Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec: Caritas otworzyła pralnię społeczną

Na terenie parafii pw. NMP Częstochowskiej w Sosnowcu-Porąbce otwarto Pralnię Społeczną Caritas. Będzie to miejsce aktywizacji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem, bezdomnością, długotrwale bezrobotnych i niepełnosprawnych.

[ TEMATY ]

Caritas

bezrobotni

Sosnowiec

Diecezja Sosnowiecka

- Uważam, że bardzo wychowawcze jest, kiedy nie tylko rozdajemy środki pomocy, ale również, gdy stwarzamy możliwość zatrudnienia. W ten sposób, osoby pracujące w naszej nowej pralni, nie tylko zarabiają na siebie i swoje rodziny, ale również świadczą usługi dla wszystkich. Zachęcam, aby z tych usług korzystać - powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Celem przedsięwzięcia jest budowanie pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej i wykluczonej na rynku pracy. Ma także pomóc walczyć ze stereotypami. - Wokół nas są osoby, które mogą być dotknięte wykluczeniem społecznym. I nie chodzi tylko o potrzebujących, ale także o osoby niepełnosprawne. Podmiot ekonomii społecznej, jakim jest nasza nowa pralnia, pozwala właśnie takich ludzi wyłowić i dać im szansę - tłumaczy ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiej Caritas.

Reklama

- Jako mieszkaniec i prezydent Sosnowca mogę być tylko dumny, że na terenie naszego miasta mamy takich ludzi, jak ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritasu, dla którego słowo „stop” nie istnieje. Z pewnością drugim, cichym bohaterem tego dobra, które się tu dzieje, jest ks. Edward Darłak – tutejszy proboszcz, z którym już kilka lat temu rozmawialiśmy o tym miejscu, aby je ożywić - podkreślił podczas inauguracji Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W zakresie tworzenia miejsc pracy Caritas współpracowała z Fundacją Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia. Znaczną część inwestycji pokryła Fundacja Timkena, która od lat wspiera inicjatywy społeczne na terenie miast, w których posiada swoje fabryki.

Pralnia Społeczna Caritas Diecezji Sosnowieckiej to pierwsze przedsięwzięcie tego typu w regionie. Całość będzie działać na zasadzie spółki non for profit - podmiotu ekonomii społecznej. Dochód z prowadzonej działalności przeznaczany będzie na pomoc charytatywną.

2021-09-10 19:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje z Caritas

Niedziela lubelska 25/2015, str. 1

[ TEMATY ]

Caritas

Paweł Wysoki

Wolontariusze Caritas

Wolontariusze Caritas

Już za kilka dni rozpoczynają się wakacje. Z myślą o dzieciach z ubogich i wielodzietnych rodzin Caritas Archidiecezji Lubelskiej przygotowuje kolonie dla ok. 400 osób. By zapewnić im opiekę, potrzebni są wolontariusze

Trzy turnusy kolonijne odbędą się w położonym nad jeziorem Firlej „Domu Zawierzenia” (w dniach 4-15 lipca, 18-29 lipca i 19-30 sierpnia), a jeden w „Domu Spotkania” w podlubelskiej Dąbrowicy (11-24 lipca). – Kolonie Caritas zawsze są wyjątkowe. Zapewniamy dużo zabawy, sportu, warsztatów, na których można nauczyć się czegoś ciekawego; są wycieczki do interesujących miejsc, ale jest też miejsce dla Najważniejszego: dla Pana Boga. Na każdym turnusie będzie obecny kapłan i każdego dnia będzie sprawowana Msza św. Mamy nadzieję, że uda nam się pokazać naszym małym gościom, że spośród wszystkich przygód, przygoda z Bogiem jest największa i najpiękniejsza – mówi ks. Wiesław Kosicki, dyrektor lubelskiej Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Spotkanie z Mikołajem

2021-12-07 12:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

„Wszystkie dzieci cieszą się, że Mikołaj z nami jest. Witam Cię, witam Cię, Święty Mikołaju”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję