Reklama

Niedziela Wrocławska

W chwili próby potrafili być wierni do końca

Przez wstawiennictwo błogosławionych. o. Michała Tomaszka oraz bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego modlono się we franciszkańskiej parafii pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu.

2021-06-07 22:03

Archiwum Ojców Franciszkanów

O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski

O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski

Dziś przypada liturgiczne wspomnienie tych błogosławionych męczenników. 7 czerwca 1986 roku, w tym wrocławskim kościele przyjęli święcenia: o. Michał - diakonatu i o. Zbigniew - prezbiteratu - Święcenia te były tutaj wyjątkowo, z okazji 750 rocznicy przybycia franciszkanów do Wrocławia - mówił o. Józef franciszkanin, który przewodniczył liturgii i wygłosił homilię.

W wygłoszonym słowie wspomniał o wychowankach o. Zbigniewa z czasów jego posługi w Legnicy, którzy upamiętniając swojego opiekuna duchowego, organizują spotkanie modlitewne. Przywołał także słowa współbraci z rocznika święceń - Byli to naprawdę wyjątkowi kapłani. Nie zostali beatyfikowani za to, że zostali zastrzelenia, ale to męczeństwo było ukoronowaniem tego, jak żyli - cytował kaznodzieja.

Reklama

Mówiąc o męczeńskiej śmierci franciszkańskich błogosławionych, o. Józef zaznaczył, że ich śmierć nie była przypadkowa, ale potwierdzała ich życie. Byli wierni do końca Ich gotowość pójścia na śmierć jest przykładem dla każdego chrześcijanina - Każdy wierzący i miłujący Chrystusa powinien postępować tak, aby w każdej chwili być gotowym, oddać za Niego życie - mówił kapłan i przytoczył historię, którą opowiadał na katechezie o islamskich terrorystach atakujących autobus z dziećmi i młodzieżą i każdego przyznającego się do Chrystusa rozstrzeliwali. Wtedy jeden z uczniów zapytał: Ciekawe, jak ja bym się zachował w takiej sytuacji? Czy stać by mnie było na wierność?- mówił franciszkanin.

W dalszej części o. Józef posłużył się wspomnieniami z Legnicy, mówiąc w zachwyceniu o posłudze o. Zbigniewa wśród alkoholików- Tak ich prowadził, tak ich pilnował i wyjaśniał, zapraszał na spotkaniach, podczas których prowadził katechezę, wyjaśniając elementy „Wierzę…”. Przychodzili bardzo ochoczo. Na koniec cyklu spotkań wyznali wiarę, mając świadomość, jakie słowa wypowiadają. Ojciec Zbigniew był bardzo pracowity, wiele razy wyręczał innych, mimo zmęczenia. Na misjach z troską i pokorą służyć chorym, ubogim i potrzebującym - mówił zakonnik.

Na zakończenie Eucharystii nastąpiła modlitwa Litanią za wstawiennictwem bł. o. Michała i o. Zbigniewa w intencji pokoju na świecie i zachowania od zamachów terrorystycznych.

Więcej o błogosławionych franciszkanach tutaj. 

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany Proboszczów i Administratorów w Archidiecezji Warmińskiej

2021-06-17 08:41

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

ks. Paweł Kłys

W kaplicy Kurii Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński wręczył dekrety nowym proboszczom i administratorom parafii znajdujących się na terenie Archidiecezji Warmińskiej. W czasie nabożeństwa nowi proboszczowie i administratorzy złożyli wyznanie wiary i przysięgę wierności. W spotkaniu wzięli udział także księża udający się na urlop zdrowotny i odchodzący na emeryturę.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Mołdawii z wizytą w Warszawie

2021-06-21 19:50

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Mołdawia

prezydent.pl

Spotkanie prezydenta RP z prezydent Mołdawii

Spotkanie prezydenta RP z prezydent Mołdawii

Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z goszczącą w Polsce Prezydent Mołdawii Maią Sandu zapewnił, że ten kraj może liczyć na wsparcie na wszystkich forach międzynarodowych, na których Polska jest obecna. Zaoferował też, że Polska może podzielić się doświadczeniami z przemian demokratycznych, budowania samorządu terytorialnego, czy walki z korupcją.

Wizyta rozpoczęła się od powitania Prezydent Mołdawii przez Prezydenta Andrzeja Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. To jej pierwsza wizyta od zwycięstwa w ubiegłorocznych wyborach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję