Reklama

Niedziela Przemyska

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Pątnicy u kresu pielgrzymki

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

W tym roku pątnicy wyruszyli na pielgrzymi szlak już po raz dziesiąty. O poranku 11 września pielgrzymi zgromadzili się w kościele parafialnym w Pruchniku – miejscu gdzie urodził się

Reklama

Bł. Bronisław Markiewicz. Ks. Proboszcz Piotr Kandefer powitał zgromadzonych pielgrzymów i udzielił okolicznościowego błogosławieństwa z posłaniem na drogę. Nad organizacją pielgrzymki czuwali już tradycyjnie jej kierownicy: Ks. Mariusz Marciniec CSMA i s. Agnieszka Zych CSSMA. W pielgrzymce uczestniczyło ok. 130 osób, w tym 7 kapłanów, 2 kleryków i 22 siostry michalitki.

W dziękczynny charakter pielgrzymki wpisały się Jubileusze obchodzone przez Księży Michalitów: 100 lecie zatwierdzenia Zgromadzenia oraz 50 lat pobytu i pracy apostolskiej

w parafiach w Tuligłowach i Jasieniu. Czas pielgrzymowania przypadł również w szczególnym momencie dla naszej Ojczyzny i Kościoła, mianowicie dzień przed beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Postacie przyszłych błogosławionych przybliżył pątnikom w swojej konferencji ks. Krzysztof Poświata - michalita. Słowa Kard. Stefana Wyszyńskiego wybrzmiały także w trakcie rozważań nabożeństwa Drogi Krzyżowej i rozważań różańcowych. Opiekę duchową w trakcie pielgrzymowania sprawował ks. Kazimierz Szydło CSMA, który wygłosił do pielgrzymów dwie konferencje o sakramencie pokuty i Eucharystii.

Reklama

Pielgrzymi pokonywali drogę z radosnym śpiewem przeplatanym modlitwą i skupieniem. Dawali przy tym świadectwo ogromnej radości i wiary. Ogromnie cieszyło to, że w pielgrzymce wzięło udział wielu młodych ludzi. Pielgrzymi dotarli do celu późnym popołudniem, z radością i entuzjazmem witali i pozdrawiali mieszkańców Przemyśla. Przed Katedrą w Przemyślu odbyła się modlitwa za Ojczyznę pod pomnikiem Anioła Stróża Polski, a delegacja pielgrzymów złożyła kwiaty i znicze. Następnie w katedrze odbyła się uroczysta Eucharystia dziękczynna pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Jamrozka. W homilii Ksiądz biskup nawiązując do pielgrzymowania i podjętego trudu podkreślał, że droga jest okazją do powiedzenia kim jest dla mnie Jezus Chrystus. Mówił że, przyjmując Chrystusa za Pana zgadzamy się na to, żeby z Nim dźwigać Krzyż. Nawiązywał też do osoby bł. Bronisława i jego nieugiętej postawy, powściągliwości i pracy. Zwracał uwagę, że zaparcie się siebie to zrezygnowanie z własnych planów na rzecz tego co zaplanował Bóg, a powściągliwość jest rezygnacją z tego co dla nas wygodne. Na zakończenie Eucharystii młodzi pielgrzymi odczytali Apel Młodych, w którym wybrzmiały słowa Ks. Prymasa Wyszyńskiego skierowane do młodzieży: „Musicie mieć w sobie coś z orłów, serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko (...) Stać Was na wiele. Wysoka jest godność człowieka. Człowiek przerasta wszystko prócz Boga: stawiamy Wam duże wymagania"

Niech Bóg będzie uwielbiony za dar X Jubileuszowej Pielgrzymki, niech będzie uwielbiony w sercach wszystkich pielgrzymów na przestrzeni tych 10 lat, w sercach ludzi spotykanych na szlaku, w każdym trudzie, zmęczeniu, ale i ogromnej radości ze świadczenia o Jezusie. Jemu Chwała za wszystkie łaski tego czasu, które stały się udziałem każdego pielgrzyma.

2021-09-16 11:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś w Kościele w Polsce rozpoczyna się Tydzień Misyjny

2021-10-24 08:53

[ TEMATY ]

misje

Archiwum Centralnej Diakonii Misyjnej Ruchu Światło-Życie

Młodzi Afrykanie też poznają charyzmat ks. Blachnickiego

Młodzi Afrykanie też poznają charyzmat ks. Blachnickiego

Pod hasłem „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy” obchodzony będzie dziś będzie Światowy Dzień Misyjny. Jest on organizowany w Kościele powszechnym w przedostatnią niedzielę października a w Polsce inauguruje on także Tydzień Misyjny. W niedzielę modlitwom będzie towarzyszyła zbiórka pieniężna w kościołach przeznaczona na wsparcie i rozwój ewangelizacji na różnych kontynentach.

Światowy Dzień Misyjny ma angażować katolików do współpracy w dziele przekazywania Ewangelii wszystkim narodom. “Mam nadzieję, że uda nam się obudzić ducha misyjnego w każdym” - powiedział KAI ks. Marcin Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM).

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

2021-10-01 07:00

[ TEMATY ]

różaniec

#NiezbędnikRóżańcowy

Foto: Canva

1 października rozpoczynamy naszą modlitewną akcję #NiezbędnikRóżańcowy. Na początek kilka porad - jak dobrze modlić się na różańcu. Przy takim sposobie odmawiania Różańca każda tajemnica jest jakby małą liturgią słowa. Kto tak będzie odmawiał Różaniec, ten nie popadnie w „klepanie pacierzy”.

#NiezbędnikRóżańcowy to twój przewodnik w tym maryjnym miesiącu. Przez cały październik, każdego kolejnego dnia, na portalu niedziela.pl czekać będą na was wyjątkowe treści, przybliżające sens modlitwy różańcowej, ukazujące jej wielką moc, a także dające do myślenia świadectwa jej łaski!

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 80.rocznica deportacji Żydów do łódzkiego getta

2021-10-25 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Ambasadorowie oraz przedstawiciele ambasad krajów, z których w 1941 roku Niemcy przywieźli blisko 20 tysięcy Żydów wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę deportacji Żydów z Europy Zachodniej do Litzmannstadt Getto.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję