Reklama

Niedziela Wrocławska

Nagrody im. św. Edyty Stein 2021

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 12 października, w dzień 130. urodzin świętej. Nagrody wręczali laureatom Maria Kromp-Kropiowska, dyrektor Domu Edyty Stein oraz ks. prof. Jerzy Machnacz.

2021-10-12 22:22

Marzena Cyfert

Paul Gordon, wnuk Elzy Stein, odbiera nagrodę w imieniu Susanne Batzdorff

Paul Gordon, wnuk Elzy Stein, odbiera nagrodę w imieniu Susanne Batzdorff

Wśród tegorocznych laureatów są:

Jadwiga Skupnik-Kurowska – wrocławska aktorka teatralna i filmowa, pedagog; prodziekan Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu (1984-1990); autorka wystawionego 163 razy monodramu o życiu Edyty Stein.

Reklama

Sylwin Bechcicki – współzałożyciel i od ponad 30 lat prezes Oddziału TES w Lublińcu, działacz społeczny i chrześcijański; zaangażowany w szerzenie kultu św. Teresy Benedykty od Krzyża; współautor opracowań o Courantach i Steinach w Lublińcu, materiałów informacyjnych, promocyjnych i edukacyjnych dotyczących Edyty Stein i miasta Lublińca; organizator konkursów dla młodzieży, m.in. z wiedzy o Edycie Stein.

Prof. Alfreda Poznańska (1939-2001) pośmiertnie – artystka, rzeźbiarka, profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu; za zasługi dla Towarzystwa prof. Poznańska jako pierwsza w historii Towarzystwa uzyskała status członka honorowego.

Susanne Batzdorff – siostrzenica Edyty Stein, córka Erny i Hansa Bibersteinów; zaangażowana w dialog żydowsko-katolicki; autorka książki „Ciocia Edyta. Żydowskie dziedzictwo katolickiej świętej”; czynnie uczestniczyła w dialogu na rzecz zbliżenia katolicko-żydowskiego, prowadząc dyskusje nie tylko w kręgach rodziny, ale odwiedzając stowarzyszenia im. Edyty Stein na całym świecie, udzielając wywiadów i uczestnicząc w wydarzeniach poświęconych tematowi Zagłady Żydów; 25 września obchodziła 100. urodziny.

Reklama

Prof. Alasdair MacInthyre – profesor filozofii, historyk idei, etyk i filozof pochodzenia szkockiego; konwertyta na katolicyzm; badacz życia i myśli Edyty Stein.

W uroczystości wziął udział Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, który podkreślił, że ośrodek jest powołany, by pielęgnować to, co najcenniejsze w historii miasta. – Jest to dla mnie wielki zaszczyt, że już od 3 lat możemy współpracować z Towarzystwem Edyty Stein i opiekować się tym miejscem. Chciałem przypomnieć, że Rada Miejska Wrocławia postanowiła przyszły rok ogłosić rokiem Edyty Stein. Uczyniła to jednogłośnie. I to jest też owoc naszej współpracy z Towarzystwem i wynik inicjatywy Towarzystwa. Naszej instytucji powierzono koordynację tych obchodów, więc wspólnie z Zarządem Towarzystwa będziemy przygotowywać program – zapowiedział dyrektor ośrodka.

Ks. prof. Jerzy Machnacz podkreślał: – Dlaczego Edyta Stein jest tak bardzo ważna dla nas? Jest osobą, która jednoczy. Nie dzieli, tylko jednoczy.

Ksiądz profesor zauważył, że wiek XX jest najstraszniejszym wiekiem w historii ludzkości. – Osoba została podeptana i jednocześnie godność człowieka została podeptana. Edyta Stein przyjęła nasze zaproszenie i jest z nami dzisiaj. Co wzięliśmy z tej przyznawanej nagrody – to, abyśmy po tych trudnych przeżyciach próbowali pojednać się ze sobą, zrozumieć się, szanować. Dlatego Wrocław Edyty Stein jest miastem spotkań - mówił ks. prof. Machnacz.

Paul Gordon, wnuk Elzy Stein, najstarszej siostry Edyty odbierał nagrodę w imieniu Susanne Batzdorff. – Susanne Batzdorff niedawno obchodziła setne urodziny. Bardzo cieszyła się z tej nagrody. Jej matka Erna była najbliższą siostrą Edyty. Różnica wieku między nimi to tylko rok. Razem dorastały, dzieliły pokój, sypialnię i przez całe życie łączyła je silna więź. Zarówno Erna, jak i Susanne brały aktywny udział w wydarzeniach związanych z procesem beatyfikacji i kanonizacji Edyty Stein – mówił Paul Gordon.

Pan Sylwin Bechcicki zwrócił natomiast uwagę na siostrę Różę, która katolicyzmem zainteresowała się w latach 20. pod wpływem Edyty, ale dopiero po śmierci matki przyjęła chrzest. Razem z Edytą została aresztowana w Echt i razem z nią zginęła w Aushwitz.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

2021-10-01 07:00

[ TEMATY ]

różaniec

#NiezbędnikRóżańcowy

Foto: Canva

1 października rozpoczynamy naszą modlitewną akcję #NiezbędnikRóżańcowy. Na początek kilka porad - jak dobrze modlić się na różańcu. Przy takim sposobie odmawiania Różańca każda tajemnica jest jakby małą liturgią słowa. Kto tak będzie odmawiał Różaniec, ten nie popadnie w „klepanie pacierzy”.

#NiezbędnikRóżańcowy to twój przewodnik w tym maryjnym miesiącu. Przez cały październik, każdego kolejnego dnia, na portalu niedziela.pl czekać będą na was wyjątkowe treści, przybliżające sens modlitwy różańcowej, ukazujące jej wielką moc, a także dające do myślenia świadectwa jej łaski!

CZYTAJ DALEJ

Noc Józefowa w Sulechowie

2021-10-20 21:39

[ TEMATY ]

Noce Józefowe

Archiwum Aspektów

Podczas czuwania wierni modlili się Drogą Światła, ogarniając w sposób szczególny tych wszystkich, którzy wyprzedzili nas w drodze do Domu Ojca

Podczas czuwania wierni modlili się Drogą Światła, ogarniając w sposób szczególny tych wszystkich, którzy wyprzedzili nas w drodze do Domu Ojca

Powoli dobiegają końca czuwania modlitewne zwane "Nocami Józefowymi".

To czuwania zainicjowane w parafii pw. św. Stanisława Kostki z okazji trwającego w Kościele Roku Świętego Józefa. Przedostatnie takie spotkanie odbyło się 19 października i było poświęcone św. Józefowi jako Patronowi umierających.

CZYTAJ DALEJ

Bp Davis: posługa kapłańska to element akcji ratunkowej

2021-10-21 17:01

[ TEMATY ]

umieranie

kapłaństwo

Wielka Brytania

posługa

Vatican News

Policjanci nie dopuścili kapłana do umierającego parlamentarzysty.

Policjanci nie dopuścili kapłana do umierającego parlamentarzysty.

Posługa kapłańska względem umierającego powinna zostać uznana jako za jeden z elementów akcji ratunkowej – uważa bp Mark Davis. Angielski biskup apeluje o wyciągnięcie wniosków z tragedii, która spotkała w ubiegłym tygodniu katolickiego parlamentarzystę sir Davida Amessa. Zmarł on na skutek ran zadanych mu nożem przez somalijskiego islamistę. Policjanci nie dopuścili jednak do umierającego przybyłego na miejsce zbrodni kapłana.

Bp Mark Davis zauważył, że każdy katolik ma nadzieję, że przed śmiercią otrzyma sakramenty i będzie mu towarzyszyła modlitwa Kościoła. Po raz ostatni chce w tej kryzysowej chwili naszego życia usłyszeć słowa Chrystusa, którymi udziela nam przebaczenia i odpuszczenia grzechów. Angielski biskup przyznaje, że w szpitalach powszechnie szanuje się ostatnią wolę umierających. Wydarzenia, które miały miejsce po morderczym zamachu na sir Davida Amessa, wskazują, że nie zawsze rozumie się to w sytuacjach kryzysowych – dodaje duchowny. Postuluje on, by ta tragedia stała się okazją do lepszego zrozumienia, jakie znaczenie ma dla chrześcijan godzina śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję