Reklama

Włochy

Włochy/ Episkopat: eutanazja to zwycięstwo indywidualizmu i nihilizmu

Zwycięstwem "indywidualizmu i nihilizmu" nazwało eutanazję kierownictwo Konferencji Episkopatu Włoch, komentując w ten sposób trwającą w kraju zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie jej legalizacji. Podpisało się pod nim ponad pół miliona osób.

[ TEMATY ]

eutanazja

Adobe Stock

Liczba wymaganych podpisów została osiągnięta, ale promotorzy ich zbiórki kontynuują ją. Proponują, aby w pytaniu referendalnym obywatele wypowiedzieli się, czy popierają zniesienie kary od 6 do 15 lat więzienia za doprowadzenie do śmierci osoby za jej zgodą.

W wydanym w środę oświadczeniu Episkopat Włoch wyraził poważne zaniepokojenie tą inicjatywą.

"Każdemu, kto znajduje się w stanie skrajnego cierpienia należy pomagać w znoszeniu bólu, pokonaniu rozpaczy i desperacji, a nie pozbawiać go życia. Wybór śmierci jest porażką człowieczeństwa, zwycięstwem antropologicznej koncepcji indywidualistycznej i nihilistycznej, gdzie nie ma już miejsca ani na nadzieję, ani na relacje między osobami"- głosi nota biskupów.

Reklama

Podkreślono w niej, że pomaganie w śmierci nie jest "wyrazem współczucia".

Episkopat przypomniał nauczanie Kościoła, że gdy zbliża się kres życia "godność osoby ludzkiej konkretyzuje się jako prawo do umierania w możliwie największym spokoju oraz z należną jej godnością ludzką i chrześcijańską”.

Także Papieska Akademia Życia wcześniej krytycznie odniosła się do inicjatywy we Włoszech.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mal/

2021-08-18 17:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Belgia: Senat zgodził się na eutanazję chorych dzieci

[ TEMATY ]

eutanazja

BOŻENA SZTAJNER

Belgijski Senat zgodził się 12 grudnia na eutanazję chorych dzieci. Przyjęty przez izbę wyższą parlamentu projekt rozszerzenia o niepełnoletnich niekaralności za eutanazję musi jeszcze uzyskać aprobatę Izby Deputowanych.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Papież modlił się o jedność Kościoła i pokój na Ukrainie

2022-11-30 10:32

Grzegorz Gałązka

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty zapewnił o swej miłości i modlitwie Kościół prawosławny Konstantynopola, a zwłaszcza patriarchę Bartłomieja. Zapewnił też o swej modlitwie udręczony naród ukraiński

Dzisiaj obchodzimy święto apostoła św. Andrzeja, brata Szymona Piotra, patrona Kościoła w Konstantynopolu, gdzie udała się jak zwykle delegacja Stolicy Apostolskiej. Pragnę wyrazić moją szczególną miłość mojemu drogiemu bratu, Patriarsze Bartłomiejowi I, i całemu Kościołowi Konstantynopola. Niech wstawiennictwo świętych braci apostołów Piotra i Andrzeja, pozwoli wkrótce całemu Kościołowi cieszyć się pełną jednością i pokojem na całym świecie, zwłaszcza w tym czasie na naszej umiłowanej udręczonej Ukrainie, zawsze obecnej w naszych sercach i w naszych modlitwach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję