Reklama

Korespondencja z Białorusi

"Przez Niepokalaną wszelkie łaski na nas spływają"

Niedziela włocławska 31/2002

24 czerwca br., o godz. 12.00, w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w parafii Udział na Białorusi miała miejsce uroczystość otwarcia i poświęcenia Białoruskiego Niepokalanowa, powstałego w 75. rocznicę założenia Niepokalanowa w Polsce.

Udział to mała miejscowość w woj. witebskim na Białorusi, w dekanacie głębockim. W przeszłości w parafii tej pracowali Franciszkanie ( w latach 1642-1851), którzy postawili tutaj kościół i klasztor. Po kasacie klasztoru w latach 1851 - 1948 parafia była obsługiwana przez kapłanów diecezjalnych, a od 1948 r. w ogóle nie funkcjonowała, kościół zaś zamieniono na spichlerz. Od 1989 r. duszpasterstwo parafii prowadził ks. prał. Józef Bulko, wielce zasłużony i gorliwy kapłan, obecnie proboszcz sąsiedniej parafii w Mosarzu. Na zaproszenie biskupa witebskiego Władysława Blina 1 lipca 2000 r. powrócili do Udziału Franciszkanie, a 17 stycznia br., napodstawie zawartej umowy, Ojcowie Franciszkanie ( OFM Conv) otrzymali na stałe od Biskupa witebskiego duszpasterstwo i administrację parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Udziale z zadaniem założenia i rozwoju Białoruskiego Niepokalanowa.

W piękny czerwcowy poniedziałek do Udziała przybyli Księża Biskupi z Polski, Rosji i Białorusi, najwyższe władze zakonne Ojców Franciszkanów z Rzymu i Polski, goście z Belgii, Ukrainy i USA: wśród nich ponad 100 kapłanów zakonnych i diecezjalnych, siostry zakonne oraz rzesza wiernych. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych, centralnych i wojewódzkich oraz ambasadorowie wielu krajów, przybyli z Mińska. Uroczystość została zarejestrowana przez telewizję centralną z Mińska i wojewódzką z Witebska. Do Udziału na pierwszą w historii diecezji witebskiej pielgrzymkę przybyło też kilkaset dzieci, które w tym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii św.

Uroczystemu zgromadzeniu przewodniczył metropolita abp Tadeusz Kondrusiewicz z Moskwy. Procesja liturgiczna wyruszyła z klasztoru w kierunku wielowiekowej, pięknie odnowionej świątyni. Na placu kościelnym został odsłonięty i poświęcony pomnik św. Maksymiliana Marii Kolbego, a następnie wszyscy przeszli do kościoła, gdzie zostali powitani przez bp. Władysława Blina, po czym rozpoczęła się Msza św. Homilię wygłosił abp Kondrusiewicz. Mówił o tym, że w dzisiejszym świecie, trudnym, zdemoralizowanym i zmaterializowanym chrześcijanin bardzo potrzebuje pomocy łaski Bożej. Do tej posługi potrzebni są kapłani i siostry zakonne, potrzebne są święte miejsca. Jednym z nich jest to w Udziale - Niepokalanowie.

W koncelebrze byli m. in. metropolita białostocki - abp Wojciech Ziemba; biskup ełcki Edward Samsel, bp Antoni Dziemianko z Grodna, bp Cyryl Klimowicz z Mińska i bp Kazimierz Wielikosielec z Brześcia na Białorusi. W procesji złożone zostały dary od przybyłych gości z różnych krajów, m. in. obraz św. Maksymiliana, namalowany w 1982 r. (kanonizacja Ojca Maksymiliana) przez Nelę Wojnakiewicz z Warszawy, przywieziony przez Annę Romańczuk-Róg i Mieczysława Roga z Gdańska. Liturgię ubogaciły śpiewy chóru parafialnego z Głębokiego. Po Komunii św. dzieci pierwszokomunijne odnowiły przyrzeczenia wierności Panu Jezusowi i na pamiątkę otrzymały okolicznościowe medaliki. Na zakończenie Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła, a po błogosławieństwie wszyscy udali się do podziemi świątyni, gdzie została odsłonięta i poświęcona ruchoma szopka. Jej działanie zaprezentowano uczestnikom uroczystości, po czym obejrzeli oni okolicznościową wystawę o św. Maksymilianie oraz posłudze Franciszkanów.

W drugiej części uroczystości odbył się koncert w wykonaniu zespołów ludowych z Białorusi i Rosji oraz zespołów franciszkańskich, prowadzony przez o. Józefa Makarczyka z Grodna.

Przeminął historyczny dla diecezji witebskiej dzień. Maryja Niepokalana i Jej wierny czciciel - św. Maksymilian znaleźli miejsce na ziemi białoruskiej, w miejscowości Udział. Odtąd będzie stąd płynął głos św. Męczennika z Oświęcimia, przypominający wszystkim: " Przez Niepokalaną wszelkie łaski na nas spływają".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ONZ/ Trump: musimy pociągnąć Chiny do odpowiedzialności za Covid-19

Musimy pociągnąć Chiny do odpowiedzialności za Covid-19 - powiedział we wtorek prezydent USA Donald Trump podczas debaty generalnej 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

"W 75 lat po zakończeniu drugiej wojny światowej i założeniu ONZ po raz kolejny prowadzimy wielką globalną walkę" - zaczął swoje odtworzone w siedzibie ONZ w Nowym Jorku nagranie Trump. Koronawirusa nazwał "niewidzialnym wrogiem" oraz "chińskim wirusem". Amerykański przywódca ocenił, że z powodu epidemii w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono "największą mobilizację od czasów II wojny światowej". Wskazał przy tym na masową produkcję respiratorów oraz to, że trzy potencjalne szczepionki na Covid-19 są w fazie testów klinicznych.

"Rozdysponujemy szczepionkę, pokonamy wirusa, zakończymy pandemię. Wejdziemy w nową erę bezprecedensowego bogactwa, współpracy i pokoju" - obiecał Trump.

"W dążeniu do tej jasnej przyszłości musimy pociągnąć do odpowiedzialności państwo, które wypuściło tę zarazę na świat - Chiny" - wezwał amerykański prezydent. Zarzucił przy tym władzom w Pekinie, że w pierwszych tygodniach epidemii nie zakazały ruchu lotniczego z Chin.

Ubiegający się w listopadzie o reelekcję amerykański prezydent ponowił także oskarżenia wobec Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). "Chiński rząd i WHO - która jest właściwie kontrolowana przez Chiny - fałszywie deklarowały, że nie ma dowodów na zakażanie się człowieka od człowieka" - powiedział. Potem - jak dodał - "fałszywie mówili, że ludzie bez symptomów nie zakażają".

W nieco ponad pięciominutowym przemówieniu Trump oskarżył Chiny o wyrzucanie "mlionów i milionów ton plastiku i śmieci do oceanów, nadmierne połowy ryby na akwenach innych państw, niszczenie wielu raf koralowych i emitowanie większej ilośći toksycznej rtęci do atmosfery od jakiegokolwiek innego państwa".

Prezydent USA stwierdził też, że Chiny emitują do atmosfery prawie dwukrotnie więcej dwutlenku węgla od Stanów Zjednoczonych.

W nagraniu Trump wezwał ONZ do skupienia się na "prawdziwych problemach świata". Wśród nich wymienił m.in. terroryzm, przemyt narkotyków, pracę przymusową i prześladowania na tle religijnym. "Ameryka zawsze będzie liderem w kwestii praw człowieka" - oświadczył. Zapewnił, że jego administracja opowiada się za "religijną wolnością, szansami dla kobiet, legalizacją homoseksualizmu, walką z przemytem ludzi i ochroną nienarodzonych dzieci".

Prezydent podkreślał, że Stanom Zjednocznym udało się "zrewitalizować NATO", wskazując że państwa Sojuszu zobowiązały się przeznaczać więcej pieniędzy na obronność. Chwalił również wycofanie się USA z układu nuklearnego z Iranem, "zrównanie z ziemią" Państwa Islamskiego (IS) oraz porozumienia pokojowe między Serbią i Kosową oraz Izraelem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) i Bahrajnem.

W kontekście Bliskiego Wschodu Trump stwierdził, że "nigdy nie był bardziej optymistyczny co do przyszłości tego regionu". "Nie ma krwi w piasku - te dni, miejmy nadzieję, minęły" - oświadczył, podkreślając, że Stany Zjednoczone wycofują wojska z Afganistanu.

"Ameryka wypełnia swoje przeznaczenie bycia twórcą pokoju, ale to +pokój przez siłę+. Jesteśmy silniejsi niż kiedykolwiek, nasza broń jest tak zaawansowana jak nigdy (...) Modlę się do Boga, byśmy nigdy nie musieli jej użyć" - deklarował Trump.Swoje wystąpienie prezydent zakończył krytyką światowego systemu politycznego przed jego dojściem do władzy. "Przez dekady te same zmęczone głosy proponowały te same nietrafione pomysły, dążąc do globalnych ambicji kosztem swoich ludzi. Ale tylko jeśli troszczysz się o swoich obywateli, znajdziesz prawdziwą bazę do współpracy. Jako prezydent odrzucam nietrafione podejścia z przeszłości i stawiam Amerykę na pierwszym miejscu, tak jak wy powinniście stawiać swoje państwa na pierwszym miejscu" - stwierdził, zwracając się do władz państw członkowskich ONZ.

W poniedziałek w Nowym Jorku rozpoczęła się debata generalna podczas 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Ze względu na pandemię koronawirusa jest ona głównie wirtualna - wystąpienia prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych są odtwarzane z nagrań.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ kar/

CZYTAJ DALEJ

Biskupiak. Wspinaczka ku świętości

2020-09-23 07:36

Ewa Kamińska

Uczniowie „Biskupiaka” wzorem św. Stanisława Kostki starają się dokonywać mądrych i ambitnych wyborów.

Tradycyjnie 18 września, we wspomnienie swojego patrona, uczniowie XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki zgromadzili się na Mszy św. w archikatedrze lubelskiej. Ze względu na sytuację epidemiczną wzięli w niej udział przede wszystkim uczniowie klas pierwszych, którzy złożyli ślubowanie. Eucharystię celebrował bp Adam Bab wraz z dyrektorem szkoły ks. Grzegorzem Strugiem, pierwszym dyrektorem ks. Krzysztofem Targońskim oraz z ks. Grzegorzem Różyło i ks. Michałem Baińskim.

Podczas szkolnej Eucharystii, z okazji 50-lecia kapłaństwa ks. kan. Krzysztofa Targońskiego zostały skierowane ku niemu gratulacje i podziękowania za trud odtworzenia „Biskupiaka” po 30 latach przerwy. Dzieje szkoły sięgają 1923 r., gdy powstało gimnazjum założone przez biskupa lubelskiego Mariana Fulmana. Gmach „Biskupiaka” zbudowano na Czwartku w latach 1927-1934. Po wybuchu wojny w 1939 r. budynek został zajęty przez Niemców, a szkoła zlikwidowana. W 1944 r. wznowiła działalność i funkcjonowała do likwidacji przez władze komunistyczne w 1962 r. Staraniem ks. Targońskiego w 1993 r. udało się reaktywować palcówkę. Szkoła cieszy się dobrą renomą; nie tylko kształci, ale wychowuje uczniów w duchu katolickim i patriotycznym.

Więcej na łamach "Niedzieli Lubelskiej" w wydaniu z datą 4 października.

Fotorelacja na www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję