Reklama

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chełmie

Niedziela lubelska 31/2002

W lipcu br. do lubelskiej redakcji Tygodnika Katolickiego "Niedziela" nadeszło sprawozdanie z działalności Szkolnego Koła Caritas, działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chełmie. Opiekun koła, wraz z działającymi w nim wolontariuszami, chcieli pochwalić się swoimi osiągnięciami, ale przede wszystkim zachęcić młodzież z innych szkół do podejmowania podobnych akcji. Po zapoznaniu się z tym sprawozdaniem nietrudno dojść do przekonania, że po to, by pomagać wcale nie są potrzebne wielki pieniądze, a wystarczą otwarte, wrażliwe na potrzeby bliźniego serca.

Po ubiegłorocznej wakacyjnej przerwie Szkolne Koło Caritas rozpoczęło swoją pracę, organizując we wrześniu zbiórkę przyborów szkolnych i używanych podręczników dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów i nauczycieli, pomocy lubelskiej Caritas oraz hojności sponsorów, 30-stu podopiecznych koła otrzymało plecaki z wyposażeniem oraz dresy. Z posiadanych środków finansowych koło zakupiło do biblioteki szkolnej podręczniki na łączną kwotę 155,92 zł. W odpowiedzi na apel rodziców chorego ucznia, członkowie koła przeprowadzili loterię fantową, z której dochód (660 zł) został przeznaczony na konto chłopca. Od połowy listopada została oddana do dyspozycji uczniów świetlica terapeutyczna Caritas. Zajęcia w świetlicy odbywały się trzy razy w tygodniu, a prowadzone były przez opiekunów koła i wolontariuszy - nauczycieli ZSO nr 2. W zajęciach systematycznie uczestniczyło 35 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Podczas zajęć uczniowie uzyskiwali pomoc dydaktyczną, uczestniczyli w warsztatach plastycznych oraz zabawach i konkursach, a także otrzymywali skromny poczęstunek. Wolontariusze koła, włączając się w pracę różnego rodzaju placówek opiekuńczo-wychowawczych, przygotowali i przekazali paczki mikołajkowe wychowankom Domu Dziecka w Chełmie. W okresie Adwentu członkowie koła, wspierani przez innych uczniów naszej szkoły, wykonywali kartki o tematyce świątecznej. Dochód ze sprzedaży tych kartek został przeznaczony na zakup słodyczy do 25 paczek świątecznych dla potrzebujących uczniów. Szkolne Koło Caritas, włączając się w ogólnopolską akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, rozprowadzało na terenie szkoły, wśród uczniów i nauczycieli, wigilijne świece Caritas. Środki ze sprzedaży tych świec zostały przeznaczone na potrzeby szkolnej świetlicy Caritas. Koło współpracuje z innymi Szkolnymi Kołami Caritas działającymi na terenie Chełma. W ramach tej współpracy 23 grudnia 2001 r. została zorganizowana Wigilia dla samotnych, a 6 stycznia 2002 r. wolontariusze wraz z opiekunami uczestniczyli w kweście, z której dochód przeznaczony będzie na organizowaną w Chełmie jadłodajnię Caritas. 9 stycznia br. wolontariusze i opiekunowie koła zorganizowali spotkanie opłatkowe Szkolnych Kół Caritas z regionu chełmskiego, w którym uczestniczył dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej ks. Andrzej Głos.

W II semestrze minionego roku szkolnego koło rozpoczęło swoją działalność obchodami Światowego Dnia Chorego. Dnia 11 lutego wolontariusze wraz z opiekunami odwiedzili dzieci hospitalizowane w chełmskim szpitalu i wręczyli własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami oraz paczki przygotowane przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Takie same upominki otrzymali również wszyscy chorzy uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 objęci nauczaniem indywidualnym. Przed świętami wielkanocnymi koło przygotowało 30 paczek ze słodyczami dla dzieci z najmłodszych klas szkoły podstawowej, których rodziny znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Z okazji Dnia Dziecka Szkolne Koło Caritas zorganizowało festyn charytatywny, na program którego składało się przedstawienie w wykonaniu klasy teatralnej pt.: "Zdrowa baśń o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach" i koncert w wykonaniu alumnów Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Dzięki hojności sponsorów udało się również przygotować drobne upominki dla dzieci oraz zorganizować loterię fantową. Dochód z loterii w wysokości 1813 zł zostanie przeznaczony na zakup artykułów piśmienniczych dla potrzebujących uczniów naszej szkoły oraz na fundusz stypendialny na rok 2002/2003. Przez cały rok szkolny pięciu uczniów gimnazjum otrzymywało stypendium, ośmiu innym opłacano obiady, a trzech uczniów otrzymało dofinansowanie do wycieczki szkolnej i kolonii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

GDOŚ: pozytywna decyzja środowiskowa ws. przekopu Mierzei Wiślanej utrzymana w mocy

2020-09-22 17:01

[ TEMATY ]

Mierzeja Wiślana

wikipedia.pl

Pozytywna decyzja środowiskowa dotycząca budowy nowej drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym została utrzymana w mocy - podała we wtorek w komunikacie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Rozpatrywała ona odwołania samorządu woj. pomorskiego oraz organizacji ekologicznych.

Pozytywną decyzję dla przekopu Mierzei Wiślanej wydała 5 grudnia 2018 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Zgodziła się na tę inwestycję z lokalizacją w Nowym Świecie, jednak w decyzji określono kilkadziesiąt warunków korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych.

Decyzję tę zaskarżyły do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska: samorząd woj. pomorskiego oraz organizacje ekologiczne. Po postępowaniu GDOŚ poinformowała we wtorek, że "pozytywna decyzja środowiskowa wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie została utrzymana w mocy", jednak - jak wskazano - wprowadzono modyfikację "brzmienia szeregu warunków realizacji inwestycji minimalizujących jej wpływ na środowisko".

Od prawie roku w miejscu planowanego przekopu trwały początkowo prace przygotowawcze, a obecnie - zaawansowane prace budowlane. Jak informował inwestor, Urząd Morski w Gdyni, całkowita długość nowej drogi wodnej wyniesie blisko 23 kilometry. Samo przejście przez Zalew Wiślany to nieco ponad 10 kilometrów, po rzece Elbląg - także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał ma mieć 5 m głębokości.

Docelowo nowa droga wodna między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a wykonawcą przekopu - konsorcjum firm NDI i Besix.(PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

ali/ pad/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję