Reklama

Niedziela Wrocławska

Usłyszała głos Prawdy

W 130. rocznicę urodzin Edyty Stein Eucharystii w Klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych we Wrocławiu przewodniczył i homilię wygłosił ks. Paweł Szerlowski.

2021-10-12 19:24

Marzena Cyfert

Ks. Bolesław Kaźmierczak i ks. Paweł Szerlowski

Ks. Bolesław Kaźmierczak i ks. Paweł Szerlowski

Przy stole eucharystycznym obecny był ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii św. Michała Archanioła we Wrocławiu Ołbinie. Eucharystia sprawowana była w intencji Zarządu Głównego i członków Towarzystwa Edyty Stein oraz wszystkich czcicieli świętej współpatronki Europy.

– W tym szczególnym dla całego Karmelu Terezjańskiego dniu wspominamy Edytę Stein, która 130 lat temu ujrzała światło dzienne. Można powiedzieć śmiało, że okazała się prawdziwym duchowym meteorem – mówił ks. Szerlowski. – W dzieciństwie jakże nieujarzmiona, rozpieszczona przez starsze rodzeństwo, ale w późniejszych latach już niezwykle opanowana, wyciszona, jakby bardziej słyszała głos Prawdy. Była niezwykłą osobowością i jej droga życiowa od początku zmierzała ku Prawdzie. Edyta Stein szukała prawdy – prawdy o świecie, prawdy o człowieku, prawdy o Panu Bogu. Żydówka, fenomenolog, ateistka, katoliczka, karmelitanka a w końcu ofiara niemieckiego, nazistowskiego rezimu. Tyle tytułów a okazała się świętą szukającą prawdy – mówił kaznodzieja.

Reklama

Podkreślił, że Edyta Stein uznawana jest za jedną z najwybitniejszych kobiet XX wieku. Okazała się również prekursorką wielu ciekawych teorii filozoficznych.

– Filozofia nie oddaliła jej od prawdy, filozofia nie oddaliła jej od Pana Boga. Nie bez powodu więc św. Jan Paweł II umieścił ją w panteonie świętych patronów Europy. Europy, która bardzo potrzebuje takich patronów. Europy, która odchodzi od prawdy, od swoich korzeni i popada w duchowy rozkład – mówił ks. Szerlowski.

Przytoczył fragment wykładu św. Teresy Benedykty od Krzyża: „Kto odwiedza Eucharystycznego Boga, naradza się z Nim we wszystkich swoich sprawach, kto się oczyszcza przez uświęcającą siłę płynącą z ołtarza ofiarnego, kto się sam w tej ofierze oddaje Panu, i kto całą swą duszą przyjmuje Zbawiciela w Komunii św., ten nie może nie zostać coraz mocniej i coraz głębiej wciągnięty w strumień życia Bożego, nie może nie wrosnąć w mistyczne Ciało Chrystusa, a jego serce musi zostać uczynione na podobieństwo Serca Bożego”.

Reklama

– Wiemy, że była w obozie i tam nie było Przenajświętszego Sakramentu, ale czuła tę wielką tęsknotę za Jezusem Eucharystycznym. Dzisiaj człowiekowi bardzo potrzebna jest ta tęsknota za Chrystusem. Dzisiaj człowiekowi potrzebny jest wielki szacunek do Chrystusa ukrytego w Eucharystii. Dziś bardzo często gubimy w sobie ten wielki szacunek i tę miłość do Jezusa Eucharystycznego. A tego właśnie uczy nas ta wielka święta – mówił ks. Szerlowski.

Przypomniał, że Teresa Benedykta od Krzyża zginęła 9 sierpnia 1942 r. w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. – Jeżeli naprawdę idziemy za Jezusem Chrystusem, to z pewnością nie możemy ominąć krzyża. Jeżeli rzeczywiście idziemy za Jezusem Chrystusem, ten krzyż będzie obecny w naszym życiu. Nie po to, żeby człowieka powalił, zniszczył, ale po to, żeby człowiek biorąc ten krzyż, jeszcze mocniej kochał Jezusa Chrystusa. I tego uczy nas właśnie nasza św. Edyta Stein – mówił kapłan i zachęcał obecnych: – Biorąc udział w tej Eucharystii wzbudźmy w sobie tęsknotę za Przenajświętszym Panem, ale także zechciejmy pielęgnować w swoich sercach największą cześć, największy szacunek do Chrystusa Eucharystycznego, który niestety, jest dzisiaj znieważany, profanowany. Dzieje się to na naszych oczach i my jako duchowe córki i synowie Edyty Stein wzbudźmy w sobie tę wielką cześć, a nasza postawa niech będzie świadectwem dla świata, że ta cześć należy się Jezusowi Chrystusowi. Żebyśmy byli wciągnięci w strumień życia Bożego.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ile razy w ciągu dnia mogę przyjąć Ciało Chrystusa?

2021-10-20 12:55

[ TEMATY ]

duchowość

Eucharystia

Msza św.

Adobe Stock

Ile razy tak naprawdę można przystępować do Komunii św. w ciągu jednego dnia? Czy nie moglibyśmy przyjmować Jezusa tyle razy, ile chcemy?

Zwykle spotykam ludzi, którzy mają dokładnie odwrotny problem i trzeba ich namawiać, żeby przynajmniej w okresie świątecznym wyspowiadali się i przyjęli Komunię św. Dobrze jest nosić w sobie pragnienie tak częstego przystępowania do Komunii św. Przypomnę jednak tę znaną pewnie zasadę, że możemy tylko dwa razy przystąpić do Komunii św. w ciągu dnia.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: dziś Gala wręczenia medali zasłużonym w dziele misyjnym

2021-10-21 10:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

gala

Krzysztof Świertok/BPJG

Radio Jasna Góra znalazło się w zaszczytnym gronie wyróżnionych w tym roku medalem dla zasłużonych w dziele misyjnym Kościoła. Medal przyznawany przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji nadawany jest w czterech kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa misjom” oraz „informacja medialna”. Gala jego wręczenia odbędzie się o godz. 12.00 na Jasnej Górze.

Uroczystościom przewodniczył będzie ks. bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Misyjnej i inicjator Medalu. Wezmą w niej udział także biskupi Jan Piotrowski i Andrzej Jeż z Kapituły Medalu.

CZYTAJ DALEJ

Kongijskie dzieci wdzięczne Franciszkowi za pomoc

2021-10-21 16:39

[ TEMATY ]

dzieci

papież Franciszek

Kongo

Vatican News

Za pośrednictwem Urzędu Dobroczynności Apostolskiej i Nuncjatury Apostolskiej do Foyer Nazaret na obrzeżach stolicy Kongo, Brazzaville, dotarły leki ofiarowane przez Franciszka na leczenie niedokrwistości sierpowatokrwinkowej wśród wychowanków. Ten gest pokazuje, że tytuł jego ostatniej encykliki „Fratelli tutti” jest programem działania – napisała s. Elise Vouakouanitou w liście podpisanym przez wszystkie dzieci w ośrodku.

List jest wyrazem wdzięczności papieżowi za otrzymany dar. W Kongo, gdzie nawet woda i jedzenie są trudno osiągalne, preparaty te są niemal niedostępne oraz niezwykle drogie. Leki zostały przesłane jako odpowiedź na prośbę o pomoc skierowaną przez dzieci w napisanym niedawno liście. Papież nie czekał zbyt długo i za pośrednictwem swojego jałmużnika kard. Konrada Krajewskiego oraz Nuncjatury Apostolskiej na początku października wysłał paczki z lekarstwami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję