Reklama

Niedziela Wrocławska

Młodzi w drodze do... Lizbony przez Henryków [Aktualizacja - 15:30]

W ramach przygotowań do ŚDM w Lizbonie, Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży zaprosiło do wyruszenia w drogę.

ks. Łukasz Romańczuk

- Zapraszamy was do wyruszenia w "drogę z Maryją". Dziś sobota, dzień, w którym szczególnie wspomina się Matkę Bożą i to właśnie ją chcemy zaprosić do naszej wspólnej drogi do Henrykowa - mówił ks. Zbigniew Kowal, do niedawna diecezjalny Duszpasterz Młodzieży.

Zanim młodzi wyruszyli w drogę, pomodlili się dziesiątką różańca z dopowiedzeniami, a także otrzymali zadanie odrysowania swoich stóp na specjalnie przygotowanym papierze. Każdy z uczestników otrzymał także pamiątkową ŚDMową przypinkę oraz kartkę zawierającą jedno z trzech pytań: "Co niosę? Za co dziękuję?", "Co widzę?"

Reklama

W czasie drogi młodzi zatrzymali się przy Sanktuarium NMP Matki Bożej Różańcowej w Nowolesiu. W czasie nawiedzenia kościoła proboszcz parafii - ks. Janusz Prejzner opowiedział historię miejsca i obrazu Matki Bożej. Następnie młodzi się na polanie, gdzie znajduje się ryba, na wzór tej z Lednicy. Tam przygotowana została wspólna integracja, którą prowadził ks. Piotr Rozpędowski. W dalszej części młodzi zostali podzielenie na małe grupy, aby mogli wspólnie odpowiedzieć na pytania "Co niosę? Za co dziękuję?", "Co widzę?". Po dzieleniu słowem wspólnie odczytano fragment Ewangelii wg św. Łukasz o Nawiedzeniu św. Elżbiety, oraz wszyscy przeszli przez rybę. Następnie wszyscy wyruszyli w dalszą drogę do Henrykowa. 

O godz. 15:00  rozpoczęła się planowana Msza św. kościele w Henrykowie. Przewodniczył jej ks. Krzysztof Deja -.  dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie. W homilii poruszony został aspekt spotkania. Na początku przywołana została obecna sytuacja pandemiczna i ograniczenie spotkań, co powoduje pragnienie obecności drugiego człowieka. Przeczytana chwilę wcześniej fragment ewangelii o "Nawiedzeniu św. Elżbiety przez Maryję" jest ukazaniem spotkania międzypokoleniowego. 

W dalszej części poruszony został relacji - Zastanówcie się, jak często odwiedzacie członków waszej rodziny? Czy potraficie odwiedzić ich tak bez okazji, bez celu? Czy jesteście otwarci na rodziców, rodzeństwo? Dzisiejsze spotkanie to nauka otwarcia na drugiego człowieka, a nie zamykanie się na bliźniego. Potrzeba nam dzisiaj wychodzenia z własnego egoizmu i zamknięcia, aby nieść drugiemu człowiekowi radość, tak jak Maryja niosła nią Elżbiecie. Musimy cieszyć się ze spotkania z innymi ludźmi - mówił ks. Deja. 

GALERIA ZDJĘĆ

2021-06-19 09:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Boże, Ojcze miłosierny...

2021-09-19 18:42

Małgorzata Pabis

    W bazylice Bożego Miłosierdzia i w ponad 70 miejscach na całym świecie trwają przygotowania do 20. rocznicy tego wydarzenia.

    W niedzielę 19 września – w Godzinie Miłosierdzia i w czasie Mszy świętej sprawowanej o godz. 15.20 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozważany był pierwszy fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który 17 sierpnia 2002 roku na łagiewnickim wzgórzu wypowiedział św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję