Reklama

Niedziela Wrocławska

Nagrody im. św. Edyty Stein 2021

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 12 października, w dzień 130. urodzin świętej. Nagrody wręczali laureatom Maria Kromp-Kropiowska, dyrektor Domu Edyty Stein oraz ks. prof. Jerzy Machnacz.

Marzena Cyfert

Paul Gordon, wnuk Elzy Stein, odbiera nagrodę w imieniu Susanne Batzdorff

Paul Gordon, wnuk Elzy Stein, odbiera nagrodę w imieniu Susanne Batzdorff

Wśród tegorocznych laureatów są:

Jadwiga Skupnik-Kurowska – wrocławska aktorka teatralna i filmowa, pedagog; prodziekan Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu (1984-1990); autorka wystawionego 163 razy monodramu o życiu Edyty Stein.

Reklama

Sylwin Bechcicki – współzałożyciel i od ponad 30 lat prezes Oddziału TES w Lublińcu, działacz społeczny i chrześcijański; zaangażowany w szerzenie kultu św. Teresy Benedykty od Krzyża; współautor opracowań o Courantach i Steinach w Lublińcu, materiałów informacyjnych, promocyjnych i edukacyjnych dotyczących Edyty Stein i miasta Lublińca; organizator konkursów dla młodzieży, m.in. z wiedzy o Edycie Stein.

Prof. Alfreda Poznańska (1939-2001) pośmiertnie – artystka, rzeźbiarka, profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu; za zasługi dla Towarzystwa prof. Poznańska jako pierwsza w historii Towarzystwa uzyskała status członka honorowego.

Susanne Batzdorff – siostrzenica Edyty Stein, córka Erny i Hansa Bibersteinów; zaangażowana w dialog żydowsko-katolicki; autorka książki „Ciocia Edyta. Żydowskie dziedzictwo katolickiej świętej”; czynnie uczestniczyła w dialogu na rzecz zbliżenia katolicko-żydowskiego, prowadząc dyskusje nie tylko w kręgach rodziny, ale odwiedzając stowarzyszenia im. Edyty Stein na całym świecie, udzielając wywiadów i uczestnicząc w wydarzeniach poświęconych tematowi Zagłady Żydów; 25 września obchodziła 100. urodziny.

Reklama

Prof. Alasdair MacInthyre – profesor filozofii, historyk idei, etyk i filozof pochodzenia szkockiego; konwertyta na katolicyzm; badacz życia i myśli Edyty Stein.

W uroczystości wziął udział Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, który podkreślił, że ośrodek jest powołany, by pielęgnować to, co najcenniejsze w historii miasta. – Jest to dla mnie wielki zaszczyt, że już od 3 lat możemy współpracować z Towarzystwem Edyty Stein i opiekować się tym miejscem. Chciałem przypomnieć, że Rada Miejska Wrocławia postanowiła przyszły rok ogłosić rokiem Edyty Stein. Uczyniła to jednogłośnie. I to jest też owoc naszej współpracy z Towarzystwem i wynik inicjatywy Towarzystwa. Naszej instytucji powierzono koordynację tych obchodów, więc wspólnie z Zarządem Towarzystwa będziemy przygotowywać program – zapowiedział dyrektor ośrodka.

Ks. prof. Jerzy Machnacz podkreślał: – Dlaczego Edyta Stein jest tak bardzo ważna dla nas? Jest osobą, która jednoczy. Nie dzieli, tylko jednoczy.

Ksiądz profesor zauważył, że wiek XX jest najstraszniejszym wiekiem w historii ludzkości. – Osoba została podeptana i jednocześnie godność człowieka została podeptana. Edyta Stein przyjęła nasze zaproszenie i jest z nami dzisiaj. Co wzięliśmy z tej przyznawanej nagrody – to, abyśmy po tych trudnych przeżyciach próbowali pojednać się ze sobą, zrozumieć się, szanować. Dlatego Wrocław Edyty Stein jest miastem spotkań - mówił ks. prof. Machnacz.

Paul Gordon, wnuk Elzy Stein, najstarszej siostry Edyty odbierał nagrodę w imieniu Susanne Batzdorff. – Susanne Batzdorff niedawno obchodziła setne urodziny. Bardzo cieszyła się z tej nagrody. Jej matka Erna była najbliższą siostrą Edyty. Różnica wieku między nimi to tylko rok. Razem dorastały, dzieliły pokój, sypialnię i przez całe życie łączyła je silna więź. Zarówno Erna, jak i Susanne brały aktywny udział w wydarzeniach związanych z procesem beatyfikacji i kanonizacji Edyty Stein – mówił Paul Gordon.

Pan Sylwin Bechcicki zwrócił natomiast uwagę na siostrę Różę, która katolicyzmem zainteresowała się w latach 20. pod wpływem Edyty, ale dopiero po śmierci matki przyjęła chrzest. Razem z Edytą została aresztowana w Echt i razem z nią zginęła w Aushwitz.

2021-10-12 22:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piotr Müller: wszystkie puzzle, składają się w obraz, który pokazuje poważne ryzyko

2021-11-29 19:25

[ TEMATY ]

premier

granica

materiał prasowy

Tak jak informowaliśmy rano, premier Mateusz Morawiecki zaprosił na dzisiejsze spotkanie wszystkich przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych, które są w naszym parlamencie. Tematem naszych rozmów była trudna sytuacja geopolityczna - powiedział Piotr Müller.

Dodał, że - między 15 a 18.30 została przedstawiona informacja dotycząca zagrożeń pochodzących bezpośrednio z Białorusi, ale również zagrożeń dotyczących ogólnej sytuacji geopolitycznej, m.in. narzędzi i strategii działań, które mogą być przeprowadzone ze strony Federacji Rosyjskiej. Wśród tych zagrożeń, nie tylko wprost militarnych, ale również dotyczących energetyki, wskazano na kwestie manipulowania dostawami energii, gazu oraz cenami gazu na terenie Europy, ale również manipulowania tymi dostawami na teren Ukrainy, w celu m.in. destabilizacji tego kraju i potencjalnych innych działań, które mogłyby się odbywać na terenie Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Hanna Chrzanowska traktowała chorych jak prawdziwe dobro

2021-11-29 11:01

[ TEMATY ]

Hanna Chrzanowska

Archidiecezja Krakowska

- Przyjmowała postawę matki w stosunku do chorych i traktowała ich jak prawdziwe dobro – mówił w niedzielę 28 listopada bp Andrzej Kaleta w kieleckim kościele św. Jadwigi Królowej podczas Mszy św. w intencji pielęgniarek i położnych.

Jak powiedział na wstępie ks. dr Andrzej Kaszycki, proboszcz parafii, w kościele znajdują się relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, wprowadzone przez bp. Andrzeja Kaletę, wówczas – dwa lata temu, także w pierwszą niedzielę Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Żaryn: Problemu na granicy UE z Białorusią nie można traktować tylko jako fali migracyjnej

2021-11-29 17:54

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Białoruś

granica

Twitter/Wojsko Polskie

Problemu na granicy UE z Białorusią nie można traktować tylko jako fali migracyjnej - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. To operacja hybrydowa prowadzona pod kontrolą białoruskich służb ze wsparciem Rosji - dodał.

Żaryn w poniedziałek we wpisie na Twitterze podkreślił, że codzienne próby forsowania granicy Polski są wspierane i koordynowane przez służby białoruskie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję