Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawskie pielgrzymki na Jasną Górę - zgodnie z zasadami sanitarnymi

Zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi na Jasną Górę wyruszą w sierpniu tegoroczne stołeczne pielgrzymki, w tym akademicka, metropolitalna i warszawsko-praskie. Tak jak rok temu, w związku z trwającą pandemią, respektowane będą wszelkie obowiązujące zasady sanitarne.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Warszawa

B. Sztajner/Archiwum Niedziela

Tegoroczna pielgrzymka rolników choć odbędzie się w innej formie, to jej sens będzie ten sam

Tegoroczna pielgrzymka rolników choć odbędzie się w innej formie, to jej sens będzie ten sam

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sierpniowe pielgrzymki z Warszawy, tak jak z całego kraju, zmierzają co roku na Jasną Górę tradycyjnie w dwóch etapach. Pierwszy związany jest ze szczytem pielgrzymim przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), a drugi przypada na 26 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna wyruszy na Jasną Górę 5 sierpnia i potrwa, jak co roku, 10 dni. Bez żadnych limitów mogą się na nią zapisać osoby w pełni zaszczepione, co najmniej 14 dni po przyjęciu ostatniej dawki preparatu (lub jednej w przypadku J&J).

Zgodnie z obecnymi zasadami, w pielgrzymce może wziąć udział maksymalnie 300 osób niezaszczepionych. W przypadku WAPM, limit ten zostanie wykorzystany w pierwszej kolejności “na potrzeby osób, które z obiektywnych powodów zdrowotnych lub wieku nie mogły się poddać szczepieniu”.

“Jest to rygor niezależny od nas, nałożony przez organy państwa, stąd prosimy o wyrozumiałość i w miarę możliwości udanie się na szczepienie, by w naszej pielgrzymce mogło wziąć udział jak najwięcej osób. W przypadku wykrycia zakażenia COVID-19 na osoby niezaszczepione będzie mogła zostać nałożona kwarantanna instytucjonalna przez GIS” – przypominają organizatorzy pielgrzymki.

Oczywiście wszystkich pielgrzymów będą obowiązywały ograniczenia sanitarne, m.in. zakaz mieszania się między grupami, mycie i dezynfekcja rąk, obowiązkowe mierzenie temperatury. Noclegi przewidziane są wyłącznie w namiotach.

Zapisy na pielgrzymkę wyłącznie w formie elektronicznej. Jak co roku odbędzie się w dniach 5-14 sierpnia. “Będzie możliwość zapisania się tylko na całą pielgrzymkę, a możliwość dojazdu przewidujemy jedynie przez pierwsze dni. Wykluczone będą możliwości odwiedzin na trasie, jak również dołączenie „tylko na weekend” – podkreślają organizatorzy.

Reklama

W tym roku nie zabraknie również pielgrzymki duchowej, której uczestnicy – w łączności z pątnikami na szlaku jasnogórskim – zrealizują program rekolekcji we własnych domach.

Więcej informacji na stronie internetowej pielgrzymki - http://www.wapm.waw.pl/

310. Warszawska Pielgrzymka Piesza

Mszy św. na rozpoczęcie 310. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski pobłogosławi na drogę pątników podczas Eucharystii sprawowanej w kościele pw. Ducha Świętego (sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia) w piątek 6 sierpnia o godz. 6.00 rano.

Tegoroczna pielgrzymka odbywać się będzie pod hasłem „Józef mąż Maryi”. Jak wyjaśniają organizatorzy, odnosi się ono do treści zawartych w pierwszym rozdziale Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 1,26), które zwięźle ukazują życie św. Józefa, który jest nie tylko mężem Maryi, ale poprzez związek z Nią, staje się prawnym opiekunem – ojcem Jezusa z Nazaretu. W postaci św. Józefa ogniskuje się nie tylko odwaga i dojrzałość jako cechy odpowiedzialnej głowy rodziny oraz wiernego współmałżonka, ale przede wszystkim pełne ufności i pokorne oddanie się Bogu. W ten sposób św. Józef sankcjonuje niejako wzorzec cnoty męskości, wskazując jej źródło w relacji z Bogiem i w wiernym wypełnieniu Jego woli.

Także organizatorzy tej stołecznej pielgrzymki stosują się do wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Do niemal ostatnich dni przed wyruszeniem w trasę trwać będą starania, aby stworzyć takie warunki, by jak najwięcej osób mogło wyruszyć w drogę. Udział w pielgrzymce zadeklarowało już ponad 2,2 tys. osób.

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę jest organizowana przez zarząd warszawskiego Klasztoru Paulinów. Nazywana dziś także paulińską, początkami sięga XVIII w. W 1711 r. Bractwo Pana Jezusa Pięciorańskiego przy paulińskim kościele św. Ducha w Warszawie poprowadziło pielgrzymkę na Jasną Górę w imieniu miasta prosząc o ocalenie przed szalejącą epidemię. Do dziś w częstochowskim Sanktuarium przechowywana jest srebrna tablica - wotum mieszkańców Warszawy, złożone z prośbą o oddalenie zarazy.

Reklama

Pielgrzymka warszawska to jedna z najstarszych i najliczniejszych grup, powszechnie nazywana matką wielu innych. W czasach komunistycznych kiedy pielgrzymowanie było zakazane to właśnie warszawska kompania była jedyną, która nie uległa reżimowi i wyruszała do Częstochowy. To, że cała Polska pielgrzymuje na Jasną Górę, ten fenomen na skalę światową, jest owocem właśnie warszawskiej pielgrzymki.

W 1963 r. władze nie zgodziły się na wyruszenie warszawskich grup, motywując swoją decyzję epidemią ospy, na niektórych obszarach Polski. Mimo to do Częstochowy wyruszyła "nielegalna pielgrzymka", którą na Jasnej Górze przywitał Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

Na 310. Warszawską Pielgrzymkę Pieszą będzie można zapisać się poprzez stronę internetową warszawa.paulini.pl w dniach 15–31 lipca lub w kościele OO. Paulinów (ul. Długa 3) w dniach 1–5 sierpnia w godz. 9:00–19:00. Szczegółowych informacji dotyczących zapisów udzielają organizatorzy pod adresem e-mail: wppzapisy@gmail.com.

Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza

Dawna Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin "Totus Tuus" zmienia nazwę, ale niezmiennie zaprasza na pątniczy szlak. Zaproszenie do udziału w 38. Warszawsko-Praskiej Pielgrzymce Pieszej wystosował biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. Pielgrzymka odbędzie się w dniach 5-14 sierpnia. W tym roku – już po raz 38. – wyruszy z sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie.

- Narodziła się ona z potrzeby serca mężczyzn skupionych wokół Kościelnej Służby Porządkowej „Totus Tuus”. To oni wspólnie ze swoimi rodzinami powędrowali po raz pierwszy w 1983 r. na Jasną Górę, aby dziękować Bogu i Maryi za zatwierdzenie statutów stowarzyszenia. Chcąc ściślej związać to dzieło z naszą diecezją, wspólnie z organizatorami podjęliśmy decyzję o zmianie nazwy pielgrzymki. Od tego roku otrzymuje ona nazwę: Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Szczególnie leży mi na sercu, abyśmy wspólnie ją tworzyli i wszyscy – duchowni i wierni – byli za nią odpowiedzialni - przypomina bp Kamiński.

Reklama

Bp Kamiński tłumaczy, że w czasie pandemii udział w pielgrzymce może być sposobem na przywrócenie duchowej równowagi. "Wiele osób, decyduje się, aby w czasie swojego urlopu odbyć rekolekcje, które zbliżą do Boga oraz pomogą nadać sens codzienności. Pandemia, której wszyscy doświadczyliśmy, spowodowała, że czujemy się wewnętrznie „rozsypani”. Potrzebujemy zatem duchowego umocnienia i czasu, aby na nowo „poskładać” nasze człowieczeństwo. Jedną z form rekolekcji może być piesza pielgrzymka" - opisuje w zaproszeniu.

Hasłem przewodnim tegorocznej Warszawsko-Praskiej Pielgrzymki Pieszej są słowa zaczerpnięte od Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego: „Czas to miłość”. - Wiemy, jak bardzo bliska mu była Matka Boża, zwłaszcza Ta w wizerunku Jasnogórskim. Chcemy więc potraktować nasze pielgrzymowanie jako duchowe przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia - wyjaśnia biskup.

Zapisy na pielgrzymkę prowadzone będą w Parafii Narodzenia Pańskiego przy Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie (ul. Ostrobramska 72) od 1 do 4 sierpnia w godz. 16.00-20.00. Więcej informacji na stronie www.pielgrzymkarodzin.waw.pl.

Warszawska Pielgrzymka Rowerowa

11 sierpnia wyruszą w trasę uczestnicy pielgrzymki rowerowej. Pątnicy rozpoczną trasę na Jasną Górę po Mszy św. o godz. 8:00 w Świątyni Opatrzności Bożej.

Tegoroczna grupa pielgrzymkowa będzie liczyła 70 osób. Opiekunem duchowym będzie ks. Włodzimierz Serżysko z diecezji warszawsko-praskiej. Pielgrzymi w trasie odwiedzą m.in. sanktuaria: Opatrzności Bożej, bł. Honorata Koźmińskiego w Nowym Mieście nad Pilicą, Św. Rodziny w Studziannej.

Reklama

Organizatorzy informują, że "nie trzeba być zaszczepionym przeciwko COVID-19, ani deklarować swojego stanowisko w tym zakresie", natomiast trzeba przestrzegać aktualnych zasad bezpieczeństwa w związku z COVID-19. Zachęcają ponadto do duchowego uczestnictwa oraz składania swoich intencji poprzez stronę internetową – skrzynka intencji zostanie uruchomiona 1 sierpnia.

Szczegółowe informacje o pielgrzymce na stronie warszawskarowerowa.pl

Praska Pielgrzymka Pomocników Maryi Matki Kościoła

XXXVIII Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła potrwa od 16 do 26 sierpnia. W tym roku uczestnikom pielgrzymki będzie towarzyszyć hasło zaczerpnięte ze Jasnogórskich Ślubów Narodu Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego - „Stać na straży życia”.

Program pielgrzymkowy pomoże przygotować się do beatyfikacji tego wielkiego pasterza oraz poznać lepiej tematykę związaną z ochroną życia w Kościele. W pielgrzymce będą uczestniczyć przedstawiciele ruchów pro-life.

Z uwagi na obostrzenia sanitarne i wymogi organizacyjne liczba uczestników w grupach podlega limitom. Pątnicy w mogą się zgłosić swoją deklarację udziału przez stronę pielgrzymki. Rejestracja wstępna daje prawo pierwszeństwa przy zapisach do wybranej grupy. Szczegóły na stronie www.pielgrzymkapomocnikow.pl.

Organizatorzy informują, że fakt zaszczepienia lub jego braku nie jest brany pod uwagę przy zapisie. Decyduje wyłącznie kolejność zgłaszania się pątników.

Wszystkich tych, którzy z różnych powodów nie mogą wyruszyć na pielgrzymi szlak organizatorzy zapraszają w trakcie pielgrzymki do pielgrzymowania duchowego. Odbywać się będzie w Katedrze Warszawsko-Praskiej przy ulicy Floriańskiej 3 o godz. 18.00. W programie wspólna Msza Święta, konferencja i modlitwa.

Reklama

W ubiegłym roku, mimo niepewności związanych z pandemią koronawirusa, na Jasną Górę przybyły pielgrzymki ze wszystkich polskich diecezji. Do sanktuarium dotarło 160 pieszych pielgrzymek, 130 pielgrzymek rowerowych, 20 pielgrzymek biegowych i jedna pielgrzymka konna.

Pątnicy dostosowali się do sanitarnych ograniczeń, zdążając do celu w różnych formach: rodzinnie, sztafetowo lub w mniejszych grupach, tzw. delegacjach, oraz tradycyjnie duchowo, czyli wtedy, gdy nie mogą wyruszyć osobiście. We wszystkich dotychczasowych grupach to właśnie duchowa rozrosła się najbardziej, rodząc potrzebę swoistego przeniesienia pielgrzymowania w świat wirtualny.

Najliczniejszą, podobnie jak w ubiegłych latach, była pielgrzymka tarnowska, która się odbyła w sztafecie. Na trasie znalazło się w sumie ok. 4 tys. osób.

2021-07-04 12:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra – cel osiągnięty

Niedziela bielsko-żywiecka 34/2015, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

PB

Najmłodsi pątnicy witani przez bp. Piotra Gregera u stóp Jasnej Góry

Najmłodsi pątnicy witani przez bp. Piotra Gregera u stóp Jasnej Góry

Lejący się z nieba żar, gorący asfalt, obolałe nogi, zmęczenie. Ale też radość, uśmiech, śpiew i modlitewna wdzięczność za to, że udało się dojść. Tak można krótko opisać to, co działo się u stóp częstochowskiego sanktuarium, gdy 24. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej dotarła przed Szczyt Jasnej Góry.

CZYTAJ DALEJ

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Panie! Bądź dla nas codziennym zmartwychpowstawaniem!

2024-03-28 23:44

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus zmartwychwstał, lecz każdy z wierzących musi szukać zrozumienia wielkości tej prawdy w swoim życiu i sił, których ona udziela.

Ewangelia (J 20,1 -9)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję