyszło się zmierzyć wrocławianom w ostatniej kolejce. W meczu rozegranym w Mielcu padł bezbramkowy remis.

Po 29 meczach Śląsk Wrocław znajdował się na 6. miejscu w tabeli gromadząc na swoim koncie 42 punkty. Tyle samo posiadał Piast Gliwice oraz Lechia Gdańsk. W walce o puchary liczyło się jeszcze Zagłębie Lubin - 41 pkt oraz rewelacja tego sezonu - beniaminek Warta Poznań - 40 pkt

Podbeskidzie chcąc utrzymać się w lidze musiało wygrać z Mistrzem Polski - Legią Warszawa i liczyć na porażkę Stali.

Mecz ze Stalą Mielec wrocławianie rozpoczęli od prowadzenia. W 7. minucie bramkę strzelił Krzysztof Mączyński. I z takim wynikiem piłkarze wyszli do szatni na przerwę.

W tym czasie w Białymstoku Jagiellonia prowadziła z Lechią Gdańsk 1:0. Co prawda w 31. minucie piłkę do siatki wpakował Flavio Paixao - najlepszy strzelec gdańszczan, ale sędzia po konsultacji VAR, odgwizdał zagranie ręką.

Z kolei w Gliwicach miejscowy Piast przegrywał z Wisłą Kraków 1:3. Przy stanie 1:2, rzutu karnego nie wykorzystał Jakub Świerczok.

Słabo w starciu z Wisłą Płock wypadało także Zagłębie, które po 45-minutach przegrywało 2:0.

Z kolei Warta Poznań bezbramkowo remisowała z Cracovią.

Takie rezultaty dawały piłkarzom Śląska Wrocław ogromne nadzieję na 4. miejsce w tabeli.

Walki o puchary nie odpuszczała Lechia Gdańsk, która w 61. minucie wyrównała stan meczu za sprawą Karola Fili. Pazur pokazał także Piast Gliwice. W 83. minucie Thiago Alves strzelił bramkę kontaktową, a Piast wciąż atakował broniącą się Wisłę. Warta Poznań od 82. minuty prowadzi z Cracovią po bramce Makany Baku. Z rywalizacji odpadło Zagłębie, które przegrało ostatecznie 4:0.

Gdy w 79. minucie Tomas Prikryl strzelił drugą bramkę dla Białostoczan, dla Śląska pojawiła się “autostrada” do pucharów. Nikt nie spodziewał się tak zawrotnej akcji:

90+3 - meczu Śląsk Wrocław - Stal Mielec i wynik 1:1 - do remisu doprowadza Maciej Jankowski.

90+3 - meczu Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk 2:2 - gola strzela Flavio Paixao.

Taki rezultat na 4. miejsce windował Lechię. Sędzia Krzysztof Jakubik skorzystał z VAR-u i …. odgwizdał pozycję spaloną. Końcowy wynik 2:1 dla Jagiellonii.

Zajęcie przez Śląsk Wrocław czwartego miejsca sprawia, że wrocławianie rozpoczną przygodę w Lidze Konferencji Europy od I rundy kwalifikacyjnej.  Ostatni raz Śląsk Wrocław grał w europejskich pucharach w sezonie 2015/2016. Przegrali wtedy rywalizację w II rundzie eliminacyjnej Ligi Europy ze szwedzkim IFG Goteborg. W dwumeczu (0:0; 0:2)

Końcowa tabela:

1 Legia Warszawa 30 19 7 4 48:24 64 - Mistrzostwo Polski - kw. Ligi Mistrzów
 2 Raków Częstochowa 30 17 8 5 46:25 59 - zdobywca Pucharu Polski - II runda kw. Ligi Konf.
 3 Pogoń Szczecin 30 15 7 8 36:23 52 - I runda kw. Ligi Konf.
 4 Śląsk Wrocław 30 11 10 9 36:32 43 - I ronda kw. Ligi Konf.

objawienia

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

W tym kontekście przypomniano, że kardynał spotkał się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji w poniedziałek. Nie ujawnił on żadnych dalszych szczegółów dotyczących dokumentu, ani kiedy dokładnie zostanie on opublikowany.

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.