Reklama

Niedziela Wrocławska

Usłyszała głos Prawdy

W 130. rocznicę urodzin Edyty Stein Eucharystii w Klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych we Wrocławiu przewodniczył i homilię wygłosił ks. Paweł Szerlowski.

Marzena Cyfert

Ks. Bolesław Kaźmierczak i ks. Paweł Szerlowski

Ks. Bolesław Kaźmierczak i ks. Paweł Szerlowski

Przy stole eucharystycznym obecny był ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii św. Michała Archanioła we Wrocławiu Ołbinie. Eucharystia sprawowana była w intencji Zarządu Głównego i członków Towarzystwa Edyty Stein oraz wszystkich czcicieli świętej współpatronki Europy.

– W tym szczególnym dla całego Karmelu Terezjańskiego dniu wspominamy Edytę Stein, która 130 lat temu ujrzała światło dzienne. Można powiedzieć śmiało, że okazała się prawdziwym duchowym meteorem – mówił ks. Szerlowski. – W dzieciństwie jakże nieujarzmiona, rozpieszczona przez starsze rodzeństwo, ale w późniejszych latach już niezwykle opanowana, wyciszona, jakby bardziej słyszała głos Prawdy. Była niezwykłą osobowością i jej droga życiowa od początku zmierzała ku Prawdzie. Edyta Stein szukała prawdy – prawdy o świecie, prawdy o człowieku, prawdy o Panu Bogu. Żydówka, fenomenolog, ateistka, katoliczka, karmelitanka a w końcu ofiara niemieckiego, nazistowskiego rezimu. Tyle tytułów a okazała się świętą szukającą prawdy – mówił kaznodzieja.

Reklama

Podkreślił, że Edyta Stein uznawana jest za jedną z najwybitniejszych kobiet XX wieku. Okazała się również prekursorką wielu ciekawych teorii filozoficznych.

– Filozofia nie oddaliła jej od prawdy, filozofia nie oddaliła jej od Pana Boga. Nie bez powodu więc św. Jan Paweł II umieścił ją w panteonie świętych patronów Europy. Europy, która bardzo potrzebuje takich patronów. Europy, która odchodzi od prawdy, od swoich korzeni i popada w duchowy rozkład – mówił ks. Szerlowski.

Przytoczył fragment wykładu św. Teresy Benedykty od Krzyża: „Kto odwiedza Eucharystycznego Boga, naradza się z Nim we wszystkich swoich sprawach, kto się oczyszcza przez uświęcającą siłę płynącą z ołtarza ofiarnego, kto się sam w tej ofierze oddaje Panu, i kto całą swą duszą przyjmuje Zbawiciela w Komunii św., ten nie może nie zostać coraz mocniej i coraz głębiej wciągnięty w strumień życia Bożego, nie może nie wrosnąć w mistyczne Ciało Chrystusa, a jego serce musi zostać uczynione na podobieństwo Serca Bożego”.

Reklama

– Wiemy, że była w obozie i tam nie było Przenajświętszego Sakramentu, ale czuła tę wielką tęsknotę za Jezusem Eucharystycznym. Dzisiaj człowiekowi bardzo potrzebna jest ta tęsknota za Chrystusem. Dzisiaj człowiekowi potrzebny jest wielki szacunek do Chrystusa ukrytego w Eucharystii. Dziś bardzo często gubimy w sobie ten wielki szacunek i tę miłość do Jezusa Eucharystycznego. A tego właśnie uczy nas ta wielka święta – mówił ks. Szerlowski.

Przypomniał, że Teresa Benedykta od Krzyża zginęła 9 sierpnia 1942 r. w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. – Jeżeli naprawdę idziemy za Jezusem Chrystusem, to z pewnością nie możemy ominąć krzyża. Jeżeli rzeczywiście idziemy za Jezusem Chrystusem, ten krzyż będzie obecny w naszym życiu. Nie po to, żeby człowieka powalił, zniszczył, ale po to, żeby człowiek biorąc ten krzyż, jeszcze mocniej kochał Jezusa Chrystusa. I tego uczy nas właśnie nasza św. Edyta Stein – mówił kapłan i zachęcał obecnych: – Biorąc udział w tej Eucharystii wzbudźmy w sobie tęsknotę za Przenajświętszym Panem, ale także zechciejmy pielęgnować w swoich sercach największą cześć, największy szacunek do Chrystusa Eucharystycznego, który niestety, jest dzisiaj znieważany, profanowany. Dzieje się to na naszych oczach i my jako duchowe córki i synowie Edyty Stein wzbudźmy w sobie tę wielką cześć, a nasza postawa niech będzie świadectwem dla świata, że ta cześć należy się Jezusowi Chrystusowi. Żebyśmy byli wciągnięci w strumień życia Bożego.

2021-10-12 19:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejmy odwagę mówić współczesnemu światu o Jezusie

2021-12-01 09:10

[ TEMATY ]

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Tak jak św. Andrzej Apostoł miejmy odwagę we współczesnym świecie mówić o Jezusie - mówił bp Damian Bryl podczas sumy odpustowej ku czci św. Andrzeja Apostoła w Słupi pod Bralinem. Uroczystość połączono z 370. rocznicą istnienia kościoła. Biskup kaliski poświęcił też krzyż misyjny.

W homilii biskup kaliski nawiązując do 370. rocznicy kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła wskazywał, że pamięć o minionych pokoleniach jest bardzo ważna. – Bardzo chciałbym, aby ta Msza św. dziękczynna był wyrazem szacunku wobec wysiłku i trudu ludzi, którzy wznosili tę świątynię. Ta świątynia jest znakiem wiary tych, którzy byli przed wami. Skoro wznieśli taką świątynię to znaczy, że Pan Bóg był dla nich kimś ważnym. To świadectwo wiary jest pobudzeniem dla nas, abyśmy troszczyli się o sprawy Boże – powiedział celebrans.

CZYTAJ DALEJ

Fasadowość życia

Adwentowe remonty
Trudno jest remontować stary budynek, a jeszcze trudniej człowieka. Brakuje specjalistów, a na dobry plan, ułożony przez Najlepszego z architektów, kręcimy nosem. Adwent to czas sprzyjający podejmowaniu remontów – remontów serca.

Na Hradczany – słynny cesarski zamek w Pradze – turyści najczęściej docierają od dołu, od mostu Karola. Można jednak wybrać inną drogę, z drugiej strony. Tym traktem przez wieki zmierzały delegacje królów i książąt z całej Europy. Po prawej stronie ulicy, za dachami kamieniczek, wyrastają ku niebu barokowe wieże klasztoru Norbertanów. To tutaj na organach grywał podobno Wolfgang Amadeusz Mozart. Ciąg kamieniczek kończy się wejściem do maleńkiego kościoła. W rzeczywistości nie był to kościół, a raczej prywatna kaplica opatów strahowskiego klasztoru. Na frontonie widnieje dziś napis „Hotel”. Zaciekawiony wszedłem do środka. Uśmiechnięty recepcjonista oferował mi do wynajęcia jeden z dwudziestu siedmiu klimatyzowanych, eleganckich pokoi.

CZYTAJ DALEJ

Twórczą odwagą jest zostać w Kościele, nie odchodzić z niego

2021-12-01 19:24

[ TEMATY ]

Kościół

Adobe.Stock

Być zwyczajnym człowiekiem, zgodzić się na to, co niesie życie oraz zachować wiarę – to rady, jakie dał uczestnikom rekolekcji w kęckiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Michał Olszewski SCJ. Założyciel Fundacji Profeto i znany ewangelista zachęcił do zainspirowania się postacią Józefa w codziennym życiu i wskazał, by, tak jak Opiekun Jezusa, kierować się w życiu „twórczą odwagą”.

Kaznodzieja przypomniał nauczanie papieża Franciszka z Listu Apostolskiego „Patris corde”, ogłaszającego rok jubileuszowy poświęcony św. Józefowi. Za Ojcem Świętym ks. Olszewski powtórzył, że aby wyjść z ciemności, w jakich dziś żyjemy, należy być zwyczajnym człowiekiem, przyjąć z pokorą to, co niesie życie i w obliczu tego uratować w naszym życiu Jezusa i Maryję. „Od Józefa musimy się nauczyć tej samej troski i odpowiedzialności: kochać Dziecię i Jego matkę, kochać sakramenty i miłosierdzie, kochać Kościół i ubogich” – dodał podczas poniedziałkowej nauki w ramach kilkudniowych rekolekcji w Kętach na Podbeskidziu.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję