Reklama

Niedziela Świdnicka

Paulini odnowili grobowiec świdnickich proboszczów

Na cmentarzu parafialnym przy al. Brzozowej w Świdnicy dobiegły końca, prowadzone w ostatnich kilku tygodniach bardzo intensywnie, prace konserwatorskie zabytkowego grobowca proboszczów świdnickiej parafii pw. św. Józefa.

[ TEMATY ]

cmentarz

Świdnica

grobowiec

ks. Mirosław Benedyk

Efekt prac konserwatorskich widać gołym okiem

Efekt prac konserwatorskich widać gołym okiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świdnicki grobowiec jest miejscem spoczynku trzech kapłanów: ks. prał. Józefa Rzeczkowskiego, pierwszego powojennego proboszcza parafii św. Józefa Oblubieńca NMP, który zmarł 1 lipca 1972 r., kapłana dawnej diecezji lwowskiej, przybyłego do Świdnicy z grupą parafian; a także ks. kan. Andrzeja Łutnika, zmarłego 16 marca 1994 r., oraz zasłużonego długoletniego proboszcza parafii św. Józefa, zmarłego 15 stycznia 2020 r. ks. prał. Stanisława Pasyka – ikony świdnickiego duchowieństwa, któremu miasto zawdzięcza powstanie parafii na Zawiszowie, osiedlu Młodych i osiedlu Zwierzynieckim.

Potrzeba remontu

Ponad rok temu świdniccy paulini dokonali oględzin zabytkowego grobowca proboszczów, które wykazały konieczność jego pilnej, całościowej renowacji. Rosnące za grobowcem drzewo naruszyło konstrukcję pomnika, zniszczyło fundamenty i piwnice grobowe. Metaloplastyka ogrodzenia wymagała piaskowania, zabezpieczenia i renowacji. Najpoważniejszym wyzwaniem było odnowienie marmurowej płyty przedstawiającej zdjęcie Jezusa z krzyża, która stanowi centralny motyw ozdobny grobowca. Po trwających konsultacjach z konserwatorami sztuki i specjalistami w dziedzinie architektury cmentarnej, ojcowie postanowili przystąpić do zbiórki środków na renowację grobowca, co czyniono sukcesywnie przez kilkanaście miesięcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ks. Mirosław Benedyk

Grobowiec, zdjęcie przed i po renowacji

Grobowiec, zdjęcie przed i po renowacji

Historyczny grobowiec, w którym są pochowani kapłani od dawna wzbudzał zainteresowanie wśród odwiedzających cmentarz, przykuwając wzrok swoją charakterystyczną masywną architekturą, a także umieszczoną centralnie w kamiennym łuku nad płytą - religijną płaskorzeźbą, ze sceną zdjęcia z krzyża, której autor zainspirował się słynnym obrazem Rembrandta.

Upływ czasu oraz warunki atmosferyczne sprawiły, że szczególnie ta cenna płaskorzeźba znajdująca się na wolnym powietrzu, ulegała niekorzystnym zmianom i należało ją pilnie poddać zabiegom konserwatorskim, by mogła, jak najdłużej, cieszyć oczy kolejnych pokoleń świdniczan, odwiedzających tą najstarszą czynną świdnicką nekropolię.

Reklama

Wzmocnienia i oczyszczenia wymagały również granitowe elementy architektury grobowca oraz jego historycznego ogrodzenia, z kutego żelaza, stanowiącego przykład kunsztownej sztuki kowalskiej.

Z tych powodów parafia św. Józefa zleciła odrestaurowanie grobowca proboszczów – magistrowi sztuki, dyplomowanemu konserwatorowi zabytków Piotrowi Gierlasińskiemu. Specjaliście z Torunia, który od niedawna mieszka w Świdnicy. Prace renowacyjne w całości wykonane zostały przez niego na cmentarzu, pomimo wynikających z tego tytułu licznych utrudnień. To ten sam konserwator, który kilka miesięcy temu odrestaurował śmiałowickie sakramentarium, o którym pisaliśmy w nr 26 Niedzieli Świdnickiej z dnia 27 czerwca 2021r.

Ryszard Wyszyński

Renowację grobowca paulini powierzyli Piotrowi Gierlasińskiemu – dyplomowanemu konserwatorowi

Renowację grobowca paulini powierzyli Piotrowi Gierlasińskiemu – dyplomowanemu konserwatorowi

Praca w słynnym marmurze

- Jestem pełen uznania dla artysty kamieniarza, autora tej wspaniałej płaskorzeźby, którego nazwisko nie jest nam znane – mówi Piotr Gierlasiński. Niestety, autor nie tylko nie podpisał rzeźby, a co sprawdziłem, nie pozostawił też nawet żadnej sygnatury na tym przepięknym dziele sztuki sakralnej. Wielka szkoda, bo on ze wszech miar na to zasługuje, by go wspomnieć choćby przy tej okazji, gdyż wykazał się nie lada kunsztem - podkreślił. - Według mnie płaskorzeźba została wykonana w słynnym marmurze karraryjskim. To jest ten sam marmur, w którym Michał Anioł wyrzeźbił Pietę watykańską. Kamieniarz skorzystał więc z najlepszych materiałów i w mojej ocenie bardzo wiernie odtworzył rembrandtowską scenę - zdjęcia z krzyża, wykuwając ją w tym szlachetnym marmurze, docenianym przez najlepszych artystów. Jestem tym jego dziełem zachwycony, a mój podziw wzrastał z każdą chwilą, podczas oczyszczania płaskorzeźby z wieloletniego brudzącego nalotu, owej patyny czasu, gdy coraz bardziej widać było wprawną rękę anonimowego rzeźbiarza. Kilka brakujących fragmentów płaskorzeźby, w tym wykruszoną część oblicza Chrystusa i jednej z osób zdejmujących ciało - przyszło mi odtworzyć, ale i na tym też polega moje zadanie – podkreślił konserwator sztuki.

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

Marmurowa płyta przedstawiająca zdjęcie Jezusa z krzyża, która stanowi centralny motyw ozdobny grobowca

Marmurowa płyta przedstawiająca zdjęcie Jezusa z krzyża, która stanowi centralny motyw ozdobny grobowca

Renowację marmurowej płaskorzeźby poprzedziły, prace przy wzmocnieniu grobowca w części nadziemnej i oczyszczeniu z nalotu wszystkich granitowych elementów, uzupełnienie braków oraz fugowanie złączeń płyt grobowca. Odnowiona również została historyczna żelazna balustrada, do której dodano brakującą furtkę - ogradzającą zabytkowy grobowiec.

Wola wielu parafian

- To jeszcze nie jest koniec wszystkich zaplanowanych prac przy grobowcu, jakie tam przewidzieliśmy – mówi proboszcz parafii o. Dariusz Laskowski, paulin. W miejsce tymczasowej będzie jeszcze dodana granitowa tabliczka z kutymi literami pamięci ks. prał. Stanisława Pasyka, podobna do dwóch już będących na grobowcu. Mówiąc o początkach dokonanej renowacji o. Laskowski zaznaczył, że konieczność przeprowadzenia remontu grobowca świdnickich proboszczów zgłaszało wielu parafian. - My jako paulini jesteśmy od niedawna w Świdnicy, a taki wniosek usłyszeliśmy od parafian, i to nie raz, gdy chodziliśmy po kolędzie. Duży udział w przygotowaniach do tego remontu miała przede wszystkim nasza rada parafialna, a także kilka osób, które współpracowały przez lata z ks. Pasykiem, w tym m.in. były prezydent Świdnicy Adam Markiewicz, a także świdnicka konserwator zabytków Barbara Sawicka. To ona zwróciła nam uwagę na to, że płaskorzeźba może być starsza od samego grobowca i mogła być przeniesiona, ale na pewno też pod nią był aranżowany ten grobowiec, gdy powstawał. Jest on w całości z granitu, prawdopodobnie, strzegomskiego. Co prawda obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków, ale jego wartość dla sztuki jest bezsporna. - Zaangażowanie pani konserwator było dla nas bezcenne – dodał paulin.

ks. Mirosław Benedyk

Zdjęcie przed i po renowacji furtki

Zdjęcie przed i po renowacji furtki

Radość proboszcza

- Jak najbardziej cieszę się, że ta piękna płaskorzeźba została zabezpieczona i odzyskała piękno, bo to jest najważniejsze – mówi ojciec paulin. W ogóle jestem bardzo zadowolony z całej renowacji historycznego grobowca naszych proboszczów. Przygotowując się do tego remontu sądziliśmy początkowo, że trzeba będzie niektóre jego elementy rozbierać, ale wybrany przez nas konserwator sztuki okazał się bardzo dobrym specjalistą, który poradził sobie ze wszystkimi rodzajami prac i trudnościami, które wiązały się z pracą przy nim – podsumowuje o. Dariusz Laskowski.

2021-08-28 15:09

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

2024-04-17 12:35

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

commons.wikimedia.org

"Departament Budżetowy KRRiT poinformował mnie, że wczoraj na rachunek bankowy KRRiT wpłynęła wyegzekwowana przez Urząd Skarbowy kara pieniężna w wysokości 550 000 zł od TVN SA za emisję filmu "Bielmo. Franciszkańska 3" - napisał w środę w mediach społecznościowych przewodniczący Maciej Świrski.

"Departament Budżetowy KRRiT poinformował mnie, że wczoraj na rachunek bankowy KRRiT wpłynęła wyegzekwowana przez Urząd Skarbowy kara pieniężna w wysokości 550 000 zł od TVN SA (decyzja 4/DPz/2024)- napisał w środę w mediach społecznościowych przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski. Karę wymierzono stacji TVN za emisję filmu "Bielmo. Franciszkańska 3" 6 marca 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Wyniki II etapu 28. Konkursu Wiedzy Biblijnej

2024-04-18 14:32

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Marek Mendyk

Civitas Christiana

konkurs biblijny

ks. Krzysztof Moszumański

okwb

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Laureaci etapu diecezjalnego 28. OKWB w Wałbrzychu

Laureaci etapu diecezjalnego 28. OKWB w Wałbrzychu

W siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Wałbrzychu przy ul. Młynarskiej w czwartek 18 kwietnia odbył się diecezjalny etap 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Do rywalizacji przystąpiło 30 uczniów z terenu diecezji świdnickiej. W tym roku tematem biblijnych zmagań były: Księga Sędziów oraz Dzieje Apostolskie. Gościem specjalnym w czasie biblijnych zmagań był bp Marek Mendyk, który przewodniczył Mszy świętej dla uczestników w Wałbrzyskiej Kolegiacie, a następnie towarzyszył finalistom, aż do rozstrzygnięcia wyników.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję