Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Maryja nigdy nie zostawia swoich dzieci bez pociechy

– Maryja nigdy nie zostawia swoich dzieci bez pociechy, ale ciągle przypomina: bądźcie zawsze blisko mojego Syna – powiedział 29 sierpnia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia – Pani Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.

Duchowny przewodniczył Sumie odpustowej w przededniu 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia.

W homilii mówił o człowieku jako istocie dwuwymiarowej i zewnętrznej, kierującej się w życiu tylko zapisanym prawem i wiernością tradycji (ewangeliczni faryzeusze) i istocie wewnętrznej, kierującej się sercem czystym, mądrym i pełnym miłości, co zawsze jest ważniejsze. – Człowiek tylko wtedy będzie pełnowymiarowym człowiekiem, jeżeli te dwie jego istoty będą ze sobą w zgodzie. Człowiek żyjący w zgodzie z samym sobą i Bogiem nie sprowadzi na siebie i na świat chaosu, być może i zagłady. W jego sercu nie zrodzą się złe myśli, bo tylko w sercu pustym, w sercu bez Boga, w sercu bez miłości, rodzą się złe myśli, pycha, wojny – podkreślił.

Reklama

– Człowiek, który pamięta, że wszelkie dobro pochodzi od Boga, nie straci swojej religijności w chwilach kryzysu, nadal będzie żył słowem Bożym i będzie je wcielał w czyn. Nie będzie tylko słuchaczem – kontynuował metropolita częstochowski.

Abp Depo przypomniał, że 50 lat temu obraz Matki Bożej Pocieszenia koronowało „dwóch wielkich Polaków, którzy wszystko postawili na Maryję” – święty dziś Jan Paweł II i wkrótce błogosławiony kard. Stefan Wyszyński. – Wiedzieli, że nie wolno Polakom być nie-maryjnymi, bo, jak mówił prymas, Matka Boża jest z nami od chwili, gdy Polska przyjęła chrzest. Przyjęliśmy Ją razem z Jej Synem. Ona też wyjdzie po nas na próg w domu Ojca – zaznaczył duchowny.

– Dziś, w tym samym miejscu, wołamy słowami z napisu na wieluńskim obrazie i słowami wypowiedzianymi przez kard. Wyszyńskiego w dniu koronacji: „Okaż się nam Matką” – powiedział metropolita częstochowski.

Reklama

– Maryja jest Nią w każdy czas, w chwilach radości i w chwilach trudnych. Nigdy nie zostawia swoich dzieci bez pociechy, ale ciągle przypomina: bądźcie zawsze blisko mojego Syna – przypomniał.

Po Komunii św. abp Depo udzielił wszystkim uczestnikom liturgii papieskiego błogosławieństwa połączonego z odpustem zupełnym, na które Ojciec Święty Franciszek wyraził zgodę specjalnym dekretem wydanym w styczniu.

Sumę odpustową zakończyły: Litania do Matki Bożej Pocieszenia, procesja eucharystyczna, uroczyste „Ciebie, Boga, wysławiamy” i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Szczególnym momentem była modlitwa abp. Depo w kaplicy Matki Bożej Pocieszenia i refleksja przy fotogramach umieszczonych na wystawie plenerowej upamiętniającej wydarzenia z 5 września 1971 r.

W modlitwie uczestniczyli: członkowie wieluńskiej kapituły kolegiackiej, księża seniorzy,s iostry antoninki i bernardynki, chór kolegiacki z Dariuszem Kamińskim i organistką Anetą Niesłoną, schola liturgiczna Collegiata Cantans oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Uroczysta Suma odpustowa i rozpoczynające się misje parafialne to swoiste preludium do uroczystości jubileuszowych, które parafia i region wieluński będą świętować 5 września. Tego dnia Mszy św. o godz. 12 będzie przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski.

2021-08-30 10:56

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wątroba: jubileusz to święto wdzięczności i rozliczenia

– Dziękujemy Matce Bożej za to, że tyle razy okazała się nam Matką, że stała na straży naszych sumień – powiedział biskup rzeszowski Jan Wątroba, który w kolegiacie wieluńskiej przewodniczył uroczystej Sumie z okazji złotego jubileuszu koronacji wizerunku Matki Bożej Pocieszenia – Pani Ziemi Wieluńskiej.

Mszę św. poprzedziła procesja z obrazem. Pierwszą stacją był pomnik św. Jana Pawła II, jednego z koronatorów wizerunku. Hołd świętemu papieżowi oddali duchowni i przedstawiciele władz. Przed pomnikiem położono kwiaty i zapalono znicz. Następnie procesja z obrazem, rozpoczęta w kolegiacie, przeszła wokół pl. Legionów i przybyła do ołtarza polowego przy świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł mistrz Robert Pożarski, „najpiękniejszy głos w polskim Kościele”

2021-12-03 10:04

[ TEMATY ]

muzyka

śmierć

śpiew

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny

29 listopada 2021 w wieku 56 lat zmarł Robert Pożarski, w środowisku znawców i praktyków muzyki liturgicznej niekwestionowany mistrz. Pogrzeb odbędzie się dziś, 3 grudnia, na warszawskich Bielanach, pochówek w Teresinie. Publikujemy wspomnienia o Robercik Pożarskim oraz informacje biograficzne.

Ks. prałat Jan Sikorski był proboszczem Roberta Pożarskiego. „Był moim młodym parafianinem, brał udział w scholi parafialnej, przy ołtarzu służył jako lektor. Podziwiałem bardzo jego ogromne zaangażowanie, postawę godną i odpowiedzialną. I oczywiście jego piękny głos, którym służył w kościele podczas liturgii. Lata później znowu się zetknęliśmy, przy okazji celebrowany Mszy tradycyjnych, „trydenckich”, gdzie słyszałem jego przepiękne wykonanie chorału. Był bardzo oddany sprawie muzyki kościelnej. Miałem nawet wrażenie, że jego osobiste sprawy jakby nie istniały, był cały oddany chorałowy, który też bardzo kocham, ale do miłości, jaką tę muzykę liturgiczną darzył Robert Pożarski, daleko mi jeszcze. Bardzo mi imponował tym, że bez reszty oddawał się tej służbie.

CZYTAJ DALEJ

Grecja: Papież przybył na wyspę Lesbos - symbol kryzysu migracyjnego w Europie

Papież Franciszek, odwiedzający Grecję, przyleciał w niedzielę z Aten na wyspę Lesbos, położoną niedaleko brzegów Turcji. Spotka się tam z uchodźcami, których tysiące przybyły w ostatnich latach, m.in. z Syrii. Dla papieża to powrót na tę wyspę; odwiedził ją w 2016 roku w szczycie napływu migrantów.

Papieski samolot wylądował rano na lotnisku w Mitylenie, największym mieście na Lesbos, położonym na wschodnim wybrzeżu w odległości 20 kilometrów od brzegów Turcji. Cała wyspa, słynąca z bogatej historii, pięknych plaż i malowniczych krajobrazów, stała się - obok włoskiej Lampedusy - jednym z symboli kryzysu migracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję