Reklama

Rok Wiary

Zakończyły się obchody Roku Wiary w archidiecezji lubelskiej

[ TEMATY ]

Rok Wiary

rok

Lublin

Katarzyna Artymiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieczorną Mszą św. w katedrze lubelskiej zakończyły się archidiecezjalne obchody Roku Wiary. Uroczystej koncelebrze przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Nawiązując do kończącego się Roku abp. Budzik przypomniał, że był to czas, w którym „byliśmy wezwani do radosnego wyznawania naszej wiary”. W homilii przypomniał obecność trzech znaków, jakie towarzyszyły wiernym w tym czasie – ksiąg Pisma Świętego, dokumentów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego, i wskazał na jeszcze jedną „księgę”. Czwartą księgą nazwał lubelską archikatedrę, wzniesiona przed wiekami jako świadectwo żarliwej wiary wielu pokoleń. W murach tej świątyni mówią wieki, mądrość każe się wsłuchiwać w ich głos. Mówią o nierozerwalnym związku naszej wiary i kultury z ewangelią. Przypominają bogatą przeszłość naszego miasta, wskazują na nieprzemijające wartości wiary, na których możemy bezpiecznie budować nasze życie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie wskazał na szereg znaków wiary znajdujących się w katedrze: Krzyż trybunalski, cudowny obraz Matki Bożej Płaczącej, zakrystię akustyczną, krypty biskupów lubelskich, skarbiec i polichromię Józefa Mayera z połowy XVIII wieku i szereg kaplic z obrazami. – „Dzisiaj chciałbym, abyśmy razem, w świetle wiary odczytali największy i najważniejszy zabytek archikatedry” – powiedział, wskazując na ołtarz główny. To, pochodzący z XVII wieku, jeden z największych tego typu zabytków sztuki sakralnej o wysokości 25 metrów. Jego projektantem jest prawdopodobnie Giovani Battista Gilseni, włoski artysta, nadworny architekt Wazów, autor hebanowego ołtarza Matki Bożej na Jasnej Górze czy ołtarza głównego w katedrze wawelskiej. Przywołując fascynującą historię dziesięciu rzeźb i obrazów ołtarza szczególną uwagę zwrócił na trzy, które znajdują się w centralnej części ołtarza i są odsłaniane za pomocą specjalnego mechanizmu. Dwa z nich, to ośmiometrowe płótna przedstawiające Chrzest Chrystusa i Ukrzyżowanie. Na czas Bożego Narodzenia odsłaniany jest „Pokłon Pasterzy”, największa płaskorzeźba ołtarzowa w tej części Europy tamtego okresu.

Reklama

Homilii towarzyszył swoisty „pokaz multimedialny”. Arcybiskup analizował poszczególne treści, jakie wspomniane obrazy przekazują, a kolejne z nich ukazywały się oczom uczestników liturgii. – „To przekaz trzech istotnych tajemnic naszej wiary: Odkupienia, Wcielenia Ii Trójcy Świętej objawionej w Chrzcie Pańskim” – mówił arcybiskup.

Nawiązując do dzisiejszej homilii papieża Franciszka abp. Stanisław apelował o odkrywanie na nowo piękna pielgrzymki wiary, która rozpoczęła się w dniu chrztu św. Na zakończenie metropolita lubelski poinformował o rozpoczynających się za trzy miesiące w katedrze lubelskiej rekolekcjach ewangelizacyjnych oraz peregrynacji kopii Krzyża Trybunalskiego. – „Idźmy z radością w pielgrzymce wiary, by dzielić się radością Ewangelii” – zakończył.

Otwierając Rok Wiary w archidiecezji lubelskiej 12 X 2012 r. metropolita lubelski abp Stanisław Budzik pytał – „Jak odpowiemy na pytanie o naszą wiarę? Jak będziemy odpowiadać w tym Roku Wiary, w którym Kościół nas wzywa, byśmy wiarę uroczyście wyznawali, byśmy ją pogłębiali, byśmy ją głosili innym?” Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali solidarnie wierni i duszpasterze archidiecezji, włączający się w szereg wydarzeń o charakterze religijnym i społecznym, jakie miały miejsce w tym czasie. Do najważniejszych należy zaliczyć m.in. Duszpasterskie Wykłady Akademickie, które odbyły się na KUL w sierpniu 2012 r., pod hasłem „Rok Wiary – Rok Odnowy oraz dwie ogólnodiecezjalne pielgrzymki do Rzymu (kwiecień) i Ziemi Św. (październik), w których uczestniczyło kilkaset osób. Specyficzną formą ewangelizacji, skierowanej głownie do młodzieży były wieczory ewangelizacyjne, pod przewodnictwem lubelskich biskupów. Odbywały się one w największych miastach diecezji. Po raz pierwszy również zorganizowano centralne, wielkanocne nabożeństwo Via Lucis (Droga Światła). W Niedzielę Miłosierdzia na kilkunastu placach miast archidiecezji rozpoczęły się misje ewangelizacyjne prowadzone przez wspólnoty neokatechumenalne. Uczestniczyło w nich ponad 1500 członków wspólnot w tym wielu kapłanów, całe rodziny z dziećmi i młodzież.

Reklama

Każdego miesiąca duszpasterze mogli skorzystać z przygotowywanych przez Wydział Duszpasterstwa i Szkołę Formacji Duchowej kazania katechizmowe na pierwsze niedziele miesiąca, oraz telewizyjną, internetową Lectio Divina (komentarze do niedzielnych ewangelii). Kapłani uczestniczyli w kilku spotkaniach w ramach modlitw o uświęcenie kapłanów, w poszczególnych rejonach duszpasterskich. okolicznościowe audycje i programy emitowano także na antenie Rozgłośni Archidiecezji Lubelskiej Radio eR, oraz przygotowywane przez Redakcję Programów Katolickich w ośrodku TVP Lublin.

9 maja, w roku obchodów 70. rocznicy tzw. „Rzezi Wołyńskiej” w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie sprawowano koncelebrowaną pontyfikalną Liturgię św. Jana Złotoustego (Chryzostoma) w intencji o pojednanie. Przewodniczyli jej greckokatolicki metropolita przemysko-warszawski abp Jan Martyniak i metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

W czerwcu miała miejsce uroczystość nadania tytułu doktora honorowego Kiko Argüello, inicjatorowi Drogi Neokatechumenalnej. W tym samym miesiącu z historyczną wizytą przybył do Lublina abp Światosław Szewczuk, arcybiskup większy halicko-kijowski i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Wizyta w Lublinie była pierwszym etapem pielgrzymki hierarchy do Polski, podczas której wziął on udział w centralnych obchodach 1025-lecia chrztu Rusi Kijowskiej.

Kilka tysięcy pątników zmierzających w sierpniu 2013 r. na Jasną Górę włączyło się w przeżywanie tego okresu poprzez rekolekcje w drodze odbywające się pod hasłem „Z wiarą przez życie”. Tuż przed oficjalnym rozpoczęciem Roku Wiary, Katolicki Uniwersytet Lubelski rozpoczął wydawanie serii dzieł „Opera Omnia” kard. Józefa Ratzingera, które abp Stanisław Budzik nazwał „bezcennym darem na Rok Wiary”. Ważnym wydarzeniem była również publikacja dzieła naukowca związanego z KUL - ks. dr. Sławomira Pawłowskiego SAC, sekretarza Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu. Dokonał on – jako pierwszy w Polsce a być może także i na świecie – analizy „Katechizmu Kościoła Katolickiego” w perspektywie ekumenicznej.

Reklama

We wrześniu, w sanktuarium maryjnym w Wąwolnicy odbyły się uroczystości jubileuszu 35. rocznicy koronacji słynącej łaskami figury Matki Bożej Kębelskiej. Pośród kilkunastu tysięcy osób jakie w tych dniach nawiedziło to miejsce, zdecydowana większość przybyła w pieszych pielgrzymkach. Sanktuarium wąwolnickiemu przekazano również relikwie patrona parafii, św. Wojciecha, dokonał tego Prymas Polski abp. Józef Kowalczyk, który przewodniczył także uroczystościom dożynkowym w bazylice mariackiej na Górze Chełmskiej.

To tylko niektóre, wybrane wydarzenia jakie odbyły się w zakończonym Roku Wiary, należy do ich dodać niezliczone akcje duszpasterskie, rekolekcje, misje czy wreszcie obozy dla dzieci i młodzieży oraz inicjatywy charytatywne organizowane m.in. przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Na czas trwania Roku Wiary, na terenie archidiecezji obowiązywał również dekret Metropolity Lubelskiego o odpustach, z jakich mogli skorzystać wierni w bazylikach, sanktuariach i wybranych kościołach.

2013-11-25 08:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec zamiast protestów

Niedziela lubelska 19/2023, str. II

[ TEMATY ]

Lublin

Legion Maryi

Paweł Wysoki

Wierni trwali na modlitwie różańcowej przez 7 dni i nocy

Wierni trwali na modlitwie różańcowej przez 7 dni i nocy

Regia Legionu Maryi zorganizowała Jerycho Różańcowe w intencji wynagrodzenia za znieważanie dobrego imienia św. Jana Pawła II oraz w duchu wdzięczności za osobę wielkiego i świętego papieża.

Modlitwa w kościele św. Jozafata przy ul. Zielonej trwała nieustannie przez 7 dni. Od niedzieli Miłosierdzia Bożego przed Najświętszym Sakramentem w dzień i w nocy odmawiany był Różaniec, a także prezentowane były homilie św. Jana Pawła II, wygłoszone podczas papieskich pielgrzymek do ojczyzny. – W naszej świątyni Jerycho Różańcowe nie jest nowością; już od wielu lat nawet dwa razy w roku organizujemy takie nabożeństwa w różnych intencjach. W modlitwę włączają się przede wszystkim członkowie Legionu Maryi i wspólnoty św. Józefa. Nigdy nie było takiej sytuacji, żeby Pan Jezus został sam – mówi rektor ks. Józef Sarzyński, kapelan Legionu Maryi. Także tym razem przed Najświętszym Sakramentem jednocześnie czuwało od kilku do kilkudziesięciu osób, w większości ze wspólnot lubelskich, ale byli też pielgrzymi z Lubartowa czy Kraśnika.

CZYTAJ DALEJ

Św. Marek, Ewangelista

[ TEMATY ]

św. Marek

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)
CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Ojciec Święty mówiąc o swej ubiegłorocznej pielgrzymce zaznaczył, że przybył jako pielgrzym, aby modlić się wspólnie z węgierskimi katolikami, także za Europę, w intencji „pragnienia budowania pokoju, aby dać młodym pokoleniom przyszłość nadziei, a nie wojny; przyszłość pełną kołysek, a nie grobów; świat braci, a nie murów. Modliłem się za wasz drogi naród, który przez tysiąclecie zamieszkiwał tę ziemię i użyźniał ją Ewangelią Chrystusa. Obyście w modlitwie zawsze znajdowali siłę i determinację do naśladowania, także w obecnym kontekście historycznym, przykładu świętych i błogosławionych, którzy wywodzą się z waszego narodu” - zachęcił papież. Przypomniał, że realizacja daru pokoju „zaczyna się w sercu każdego z nas ... Pokój przychodzi, gdy postanawiam przebaczyć, nawet jeśli jest to trudne, a to napełnia moje serce radością” - stwierdził Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję