Reklama

Wiara

5 powodów, dla których warto zaangażować się w życie wspólnoty

Z doświadczenia wiem, że wspólnota to taka druga rodzina. Jeśli zastanawiasz się nad wstąpieniem w szeregi jakiejś kościelnej wspólnoty, mamy dla Ciebie kilka powodów, dla których warto przestać się zastanawiać, a po prostu się zaangażować.

[ TEMATY ]

wspólnota

Karol Porwich/Niedziela

KSMowiczka i OAZOwiczka

KSMowiczka i OAZOwiczka

1. Umocnisz swoją relację z Panem Bogiem, a jeśli wciąż szukasz swojej drogi - tam na pewno spotkasz żywego i prawdziwego Jezusa. Będziesz mógł dzielić się swoimi przemyśleniami, wątpliwościami w wierze. Spotkania pogłębią Twoją wiarę, umocnią na ścieżce życia. Nie bez przyczyny mówi się, że wspólnota to formacja, bo to możlwość duchowego wzrastania, pochylania się nad słowem Bożym.

2. Znajdziesz ludzi wyznających te same zasady i kierujących się tymi samymi wartościami, co Ty.

3. Zawiążesz długoletnie przyjaźnie, zbudujesz silne relacje oparte na mocnych, Bożych fundamentach. To tak jak napisane w nagłówku - druga, większa rodzina, z którą chce się spędzać czas, na spotkanie z którą czeka się niecierpliwie, z którą dzieli się swoją codziennością, radościami i smutkami.

Reklama

4. Wspólnota to także takie modlitewne "pogotowie". „Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich”. To duchowe wspieranie się wzajemnie, ale i wspólnotowe otaczanie modlitwą tych, którzy tego potrzebują.

5. Wspólnota pozbywa z egoizmu. Uczy bycia dla innych, codziennego umniejszania siebie i pamiętania, dla KOGO tak naprawdę to wszystko jest... Nie tylko biernego przyglądania się z boku temu, co się dzieje, ale i angażowania się. Przez swoje wzrastanie - w wierze, ale i w zwykłym, szarym życiu - mogę być oparciem dla drugiego człowieka.

A na koniec parę słów świadectwa… Należę od 5 lat do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. To tu doświadczyłam nawrócenia, przytulenia Pana Boga, odczułam, że jestem kochana nie za coś, a pomimo! Było wiele łez radości, rozmów, uśmiechów. Dzięki wspólnocie każdy mój życiowy krok jest silniejszy, staram się twardo stąpać po ziemi mimo wielu przeciwności. Wspólnota sprawiła, że nie boję się życia. Tu mam zawsze na kogo liczyć, tu dostanę wsparcie! We wspólnocie otrzymałam coś najcenniejszego – Bożą miłość. Za darmo. Niczego ani nikogo nie muszę udawać...

Poszukaj w swojej okolicy wspólnoty, w którą możesz się zaangażować. Ja piszę z perspektywy wspólnot młodzieżowych, a przecież w Kościele miejsce znajdzie się dla każdego - młodszego i starszego. Każdy znajdzie tu swoje miejsce, pole do zaangażowania i pogłębienia swojej relacji z Panem Bogiem.

2021-07-09 07:40

Ocena: +16 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na drodze neokatechumenatu

Tradycją jest, że sosnowiecka wspólnota neokatechumenalna zawsze uroczyście kończy rok swojej formacji. Tak było i tym razem. 28 czerwca biskup Grzegorz Kaszak odprawił Mszę św. dla wszystkich diecezjalnych wspólnot neokatechumenalnych. Z racji, że w sosnowieckiej parafii pw. św. Floriana neokatechumenat zrzesza najwięcej sióstr i braci, uroczysta Eucharystia sprawowana była właśnie tam.
W homilii Ksiądz Biskup przypomniał, że kochać Boga i bliźniego to podstawowy obowiązek chrześcijanina. Wyjaśnił, że ta miłość drugiego oznacza pragnienie jego dobra, co w pierwszym rzędzie znaczy przybliżenie go do Boga

Obecnie na świecie jest ponad 20 tys. wspólnot neokatechumenalnych. Ponieważ wśród członków wspólnot liczną grupę stanowią rodziny wielodzietne, a dzieci również korzystają z formacji rodziców, można stwierdzić, że w Drogę Neokatechumenalną na świecie zaangażowanych jest ponad milion osób. W Polsce istnieje ponad tysiąc wspólnot neokatechumenalnych (w 37 diecezjach i blisko 400 parafiach), co oznacza, że w Drogę Neokatechumenalną zaangażowanych jest kilkadziesiąt tysięcy osób.
W naszej diecezji w Drogę Neokatechumenalną zaangażowanych jest ponad 200 osób. Dla nich wszystkich neokatechumenat stał się szansą na odkrycie istoty swojej wiary. Obecnie wspólnoty neokatechumenalne istnieją w następujących parafiach diecezji sosnowieckiej: trzy wspólnoty przy parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu, po jednej w parafiach Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu, św. Wojciecha w Jaworznie i Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi

2023-02-06 20:11

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję