Reklama

Niedziela Lubelska

Pod opieką Serca Jezusowego. Święto Patronalne KUL

Najświętsze Serce Pana Jezusa patronem KUL - to myśl, jaka towarzyszyła ks. Idziemu Radziszewskiemu od pierwszych chwil utworzenia uczelni.

Tomasz Koryszko/KUL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolicki Uniwersytet Lubelski został powierzony opiece Serca Jezusowego przez pierwszego rektora uniwersytetu ks. Idziego Radziszewskiego. W sposób uroczysty społeczność akademicka obchodzi to święto od 1920 r. Symbol Najświętszego Serca Jezusa, od którego rozchodzą się ciemnozłote promienie, widnieje na uniwersyteckim sztandarze, nawiązuje do niego również ornamentyka insygniów rektorskich. KUL obchodził Święto Patronalne 11 czerwca. Było ono nie tylko okazją do wręczenia pracownikom uczelni orderów i odznaczeń wagi państwowej, czy przyznania nagród im. Anieli hrabiny Potulickiej, ale także czasem na to, by przypomnieć za Janem Pawłem II, że Polska jest drugą ojczyzną Kultu Serca Jezusowego.Święto rozpoczęło się Mszą św. w kościele akademickim pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika.

Misja i tradycja

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podstawą i sensem funkcjonowania katolickiego uniwersytetu, prowadzenia badań naukowych, dydaktyki, kształtowania młodych ludzi ich życia studenckiego jest prawda. - Wskazując na serce KUL, spoglądamy na Najświętszy Sakrament, czyli rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa pośród nas, także w murach tego uniwersytetu. Otwartość na każdego człowieka, który poszukuje prawdy, prawdziwy dialog oraz spotkanie bez pogardy i uprzedzeń. Poszukujemy płaszczyzn, które łączą ludzi o różnych poglądach i przekonaniach, nie boimy się współczesności, nowych technologii i tego co przynosi ze sobą dzisiejsza Europa oraz świat – podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

KUL jest jednocześnie mocno osadzony w tradycji, dlatego władze uniwersytetu dążą do realizacji inicjatywy Senatu KUL z okresu międzywojennego i otwarcia kierunku lekarskiego. - Liczymy na współpracę w tym zakresie z całym środowiskiem akademickim Lublina oraz instytucjami państwowymi i samorządowymi – zaznaczył ks. prof. Mirosław Kalinowski. Istotna rolę pełni także misja uczelni, którą KUL konsekwentnie realizuje. Wiąże się ona z byciem nie tylko wykształconym, ale przede wszystkim mądrym profesorem i studentem.

Reklama

Nagrody, odznaczenia, dyplomy

Gościem honorowym tegorocznych obchodów Święta Patronalnego był Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, który odczytał okolicznościowy list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. - Jestem przekonany, że Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, mając za sobą dekady zmagań z komunistyczną opresją, a następnie z charakterystyczną dla lat dziewięćdziesiątych anomią i sporami dotyczącymi podstawowych pojęć, dysponuje szerokim instrumentarium intelektualnym oraz bogactwem doświadczeń praktycznych, dzięki którym z powodzeniem będzie odpowiadał na wyzwania współczesnego świata.

Podczas Święta Patronalnego przyznane zostały odznaczenia państwowe. Wręczał je w imieniu prezydenta minister A. Kwiatkowski. Za wybitne zasługi w obronie niezależności Kościoła i nauki polskiej wobec systemu totalitarnego w Polsce po 1944 roku KRZYŻEM WIELKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI pośmiertnie odznaczony został ks. prof. Antoni SŁOMKOWSKI, pierwszy powojenny Rektor KUL w latach 1944-1951, a za wybitne zasługi dla rozwoju filozofii oraz kultury chrześcijańskiej KRZYŻ KOMANDORSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI pośmiertnie uhonorowany został ks. prof. dr hab. Czesław BARTNIK.

KRZYŻ KAWALERSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej, za wkład w rozwój międzynarodowej współpracy naukowej otrzymał dr hab. Cezary TARACHA, prof. KUL. Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki odznaczeni zostali: SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI dr Tomasz SIENIOW, BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI dr hab. Magdalena CHARZYŃSKA-WÓJCIK, prof. KUL, dr hab. Jolanta KLIMEK-GRĄDZKA, prof. KUL, ks. prof. dr hab. Mirosław SITARZ oraz dr hab. Dariusz SKÓRCZEWSKI, prof. KUL. Za zasługi dla Niepodległej MEDALEM STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI odznaczony został prof. Leszek MĄDZIK.

Reklama

Poznaliśmy również tegorocznych laureatów Nagrody Potulickiej. - Przyznawane od 2015 r. wyróżnienie ma na celu promocję przekonań i postawy ideowej Anieli hrabiny Potulickiej, właścicielki ziemskiej, filantropki, donatorki wielu dzieł charytatywnych, założycielki fundacji wspierającej KUL – mówił prezes Fundacji Potulickiej, dr hab. Adam Zadroga. Za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu chrześcijańskiego humanizmu nagrodą uhonorowany został ks. prof. Adam Rybicki. Doceniona została jego monografia pt. „Od antropologii do duchowości mężczyzny. Źródła, koncepcje, perspektywy” („Bernardinum", Pelplin 2020). Książka zawiera nowatorskie opracowanie i interpretację dziejów myśli antropologicznej na temat rozumienia męskości w różnych obszarach kulturowych świata, a także aplikację tych idei do współczesnej myśli teologicznej. Jest to dzieło, które w szerokim zakresie przedstawia kierunki męskiej duchowości, a także inicjatywy pastoralne mające na celu ukształtowanie w mężczyznach postaw moralnych, chrześcijańskich, rodzinnych, obywatelskich i patriotycznych.

W kategorii działalności społecznej w duchu solidarnego humanizmu wyróżnieni zostali Monika i Andrzej Demczukowie, właściciele sieci lubelskich restauracji „Plackarnia". Oprócz działalności stricte biznesowej, Państwo Demczukowie od lat prowadzą na terenie Lublina szeroką działalność społeczną i charytatywną, m.in. prowadzą założoną przez siebie Fundację „W Duchu Miłości", której misją jest wspieranie dzieci i rodzin, a szczególnie samotnych matek. Włączają się w akcję „Gorący Patrol” dostarczając swoje posiłki bezpłatnie osobom bezdomnym, włączają się z dużym zaangażowaniem do akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, wspierają osoby z niepełnosprawnością poprzez zatrudnianie ich w swojej firmie, pomagają osobom, które odbywały kary więzienia w powrocie do życia w społeczeństwie poprzez organizowanie dla nich pracy i innych zajęć, aktywnie uczestniczą w zainicjowanych przez siebie na terenie miasta spotkaniach Towarzystwa Biznesowego Lubelskiego skupiającego biznesmenów kierujących się chrześcijańskimi zasadami w kontaktach biznesowych i prowadzeniu własnych firm.

Podczas Święta Patronalnego pierwsze dyplomy ukończenia studiów licencjackich i magisterskich otrzymali z rąk ks. rektora tegoroczni absolwenci KUL. Zgodnie z tradycją, święto będzie miało swoją kontynuację podczas pikniku dla pracowników KUL i ich rodzin. Odbędzie się on w najbliższą sobotę na terenie Kampusu Poczekajka.

2021-06-11 17:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Z prośbą o bezpieczną przyszłość przybyli maturzyści diec. bielsko-żywieckiej

2024-04-19 16:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

diecezja bielsko‑żywiecka

BPJG

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Z prośbą o bezpieczną przyszłość, opiekę Matki Bożej nad Polską i o pokój na świecie modlili się maturzyści z diecezji bielsko-żywieckiej. Dziś na Jasną Górę przyjechało ponad 800 młodych. Modlił się z nimi diecezjalny biskup Roman Pindel.

- Przyjechaliśmy na Jasną Górę, żeby napełnić się nadzieją. To było dla nas bardzo ważne, żeby tutaj być. Oddajemy Maryi nasze troski i prosimy o wsparcie. Wierzymy, że Ona doda nam sił i pozwoli uwierzyć we własne możliwości - mówili maturzyści.

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

Turniej WTA

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Świątek, która była najlepsza w Stuttgarcie w dwóch ostatnich latach, wygrała tu 10. mecz z rzędu i pewnie zmierza po trzeci samochód Porsche przyznawany triumfatorce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję